Следете не

Кичево

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

Avatar

Објавено пред

на

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина без собири, но со видеомонографија подготвена со учениците од I до IX одделение под менторство на сите наставници во училиштето. Видеомонографијата премиерно беше поставена на нивната Facebook страна, но и на YouTube каналот во 10 часот утрово, истата беше дело на Фото Зоран, а се прикажуваше и во 19 часот попладнево.

Концептот на програмата беше фокус врз целокупниот воспитно – образовен процес: рецитали, музички точки, мали драмулетки на англиски јазик, особен акцент врз теми од природната група на предмети. Фокус врз едно модерно, иновативно училиште, кое поседува голем број на талентирани ученици и посветени наставници.

„Нашето училиште во текот на своето постоење, подготвило многу кадри што оставиле белег во општествениот и научниот живот во нашиот град, како и во нашата држава. Затоа, сите ние можеме да бидеме горди што сме дел од ова училишно семејство, кое од година во година бележи особен развој“ – за нашиот медиум изјави директорот, Драган Андрески.

Кичево

Во недела во дворот на црквата св.Петар и Павле се организира хуманитарна акција за донирање храна и намирници за сиромашни граѓани

Avatar

Објавено пред

на

Се наближува големиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение и додека сите ние го празнуваме со богати трпези има семејства кои гладуваат. Човечки е да споделиме дел од она малку што го имаме со некој што нема. Пред четири месеци ТУКА успешно беше реализиран ваквиот настан кој благодарение на хуманите кичевчани барем за момент и одредено време успеавме да израдуваме неколку семејства.

– Затоа на 18 април (недела) од 12:00 до 15:00 часот во дворот на црквата Св.Апостоли Петар и Павле (за кој сме oсобено благодарни до Кичевската парохија за нивната помош) повторно ќе се собираат донации (храна и секаков вид помош) за најпогодените социјално ранливи групи на граѓани од Кичево.

– За таа цел организаторите и нашиот медиум кој неуморно дава поддршка за хуманитарни дела ги повикуваме сите хумани граѓани, фирми, маркети да ни се приклучат на хуманитарната акција која е со единствена цел да може да им се помогне на многу сиромашни семејства.

Настанот ќе се одвива без групирање, со задолжително носење на заштитна маска на лицето, почитувајќи ги дадените мерки за заштита од Коронавирусот.

Што се однесува до можноста за доаѓање, доколку некој има обврски и неможе да го посети хуманитарниот пункт, а сака да донира може да се обрати на тел 076/824-325 и истите донаторски работи да завршат во прави раце.

Ти биди причина за некој да верува во добрината на луѓето!!!
Биди хуман затоа што раката која дава никогаш не се суши!!!

 

 

Прочитај повеќе...

Кичево

Жител на Кичево бил нападнат од куче скитник, додека ТППЕ изгаси нов пожар во кичевско

Avatar

Објавено пред

на

Портпаролот на СВР Охрид г-дин Стефан Димоски ја извести јавноста дека вчера Нќна 15.04.2021 во 11:25 часот, Ш.Р. (43) од Кичево во полициската станица пријави дека неговиот татко А.Р. (73) од Кичево на улица „Гоце Делчев“ бил каснат од куче скитник.

Додека пред два дена на 14.04.2021 година во 20:10 часот во полициското одделение во кичевското село Зајас пријавен е пожар на кровна конструкција во куќа сопственост на Е.Џ. од истото село.

Пожарот, во кој нема повредени лица, бил изгаснат од Територијалната противпожарна единица од Кичево. Увид бил извршен.

Извор: Сектор за Внатрешни работи – Охрид

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН: Денес без електрична енергија ќе бидат домовите на дел од ул. „Кукушка“ во кичевската населба „Горица“

Avatar

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 16.04.2021 година – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат дел од живеалиштата на ул. „Кукушка“ во кичевската населба Горица од 08:00 до 15:00 часот.

Инфо: Струја

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

ТехнологијаПред 4 часа

Популарниот Google „Earth“ ги изненади своите корисници со нова функција

Google „Earth“ денес додаде карактеристика „тајмлапс“ што овозможува увид во тоа како климатските промени, урбанизацијата и уништувањето на шумите влијаеја...

АвтомобилиПред 6 часа

„Maybach“ добива конкуренција од планираниот редизајн на Ауди А8

Ознаката „Horch“ треба да се врати како дел од планираниот редизајн на Ауди А8, и би се користел за најексклузивната...

КичевоПред 7 часа

Во недела во дворот на црквата св.Петар и Павле се организира хуманитарна акција за донирање храна и намирници за сиромашни граѓани

Се наближува големиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение и додека сите ние го празнуваме со богати трпези има семејства...

ЗанимливостиПред 9 часа

7 причини зошто луѓето од Јапонија јадат клекнати на под

Додека седите опуштено на маса и јадете, можеби ви е пријатно, но тоа не е нужно најдобро за вашето здравје....

МакедонијаПред 11 часа

Денес 908 нови и 31 починати од Ковид. Во Кичево 2321 регистрирани до сега, активни се 317

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 367,...

МакедонијаПред 11 часа

Поставени знаци за сообраќаен режим на наплатна Петровец и Миладиновци, како и изведба на градежни работи пат А1 – Романовце

Во периодот од 16.4.2021 г. (петок) до 17.4.2021 г. (сабота) ќе се изведуваат градежни активности на државен пат А1 – наплатна...

КичевоПред 14 часа

Жител на Кичево бил нападнат од куче скитник, додека ТППЕ изгаси нов пожар во кичевско

Портпаролот на СВР Охрид г-дин Стефан Димоски ја извести јавноста дека вчера Нќна 15.04.2021 во 11:25 часот, Ш.Р. (43) од...

СпортПред 14 часа

ФФМ почна со агендата, денес набави 15.000 фудбалски топки за сите лиги

Фудбалската федерација на Македонија ќе им донира и веќе е започната распределбата на вкупно 15.000 фудбалски топки (со ознака: FIFA QUALITY PRO...

НАЈЧИТАНИ