Следете не

Свет

(ВИДЕО) Ова момче има ангели чувари, погледнете како се спаси

Avatar

Објавено пред

на

Ова момче сигурно има ангели чувари, бидејќи се случило на 25 септември, тој датум сигурно ќе го слави како втор роденден.

Погледнете:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Свет

Богатството на Цукерберг порасна на 100 милијарди долари

Avatar

Објавено пред

на

Богатството на основачот на Фејсбук Марк Цукерберг порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратко видео, објави Би-Би-Си во петокот.

Компанијата во средата го промовираше Instagram Reels во САД, конкурент на контроверзната кинеска апликација TikToku.

Акциите на Фејсбук скокнаа повеќе од 6 проценти во четвртокот. Уделот на Закерберг е 13 проценти.

Тој им се придружи на основачот на Амазон, effеф Безос и Бил Гејтс од Мајкрософт во супербогатиот клуб со средства од повеќе од 100 милијарди американски долари.

Шефовите на технолошки гиганти во последно време се наоѓаат под лупа заради постојаниот раст на моќта и личното богатство на нивните компании.

Фејсбук, Амазон, Епл и Гугл се меѓу најголемите победници на карантин поради пандемијата на коронавирус, бидејќи сè повеќе луѓе купуваат, се забавуваат и се дружат преку Интернет.

Богатството на Цукерберг се зголеми за повеќе од 22 милијарди долари оваа година, а на Безос повеќе од 75 милијарди долари, според податоците на Блумберг.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Фејсбук го објави Instagram Reels како конкуренција на „ТикТок“

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук официјално го објави Instagram Reels, свој одговор на популарната услуга TikTok, која сега е достапна ширум светот.

Reels им овозможува на корисниците да создадат видео во траење од 15 секунди и да го подобрат со најразлични визуелни и звучни ефекти. Корисниците ќе имаат пристап до услугата Reels директно преку камерата на Instagram. Исто така, ќе биде можно да се гледаат содржината на Reels на други креатори директно од Explore табот.

Во својата објава, Фејсбук истакна дека Reels доаѓа од неколку алатки за видео обработка, вклучувајќи каталог на звуци и AR ефекти.

Фејсбук спомена дека Reels ќе биде достапен за сите корисници, но доколку имаат приватен профил, нивните видеа на Reels нема да се појават во Explore.

Објавувањето на Instagram Reels пристигнува во вистински момент – во време кога популарната апликација TikTok е во судир со американската администрација и е забранета во Индија. Американскиот претседател, исто така, се заканува дека ќе потпише извршна наредба со која се забранува „TikTok“ во САД, а Фејсбук би можел да го пополни можниот јаз со услугата Intagram Reels.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Денот кога атомската бомба уништи еден град: 75 години од бомбардирањето на Хирошима

Avatar

Објавено пред

на

Првиот напад со атомска бомба во историјата уби 140.000 луѓе.

Големото ѕвонче заѕвони во четвртокот наутро во Хирошима на 75-годишнината од првиот напад на атомска бомба во историјата, на почетокот на комеморативната церемонија од која градоначалникот ги повика сите земји да го отфрлат себичниот национализам и да се обединат во борбата против сите закани.

Поради анти-епидемиски мерки, влегувањето во Меморијалниот парк за мир за комеморативната церемонија годинава беше ограничено на преживеаните и нивните семејства.

Со оглед на значењето на 75-годишнината од бомбардирањето, во кое загинаа 140.000 луѓе, и покрај епидемијата „ковид-19“, градските власти, со строги мерки на претпазливост, сепак одлучија да одржат комеморација.
– На 6 август 1945 година, атомска бомба го уништи нашиот град. Тогаш беше речено дека ништо нема да порасне тука во наредните 75 години, а сепак Хирошима се опорави и стана симбол на мирот – рече градоначалникот Казуми Матсуи.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 1 час

Хороскоп за денес (11.08) вторник

ОВЕН Ве очекува фаза која не е многу поволна за вашата работа. Подгответе се за некои проблеми. Ви изгледа дека...

МузикаПред 5 часа

Во Кичево: Приватни часови по музика за вашето дете по „Ударни инструменти, Саксофон-Кларинет и Клавијатури“ по промотивни цени!

За прв пат во Кичево, приватни музички часови за ударни инструменти „тапани, тапан“, саксофон/кларинет, клавијатури, теорија на музика во поширок...

МакедонијаПред 6 часа

Денес 109 новозаболени, 7 се од Кичево, 2 од Македонски Брод..

Во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 20 -Куманово...

МагазинПред 10 часа

Колку долго треба да трае сексот? „Ова е магичната бројка“

И додека сексуалните преференци и интереси можат значително да се разликуваат од личност до личност, колку долго треба да трае...

ЗабаваПред 12 часа

Не смеете да ги правите овие 6 работи пред спиење!

Шест изненадувачки работи што не треба да се прават пред спиење, инаку ве чека непроспиена ноќ! ТОПОЛ ТУШ – Ја...

МагазинПред 12 часа

Еве како да го победите стравот од летање

Еве неколку корисни совети кои можат да ви помогнат да го надминете стравот што (веројатно) прилично ве спречува во животот....

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (10.08) понеделник

ОВЕН Можеби ќе направите некоја грешка на деловно поле. Внимавајте брзоплетоста да не ве чини многу. Не ви е лесно...

МакедонијаПред 1 ден

До денес во Кичево 196 случаи – 116 активни, по градови бројките на дистрибуција на Коронавирус се следни

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11839, бројката на оздравени пациенти е 7664,...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 85 новозаразени, 7 нови и 7 излечени од Кичево, носете маски, спречете ширење на Ковид-19!

Во последните 24 часа се направени 1188 тестирања, а регистрирани се 85 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 32 -Куманово...

МакедонијаПред 1 ден

Максимално не почитување на законот за носење маски во Охрид и Кичево

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 78 прекршоци за неносење...

НАЈЧИТАНИ