Следете не

Видео

(ВИДЕО) Оваа морничава и неочекувана сцена шоферот нема никогаш да ја заборави, погледнете..

Avatar

Објавено пред

на

Сопственикот на автомобилот од кој настанала оваа видеоснимка, се враќал дома по пат во близина на Мелбурн. Но, наместо уживање во ноќното возење по празниот пат, пред неговите очи се случила сцена која го преплашила.

Имено, во еден момент од мракот одеднаш се појавил голем кенгур и скокнал право на стаклото на шофершајбната кое пукнало по ударот.

Кенгурот не се повредил и според сведочењето на возачот, по ударот си заминал како ништо да не се случило.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Видео

(ВИДЕО) Погледнете ексклузивно како бебето во стомакот реагира на димот од цигарите

Avatar

Објавено пред

на

Истражувањето е направено со цел да им помогне на мајките кои се мачат да ги остават цигарите…

Докторката Надја Рајсланд со 4D скенер снимила илјадници движења на фетусот во матката. Следела 20 трудници, од кои 4 пушеле цигари и тоа повеќе од 14 цигари дневно.

Таа неродените деца ги следела во моментите кога тие биле стари 24, 28, 32 и 36 недели. Приметила дека децата во стомакот на бремените жени кои пушеле цигари многу почесто ја мрдале устата и се допирале по лицето отколку оние кои биле во стомакот на бремените жени кои не пушеле цигари.

Ваквите движења и гримаси на бебето јасно покажуваат колку димот од цигарите им пречи на бебињата во утробата на мајката пушач.

Др. Надја Рајсланд објаснува дека фетусите како што стареат се помалку ги движат усните и се помалку го допираат лицето. Ова истражување укажува на тоа дека фетусите на мајките кои пушат, имаат задоцнет развој на централниот нервен систем.

Сите 20 бебиња биле родени живи и здрави, но експерите нагласуваат дека се потребни дополнителни истражувања кои сигурно ќе ги покажат негативните влијанија на цигарите врз здравјето и животот на роденото дете.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Видео

(ВИДЕО) Уште е хит видеото каде таткото со свирење пијано го заспива бебето

Avatar

Објавено пред

на

Сеуште е голем хит видео записот каде таткото го заспива своето синче со пијано музика, доколку не сте го погледнале, еве прилика:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Видео

(ВИДЕО) Некој си има куче миленик, папагалче, но Ајс Хабиби има кобри две метри долги и со нив спие

Avatar

Објавено пред

на

Ајс Хабиби не се плаши од своите миленици, златните кобри кои се долги дури 2 метри, затоа што тврди дека неговиот организам има природен противотров од вакви опасни влечуги. Кога ќе каснат, нему тоа му изгледа како да го каснал комарец.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 2 часа

Италија забрани патување од 21 декември до 6 јануари

РИМ – Италијанската влада денес објави дека воведе забрана за патување за време на новогодишните празници, со цел да се...

СветПред 3 часа

Во светот, повеќе од 1,5 МИЛИОНИ починати од коронавирус.

Бројот на смртни случаи од вирусот корона надмина 1,5 милиони луѓе денес, според worlodmeters.info. Најмногу смртни случаи има САД, каде...

СветПред 3 часа

Во Соединетите држави, 2.700 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, најмногу од април

Соединетите држави регистрирале повеќе од 2.700 смртни случаи од последиците на коронавирусот за 24 часа, толкав дневен број на смртни...

КултураПред 8 часа

Утре е големиот празник „Пречиста“, на помош да биде, за многу здравје и нови рожби во домовите

Утре е голем празник Воведение на Пресвета Богородица во храмот што народот го вика Света Пречиста или само Пречиста, овој...

Временска прогнозаПред 8 часа

Времето денес ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд до недела каде врнежите ќе бидат со поголем интензитет

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, претежно во западните делови, ќе дува умерен, вдолж...

ХороскопПред 15 часа

Голем Хороскоп за денес [03.12] – четврток

ОВЕН Работа: На деловен план работите ќе бидат одлични. Добриот крај на претходната година ќе продолжи и вашата работа ќе цвета....

МакедонијаПред 18 часа

(ФОТО) Вечерва сопрен камионџија на патот Прилеп-Кавадарци, возел со 2,44 промили алкохол во крвта

Вечерва околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од...

МакедонијаПред 19 часа

Ковид-19 денес: 946 нови случаи од 2564 тестирања, починати се 33 лица, ова е билансот по градови..

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 426 -Куманово...

Живот и стилПред 19 часа

(ВИДЕО) Видео за 2020 година е делото на „DigitalBox“ – „Со љубов од Париз“, љубовна приказна каква што секој би посакал

Како што се ближи крајот на годината, време е да избереме еден видео запис на заљубен млад брачен пар. Видеото...

МакедонијаПред 24 часа

Пред нас нов неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98...

НАЈЧИТАНИ