Следете не

Видео

(ВИДЕО) Уште е хит видеото каде таткото со свирење пијано го заспива бебето

Avatar

Објавено пред

на

Сеуште е голем хит видео записот каде таткото го заспива своето синче со пијано музика, доколку не сте го погледнале, еве прилика:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Видео

(ВИДЕО) Погледнете ексклузивно како бебето во стомакот реагира на димот од цигарите

Avatar

Објавено пред

на

Истражувањето е направено со цел да им помогне на мајките кои се мачат да ги остават цигарите…

Докторката Надја Рајсланд со 4D скенер снимила илјадници движења на фетусот во матката. Следела 20 трудници, од кои 4 пушеле цигари и тоа повеќе од 14 цигари дневно.

Таа неродените деца ги следела во моментите кога тие биле стари 24, 28, 32 и 36 недели. Приметила дека децата во стомакот на бремените жени кои пушеле цигари многу почесто ја мрдале устата и се допирале по лицето отколку оние кои биле во стомакот на бремените жени кои не пушеле цигари.

Ваквите движења и гримаси на бебето јасно покажуваат колку димот од цигарите им пречи на бебињата во утробата на мајката пушач.

Др. Надја Рајсланд објаснува дека фетусите како што стареат се помалку ги движат усните и се помалку го допираат лицето. Ова истражување укажува на тоа дека фетусите на мајките кои пушат, имаат задоцнет развој на централниот нервен систем.

Сите 20 бебиња биле родени живи и здрави, но експерите нагласуваат дека се потребни дополнителни истражувања кои сигурно ќе ги покажат негативните влијанија на цигарите врз здравјето и животот на роденото дете.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Видео

(ВИДЕО) Некој си има куче миленик, папагалче, но Ајс Хабиби има кобри две метри долги и со нив спие

Avatar

Објавено пред

на

Ајс Хабиби не се плаши од своите миленици, златните кобри кои се долги дури 2 метри, затоа што тврди дека неговиот организам има природен противотров од вакви опасни влечуги. Кога ќе каснат, нему тоа му изгледа како да го каснал комарец.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Видео

(ВИДЕО) Јога против стареење: 8 минути вежби за подмладување на кожата

Avatar

Објавено пред

на

Поради стрес или начин на живот кој е полн со обврски и проблеми, многу луѓе сметаат дека нивната кожа старее побрзо.

Ако имате проблем со брчки на лицето, седа коса или сакате да го ослободите менталниот стрес, тогаш ова се кратки јога вежби кои мора да ги практикувате секој ден.

Тие можат да ја обноват вашата кожа и да ги ублажат знаците на стареење.

Вандана Гупта, една од најпознатите јога тренери, ви носи тренинг од само 8 минути, што ќе помогне во проблемот со стареењето на кожата и за која таа вели дека е многу ефикасна доколку станува ваша дневна рутина.

Погледнете го видеото, вежбајте со него и забележете ги промените во вашето тело за многу кратко време.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МузикаПред 2 часа

(ВИДЕО) „Балкан Румба“ е новото оро првенче на нашиот кичевчанец маестро Бојан Кузманоски

Маестро Бојан Кузманоски од Кичево вчера на ЈуТјуб етерот го издаде своето прво „видео и аудио“ музичко остварување насловено како...

МакедонијаПред 3 часа

Радувај се народе, се собраа средствата за лекување на малата Илина, капа долу луѓе со големо срце!

Симона Пармачка Блажевска, мајката на Илина, на својот Фејсбук профил вчера објави дека се собрани потребните средства за лекување на...

МакедонијаПред 5 часа

СВР Охрид: Напишани 66 казни за неносење маски и 76 контроли врз угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 66 прекршоци за неносење...

ЗанимливостиПред 12 часа

(ВИДЕО) Летни гуми не се препорачани на снег, објаснување зошто ни се потребни зимските гуми во зима и нивно значење

Зимската гума не е наменета само за снег, туку и за температури на воздухот под 7-иот степен. Можете да имате...

ХороскопПред 19 часа

Денешен Хороскоп (24.11) вторник

ОВЕН Ќе направите сѐ што можете да ги подобрите околностите на вашето работно место. Може да очекувате интересно познанство во...

КичевоПред 21 час

Како последица на Ковид-19 почина кичевскиот новинар, наш ценет пријател и човек со големо срце!

Како последица на Ковид-19 денеска почина кичевскиот новинар Рефик Зенку, дописник на Медиумската информативна агенција, наш ценет пријател, колега и...

Временска прогнозаПред 23 часа

Стабилно и суво време со ниски утрински температури

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна и сува воздушна маса,...

МакедонијаПред 1 ден

Нови 387 случаи регистрирани од Ковид-19, починати 35, ова е денешниот биланс

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 174 -Куманово...

СпортПред 1 ден

Марк Гасол во Лејкерс

Шпанскиот кошаркар Марк Гасол ќе биде новиот играч на НБА шампионот Лос Анџелес Лејкерс. Според американските медиуми, помладиот брат на...

МакедонијаПред 1 ден

Бензините се намалуваат, додека дизелот се покачува

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за нови цени на горивата, која започнува од ноќеска на полноќ и ќе...

НАЈЧИТАНИ