Следете не

Магазин

ВИКЕНД КАКО НА АЛПИТЕ: На Попова Шапка е убаво и кога нема снег (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Неправедно заборавена во периодот кога нема снег, Шар Планина во текот на есента нуди уживање какво што ретко може да се доживее. Додека чекори по падините на Шара, човек добива чувство на слобода и впечаток дека целиот простор е негов и може да ужива во него колку што сака

Како сцена од приказната со Хајди се делови од Шар Планина во текот на есента. Трла со овци кои се прибираат од пасиштата, зимзелени дрвја кои се издигнуваат на полјаните, срамежливо студен ветер кој потсетува дека летото заминало, но и сонце кое одвреме-навреме запекува и ви овозможува опуштено да уживате во шаренилото од бои што ги носи есента.

Тоа е само дел од доживувањето што човек може да го искуси доколку се реши да стори барем малку за себе и за своите пријатели и најблиски и со нив да замине на еднодневна екскурзија или, пак, на викенд на Шар Планина. Неправедно заборавена кога нема снег, планината во овој период од годината е тивка и речиси без посетители.

Само одвреме-навреме во текот на викендите се појавуваат планинари од некои од домашните планинарски клубови или, пак, ентузијасти и вљубеници во природата. Познавајќи ги убавините што ги нуди планината, тие се решаваат да се впуштат во искачувачка авантура низ терените каде што се скијачките патеки или, пак, тргнуваат храбро кон сртовите и врвовите на Шар Планина.

Есента, за разлика од летото, нуди можности за едно сосема поинакво користење на слободното време. Доколку не сте на работа, на училиште или, пак, немате испити за подготвување, тогаш заминете на планина и уживајте во шаренилото од бои што го нуди ова годишно време. Нема да погрешите ако вашата одлука е да заминете на Шар Планина.

Доколку живеете во главниот град или, пак, во некој од градовите во Полошката Котлина, тогаш Попова Шапка и скијачкиот центар „Попова Шапка“ ви се речиси на дофат, па изговори да не ги посетите скоро и да нема.

Со автомобил лесно се пристигнува до Попова Шапка, особено што патот во овој дел од годината е чист, без никакви наноси од снег, кои во текот на зимата можат да бидат и пречка за возење. Паркингот е празен, лесно се доаѓа и до местата каде што не можете ни да помислите да паркирате во екот на скијачката сезона.

Штом ќе се пристигнете на Попова Шапка, тоа што прво се чувствува е свежиот воздух кој веднаш влева позитивна енергија во телото. Доколку се погоди времето сончево, тогаш очекувајте да поминете викенд кој ќе ве исполни со свежина. Препорачливо е, доколку сте физички подготвени, да тргнете пеш по деловите од планината каде што во текот на зимата се наоѓаат скијачките терени. Додека чекори по падините на Шара, човек добива чувство на слобода и впечаток дека целиот простор е негов и може да ужива во него колку што сака.

Уште поголемо задоволство ќе доживеете доколку најдете начин да пристигнете до местото Шипковички Бачила. Се наоѓа на 15 минути возење со теренско возило од Попова Шапка, по земјен пат кој наместа поминува и низ тунел од дрвја. Сцената што таму ќе ја видите потсетува на исечок од анимиран филм чија приказна се случува некаде на Алпите.

За похрабрите што сакаат да се качат на покривот на Шар Планина, односно до Титов Врв, има обележана пешачка патека. Доколку тргнувате од Попова Шапка, ќе ви бидат потребни четири часа во еден правец додека да се искачите на врвот, односно на надморска височина од 2.747 метри.

Искачувањето кон горните делови од патеките пред вас отвора видик каков што ретко се гледа. Пред вашите очи се отвора Полошката Котлина. Сепак, за жал, доколку нема ветер, поради загадувањето што го има во котлината, погледот не може да оди до недоглед. Но истото тоа загадување треба да биде доволна причина да се избега од градот и да се помине еден ден или, пак, цел викенд на Шар Планина.

Дополнителен мир и чувство на смиреност при престојот на планината внесува и манастирскиот комплекс „Св. Наум Охридски“, во чии рамки се наоѓа и истоимената црква на Попова Шапка. За оние што сакаат претежно да уживаат во погледот, без да се впуштаат во авантуристички пешачења, во рамките на манастирскиот комплекс се наоѓа и преноќиштето „Конак“ каде што човек може да здивне, да се напие топол пијалак или, пак само да седи на поставените клупи и летниковци и да ужива во погледот и пријатниот воздух.

Доколку ве стемни, нема место за паника. На Шапка може и да се преноќи во дел од сместувачките капацитети што работат во текот на целата година. И преноќиштето „Конак“ им овозможува на своите гости ноќевање по исклучително пристојни цени, кои го прават престојот на планина безгрижен и според вашиот џеб.

Извор:Телеграф.MK

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Хороскоп

Дневен Хороскоп (15.07) среда

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН
Немојте да се чувствувате лошо поради тоа што работите многу, вашиот труд ќе се исплати. Но издвојте време и за себеси и наградете се за вложениот труд. Пронајдете нешто кое ќе ве опушти и ќе ве мотивира да продолжите понатаму.

БИК
Ќе сакате да имате добивка но ќе ги одбивате сите идеи и проекти, немојте да бидете толку самокритични. Ако некој ви понуди некоја сугестија, прифатете ја со отворен ум. Некој ваш близок ќе ви понуди решение на некој голем проблем.

БЛИЗНАЦИ
Ќе барате нови начини како да го подобрите вашиот живот. Тоа ќе вклучува здрав начин на живеење, запознавање на нови луѓе. Ќе имате некои проблеми во однос на вашите навики на трошење, размислете два пати пред да потрошите пари на нешто, време е да започнете со штедење.

РАК
Ќе бидете критикувани околу вашата претерана опседнатост со фитнес навиките и дисциплината. Опуштете се, можеби навистина претерувате. Обврски кои сте ги занемарувале долго време полека им истекува рокот, седнете и посветете се на нив. Работното место ќе почне да ве задушува, издвојте време за себеси.

ЛАВ
Ќе морате да донесете неочекувана одлука која ќе го засега вашето семејство. Можно е да почувствувате неблагодарност од луѓето околу вас кон кои покажувате афекција и љубов. Откако ќе дознаете за нечии намери можно е да почувствувате наплив на емоции кој нема да можете да го контролирате.

ДЕВИЦА
Во вашиот живот полека пристигнуваат нови можности и опции од кои морате да ја изберете онаа која најмногу ви одговара. Ви претстои поволен период. Денес ќе се чувствувате особено емоционални па најдобро е да стоите понастрана од длабоки теми кои можат да предизвикаат да реагирате бурно.

ВАГА
Потребни се некои промени во вашето секојдневие за да ги достигнете вашите цели, ќе морате да донесете одлука. Луѓето во вашата околина ќе посакаат да ве одвратат од тоа со цел да постигнете неуспех, внимавајте кога ги слушате туѓите сугестии. Опкружете се со позитивни луѓе.

ШКОРПИЈА
Денес ќе бидете како темпирана бомба, внимавајте да не потпаѓате на провокации. Немојте премногу да се наслонувате на вашите пријатели, тоа ќе ги ископлицира нештата. Доколку морате да го направите тоа, јасно искажете ги вашите услови и бидете отворени.

СТРЕЛЕЦ
Бидете паметни и извадете го најдоброто од секоја препрека на која ќе наидете. Одредена група на луѓе ќе го критикува вашето размислување и ќе се обиде да ви го наметне своето. Внимавајте како реагирате тоа може да ги загрози вашите врски.

ЈАРЕЦ
Вашето искуство е вашиот најдобар учител. Во секој случај ќе ги правите нештата онака како што вам ви одговара и нема да слушате ничиј совет. Ќе поминувате време со некој драг и за кого се грижите. Ви претстои некое пријатно изненадување и свеж почеток во некоја работа. Можна е неочекувана прослава.

ВОДОЛИЈА
Ослободете се од социјалните правила. Понизноста е ваш најдобар избор денес. Добро анализирајте за тоа кои се вашите придобивки од вашите избори, донесувате одлуки рационално. Можно е да заборавите некоја важна обврска денес. Запишувајте си потсетник.

РИБИ
Отстапете од вашиот познат круг на пријатели и запознајте нови луѓе. Време е за промена. Сега е идеално време да бидете љубопитни и отворени. Не дозволувајте му на стравовите да управуваат со вас. Очекувајте го најдоброто.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Денешен Хороскоп (14.07) вторник

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН
Денес ви претстои мала нестабилност во вашата финансиска состојба. Бидете подготвени да се соочите рационално со оваа промена и да го дадете најдоброто од себе. Ви претстои голема одговорност, верувајте му на вашиот инстинкт. Не дозволувајте неколку препреки на вашиот пат да ве спречат во достигнувањето на целта.

БИК
Доколку сте склони кон импулсивно трошење и шопинг, денес бидете особено внимателни, можно е да се ставите себеси во тешка финансиска состојба поради нерационално купување. Некоја промена во вашето секојдневие ќе го подигне вашиот дух и ќе се чувствувате благодарни. Не дозволувајте на некој во вашата околина да ве предизвика така што ќе ве погодува во вашите слаби точки. Обидете се да останете смирени.

БЛИЗНАЦИ
Денес правете планови според вашите потреби. Немојте да се чувствувате засрамено доколку другите не го разбираат вашиот вкус, не морате да ги објаснувате вашите избори нити причините позади нив. Ќе бидете доста заштитнички настроени спрема луѓето кои ги сакате. Ќе изгледате самоуверено а другите ќе го следат вашиот пример.

РАК
Вие го држите под контрола вашиот живот но подгответе се за одредени промени. Ќе треба да донесете некои важни одлуки. Некој во вашето опкружување ве оговара за тоа какви активности практикувате, не дозволувајте да ве обесхрабри туѓото мислење. Не се впуштајте себеси во туѓата драма.

ЛАВ
Немојте да претерувате кога сакате да им се допаднете на другите и да стекнете што е можно повеќе пријатели, бидете она што сте и немојте да се трудите премногу, оригиналноста секогаш се цени најмногу. Пред да пресудите за некој проблем, размислете подобро за она кое го предизвикало. Немојте да донесувате избрзани заклучоци.

ДЕВИЦА
На вашата врска и претстои ненадејна промена, но не грижете се ви претстои позитивен исход. Најкомплицираните проблеми најчесто се решаваат со тек на време, бидете трпеливи. Ви претстојат непланирани трошоци, треба да жртвувате нешто но тоа ќе биде краткотрајно.

ВАГА
Ќе посакате да се повлечете од вашата секојдневна рутина и да се осамостоите и одморите. Потиснувањето на негативните чувства само ќе ги создаде повеќе проблеми. Потребен ви е нечиј совет за да излезете од кризата. Ви претстои финансиска добивка која ќе го осигура периодот во иднина.

ШКОРПИЈА
Денес ќе бидете особено храбри да се впуштите себеси во нова авантура. Не плашете се да поставите прашање доколку не сте сигурни околу нешто. Можен е конфликт со некој во вашата околина поради нешто кое ќе го кажете за да испаднете попаметни, внимавајте на вашите зборови. Самодовербата ќе ви биде проблем во привлекувањето на нова љубов во вашиот живот.

СТРЕЛЕЦ
Ќе бидете во недоумица дали да ги потрошите заработените пари или да ги инвестирате во нешто, но од друга страна ќе сметате дека заслужувате да се наградите себеси со нешто убаво, но исто така ќе сакате да бидете сигурни дека во иднина нема да имате финансиски потешкотии. Размислете добро.

ЈАРЕЦ
Моменталното поправање на некои проблеми не е трајно ослободување од нив. Превземете акција така што ќе го најдете идеалното решение, не брзајте и не барајте најлесен пат затоа што тоа е најчесто и најнесигурниот. Доколку некој ви понуди нешто, размислете добро за она што ги мотивира да го направат тоа пред да прифатите.

ВОДОЛИЈА
Се обидувате да ги расчистите нештата со некој, тоа може да биде двонасочна улица, можно е да не бидете задоволни од исходот. Нешто добро пристигнува на вашиот пат. Кармата е на ваша страна и можностите ќе се отвораат пред вас.

РИБИ
Бидете храбри да ја признаете вашата сила и слабост. Нема потреба да се однесувате како да можете да направите нешто ако воопшто не сте добри во тоа. Пристапувајте на односите со искреност и интегритет. Дозволете им на луѓето во вашата околина да ви помогнат онаму каде што можат.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за денес (13.07) понеделник

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН

Може да се потпрете на соработниците. Денешниот ден е поволен за работа, доаѓаат некои нови решенија. Може да очекувате стабилна ситуација во односот со партнерот кој ви е посветен. Проблеми со нервниот систем.

БИК

Ќе добиете позитивен одговор поврзан со некое барање или молба која сте ја испратиле. Ве очекува поволен период. Доколку планиравте почеток на заедница или брак, денес е одличен ден за тоа! Ќе успеете да решите некои проблеми.

БЛИЗНАЦИ
Може да очекувате понуда за соработка надвор од земјата или со некоја компанија која е пооврзана со странство. Може да се надевате на познанство со личност за која сте слушнале многу коментари. Хронични проблеми.

РАК

Ќе успеете да остварите значително подобрување на деловните околности, а по некое време и поголема заработка. Цврсто верувате дека ќе ја пронајдете вистинската љубов. Иако имате многу разочарувања позади себе, не се откажувате. Немате проблеми со здравјето.

ЛАВ

Може да очекувате можност да реализирате една важна деловна соработка во иднина. Запознавањето нови луѓе ви внесува елан и ви дава позитивна енергија. Спремни сте за нова љубов! Водете сметка за алергии.

ДЕВИЦА

Може да очекувате напорен ден и многу обврски. Пред вас се многу стресови и промени. Засега не ви е лесно со партнерот да остварите стабилност. Во некои моменти полека се ладите. Можен е пад на имунитетот.

ВАГА

Влегувате во нов проект кој наскоро ќе ви донесе и добри препораки, нова соработка и подобри можности за работа. Задоволни сте со односот кој го имате со саканата личност. Подготвени сте да го стабилизирате бракот. Можен е пад на имунитетот.

ШКОРПИЈА

Може да очекувате новите деловни одлуки кои ги донесовте да се одразат на работата. Засега не ви е лесно да бидете отворени кога станува збор за вашите емоции бидејќи се плашите да не бидете повредени. Внимавајте на здравјето.

СТРЕЛЕЦ

Можен е помал конфликт со колегите. Важно е да научите да бидете дипломат. Ви се допаѓа личност која се однесува променливо. Не сте сигурни дали и таа кон вас гаи емоции. Внесувајте повеќе магнезиум.

ЈАРЕЦ

Може да очекувате дека ќе имате некои кочници на деловно поле и дека нема да ви биде лесно да се стабилизирате. Можни се несогласувања со саканата личност. Ве оптеретуваат кавгите и ве гушат. Болки во грбот.

ВОДОЛИЈА

Не е поволен ден за решавање на папирологија. Избегнувајте било какви проблеми со законот. Доколку сте слободни, може да очекувате ново познанство кое подоцна ќе води до љубовна врска. Избегнувајте алкохол и газирани пијалаци.

РИБИ

Финансиите може да бидат променливи во наредниот период. Нема да ви биде лесно да остварите стабилност. Можеби вашата љубомора е причината за проблеми помеѓу вас и саканата личност. Проблеми со дебелото црево.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 5 часа

Денес е неработен ден за сите граѓани

Денеска е неработен ден во Макеоднија. Поради одржување на предвремени парламентарни избори, денешниот ден е неработен за сите граѓани и...

ХороскопПред 14 часа

Дневен Хороскоп (15.07) среда

ОВЕН Немојте да се чувствувате лошо поради тоа што работите многу, вашиот труд ќе се исплати. Но издвојте време и...

МакедонијаПред 21 час

Денес 135 новозаболени од Корона од кои 3 лица од Кичево

Во последните 24 часа се направени 1259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на ковид-19. – Скопје 76 –...

СпортПред 22 часа

Шампионот Иџе сепак нема да учествува за големата награда на Италија и покрај сите превземени работи нашиот влез е забранет!

Шампионот Иџе: Направивме се’. До последен момент, очекувавме дека веројатно ќе може да патуваме во Италија и викендов да возам...

ЗанимливостиПред 2 дена

(ФОТО) Го пратила сопругот на пазар, а списокот кој му го составила што да земе го насмеа цел балкан

Имено, една жена го пратила својот сопруг на пазар, па му составила список во кој детално му објаснила што да...

ХороскопПред 2 дена

Денешен Хороскоп (14.07) вторник

ОВЕН Денес ви претстои мала нестабилност во вашата финансиска состојба. Бидете подготвени да се соочите рационално со оваа промена и...

МакедонијаПред 2 дена

Ковид-19: 8 нови случаи од Кичево, додека останатите 80 од други градови

Во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30 -Куманово...

ХороскопПред 3 дена

Хороскоп за денес (13.07) понеделник

ОВЕН Може да се потпрете на соработниците. Денешниот ден е поволен за работа, доаѓаат некои нови решенија. Може да очекувате...

МакедонијаПред 3 дена

Денес 136 нови случаи на Ковид-19, кичевчани 4 меѓу нив..

Во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 46 -Куманово...

СкопјеПред 3 дена

Акциска на СВР Скопје за диви тркачи со мотори, има и приведени

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

НАЈЧИТАНИ