Следете не

Свет

67-миот роденден на Владимир Путин помина вака..

Avatar

Објавено пред

на

Рускиот политички лидер, претседателот Владимир Путин, вчера го прослави својот 67. роденден. По воспоставениот обичај роденденот го мина во кругот на најблиските луѓе без никакви церемонии, помпезности и официјалности. Многумина му испратија честитки, а колегите претседатели му честитале и по телефон, пренесува Раша тудеј.

Ден пред роденденот тој одмарал на Сибир, во републиката Тува, заедно со еден од најблиските соработници и пријатели, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Шојгу е роден во Тува и лани исто така го шеташе Путин и му ги покажуваше природните убавини на родниот крај и ловеа риби во Јенисеј.

Путин и Шојгу береле печурки и уживале во природата кај реката Јенисеј, а рускиот претседател бил одушевен од нечепнатата природа и чистиот воздух.

 

Свет

Египетски археолози ископалe 20 саркофази со уметнички мотиви

Avatar

Објавено пред

на

Египетски археолози открија над 20 дрвени саркофази близу градот Луксор, а на нив сѐ уште се видливи остатоците од живописни бои.

Саркофазите се откриени во некрополата Асасиф која се наоѓа на западниот брег на реката Нил. Биле сместени во два реда, еден над друг. Египетското Министерство за антиквитети го оцени ова откритие како „едно од најголемите и најважни” последниве неколку години.

Повеќето древноегипетски гробници во некрополата се од периодот 664. – 332. година пр.н.е. Меѓутоа, таму се наоѓаат и закопани луѓе и предмети од 18-тата династија (1550. – 1229 г.пр.н.е.), како што се Хатчепсут, Аменхотеп Трети и Тутанкамон.

Министерот за антиквитети минатата седмица соопшти дека во Западната Долина на Луксор се откриени објекти за складирање и чистење погребна опрема и многу ќерамика од 18. династија.

Повеќе податоци околу новите наоди се очекува да бидат соопштени до сабота.

Прочитај повеќе...

Свет

На крајот од месецов ќе започне зимското сметање на времето

Avatar

Објавено пред

на

В сабота кон недела на полноќ (27 кон 28 октомври) ќе почне зимското сметање на времето, кога стрелките на часовниците ќе ги поместиме за еден час наназад.

Зимското сметање на времето во Европа ќе трае до последниот викенд во март 2013 година. Преминувањето на летно и зимско сметање на времето првпат е забележано во 1916 година, во земјите на северот на Европа, а досега е воведено во околу 70 земји, за да се заштеди енергијата со тоа што периодот на дневната светлина од раните утрински часови ќе се премести навечер.

 

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Жално: Пензионер 23 часа чекал во болница и починал

Avatar

Објавено пред

на

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамоњино починал во болницата во Монкаљери, близу Торина, после 23 часа чекање преглед, што и било снимено од безбедносните камери.

Адвокатот на неговото семејство Габриел Ровета изјави дека, иако не знае дали починатиот можел да биде спасен, сепак сигурно е дека медицинскиот персонал не му пружил соодветна помош.

Пензионерот од Ла Лоџа, кој живеел сам на стара фарма, починал рано утрото на 2. мај од инфекција на цревата, која според зборовите на адвокатот, не можела да се предвиди.

Последните часови од животот ги поминал во чекалната на одделението за итни случаи, но според зборовите на јавниот обвинител, допрва треба да се утврди дали медицинскиот персонал за тоа време бил информиран за неговата тешка состојба.

Ровета е со спротивно мислење и тврди дека персонал го занемарил Рамоњино и ја потценил тежината на неговата состојба. Како доказен материјал се нуди снимката од болницата на која јасно се гледа дека пензионерот во болнциа дошол на 1 мај во 10 часот, накратко го напштил одделението за итни случаи во 13.36 и се вратил таму во 13.41.

„ниту еднаш за тоа време не се оддалечил од одделението за итни случаи. Накратко излегол и се вратил за 5 минути. Ова е голем пропуст и ќе бараме истрага. Не знам дали можел да биде спасен, но сосема е согурно дека не добил соодветна медицинска помош. Тоа не се сличило ниту тогаш кога еден болничар го нашол онесвестен во тоалетот“, рече адвокатот поткрепувајќи ги своите докази со снимките од бездомници кои во тој момент се наоѓале во чекална со него и кои се обидувале да го привлечат вниманието од лекарите.

На снимките се гледа на 2. мај во 7 часот Рамоњино се уште бил жив. Болничкиот персонал реагирал 2 часа подоцна, и тоа по реакција на еден од пациетните кои биле во чекалната, само за да го прогласат за мртов во 9.43 ч.

„Го помешаа со еден од многуте бездомници кои спијат во болницата и затоа не сакале да му пружат помош“, рече адвокатот.

КумановскиМуабети.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 11 минута

Викенд акција на производи во АТВА Маркети – Кичево

Денес и утре продолжуваат акциите на производи по пониски цени! Посетете ги АТВА Маркетите уште веднаш!

МагазинПред 9 часа

Редовен Хороскоп (19.10) Сабота

ОВЕН Иако сакате да ја промените работата, имате впечаток дека сѐ уште не сте сосема подготвени на тој чекор. Не...

КичевоПред 11 час

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва во Кичево беше успешно реализиран хуманитарен концерт наменет за доизградба на црквата „Св.Атанасиј“ од с.Миокази

Денес, петок 18.10.2019 успешно се реализираше хуманитарен концерт чии финансиски средства од продадените карти директно се наменети за доизградба на...

КичевоПред 15 часа

Кичевчани спремно е се за одржување на Хуманитарен концерт, повелете

Спремно е се за реализација на Хуманитарниот концерт за доизградба на светиот храм во с.Миокази – Св.Атанасиј. Настанот ќе го...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) На ракија проба да јава коњ, но некако не му одеше…

Кутриот „малку“ се напил и не може сега ниту да се качи на коњот. Очигледно сега се му е недостижно:

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (18.10) Петок

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Живот и стилПред 2 дена

Обратна психологија на жените: Вака се врти маж на мал прст

Не за џабе се вели: „Мажот е главата на семејството, но жената е вратот”. Таа е таа која има способност...

КичевоПред 2 дена

(ФОТО) Конечно се започна со „асфалтирање“ магистралниот пат на излез од Кичево

После речиси месец и половина возење како „по шини“ врз огромен број концентрирани честички „прашина“ денес механизацијата започна да го...

СпортПред 2 дена

Ла Лига повторно со иницијатива да се играат првенствени натпревари надвор од Шпанија

Раководството на шпанската Ла Лига не се откажува од идејата да се игра првенствен натпревар во друга земја. Според објавеното...

БалканПред 2 дена

Малолетничка си го убила бебето – и помогнала мајка и

Уапсена е малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а во тоа и помогнала и нејзината мајка. Според неофицијални...

НАЈЧИТАНИ