Следете не

Свет

Во Америка пристигнаа првите резултати од обдукцијата на Коби и Џиана Брајант

Објавено пред

на

Причината за смртта на НБА легендата Коби Брајант и неговата ќерка Џиана е потврдена од страна на полицијата на ЛА Каунти.

 

Иконата на Лејкерс, Брајант (41), и неговата 13-годишна ќерка со уште седум луѓе, трагично загинаа на 26-ти јануари кога хеликоптерот во кој патуваа се сруши во предградието на Лос Анџелес.

Од полицијата официјално објавиле дека сите девет жртви настрадале како последица на “тешки трауми“ (“blaunt trauma”, како што е наведено во нивниот извештај што во превод би значело контузија, тешки скршеници итн.) поради “удар при голема брзина“ како и дека станува збор за “несреќен случај“, пренесуваат од „Mirir“ наведуваат од „Hollywood Life“.

Покрај Коби и Џијана, животот во таа ужасна трагедија го загубија и Џон Алтобели, бејзбол тренер, неговата сопруга Кери, нивната ќерка Алиса и помошниот тренер во клубот на Џон, Кристина Маузер.

Животот го загубија и младите играчи, Пејтон Честер, неговата мајка Сара Честер како и пилотот на хеликоптерот Ара Зобјан.

/tocka.com.mk

Свет

Словенија: Заострените мерки го зголемија интересот за вакцинација

Објавено пред

на

Владината одлука дека од денеска во Словенија, работа, пазарење, возење јавен превоз и изведување на голем број други вообичаени активности бара потврда за вакцинација, го зголеми интересот на граѓаните за вакцинација, пренесуваат словенечките медиуми.

Според податоците од центрите за вакцинација, околу 7.000 луѓе ја примиле вакцината во вторникот, речиси двојно повеќе од вообичаениот просек во последните недели.

Повеќето од нив се одлучија за вакцината „Џонсон и Џонсон“ бидејќи една доза е доволна за имунизација, а на некои места во Љубљана интересот за вакцинација беше таков што некои од луѓето што дојдоа мораа да бидат закажани за следниот ден.

Заострување на мерките и воведување услови за ДСП (болни, вакцинирани, тестирани) за работа, одење во трговски центар, здравствена установа, возење јавен превоз, за ​​различни услужни дејности, јавни институции и корисници на нивните услуги, беше воведено поради влошување епидемиолошка состојба.

Премиерот Јанез Јанша изјави дека мерките се заостри со цел да се избегне повторно затворање и дека нема алтернатива, пренесува Хина.

Оние кои не се вакцинирани и не се опоравиле од „Ковид-19“, сепак можат да го докажат своето здравје со негативен тест за вирусот корона.

Сепак, владата објави дека, во зависност од епидемиолошката состојба, условите ќе бидат заострени и дека само оние кои се вакцинирани или веќе се заразени и стекнале имунитет ќе бидат без никакви ограничувања, додека невакцинираните работници ќе треба да се тестираат двапати неделно.

Ваквите мерки би биле воведени како пример за другите прво во државната администрација, со цел што е можно поскоро да се вакцинираат поголемиот дел од населението, особено поризичната група постара од 50 години.

Во Словенија, 49 проценти од населението досега примило една доза од вакцината, а 44 проценти ги примиле сите потребни дози.

Поради брзото зголемување на нови инфекции, Словенија од вторникот е во фаза на „темно црвена“ епидемија, според Европскиот центар за контрола на болести (ЕЦДЦ), со инциденца од 14 дена од 502 случаи на инфекција.

Речиси 1.400 нови инфекции беа регистрирани во вторникот, секој четврти тест беше позитивен, а три лица починаа.

Во болниците има 333 пациенти, додека 229 пред една недела.

Извор: RTV
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Благ пораст на цените на криптовалутите денес

Објавено пред

на

Во изминатите 24 часа, вкупната вредност на пазарот за криптовалути забележа минимален раст од 0,1 проценти.

Најпознатата криптовалута во светот, биткоинот, според податоците на страницата koingeko, постигна благ раст од 0,8 проценти во претходните 24 часа.
Исто така, Ethereum постигна минимален раст, од 0,3 проценти, додека падна за вкупно 16,3 проценти на неделно ниво. Моменталната цена на итриумот е 3.302 долари.
Извор: kamatica
Фото: unsplash
Прочитај повеќе...

Свет

Од утре нови мерки во Словенија: Никаде без ковид потврда

Објавено пред

на

Денес, Словенија пријави 1,393 нови случаи заразени со „Ковид-19“, еден ден пред почетокот на новите мерки за кои е потребна потврда на ковид.

Институтот за јавно здравје (НИЈЗ) објави дека во последните 24 часа во Словенија, три лица починале од последиците од коронавирусот, пишува Хина.

Со одлука на владата, од среда, вработените во јавните институции и компании, како и нивните клиенти, ќе треба да имаат сертификати за вакцинација, закрепнување или негативен тест за ковид-19. Исто така, ќе биде потребен сертификат за влез во трговски центри и јавен превоз, освен за ученици од основно и средно училиште. Потврди се бараат и во здравствените установи, освен во итни случаи, потврди министерот за здравство Јанез Поклукар.

Во Словенија, досега се вакцинирани 44,5 проценти од вкупното население.

Извор: Nova
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 5 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 22 часа

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 22 часа

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 1 ден

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

БалканПред 1 ден

Тлото во Албанија не мирува, нов земјотрес регистриран предмалку, истиот се почувствувал и во Црна Гора

Умерен земјотрес беше почувствуван денеска во 14:27 часот во Албанија и Црна Гора. Црногорскиот Сеизмолошки оддел го регистрираше епицентарот на...

МагазинПред 1 ден

Gmail наскоро ќе може да остварува говорни и видео повици

Новото ажурирање на Gmail значи дека корисниците наскоро ќе можат да поканат пријатели и колеги, бидејќи Google сака да ја...

МагазинПред 1 ден

Биткоин утрово: Продолжи благиот раст

Во изминатите 24 часа, комплетниот пазар за дигитални производи се зголеми во вредност од 3,1 проценти. Биткоинот, најпознатата криптовалута во...

НАЈЧИТАНИ