Следете не

Спорт

Во прилог сите трансфери во МФЛ, додека од утре започнува пролетниот дел од сезоната помеѓу Академија Пандев и Работнички

Avatar

Објавено пред

на

Зимскиот преоден рок во Македонија заврши, а утре почнува пролетниот дел од сезоната со премиерата меѓу Академија Пандев и Работнички (14 часот) во Струмица. Шкупи ги нагласи амбициите во трката за шампионската титула, доведе нов тренер и неколку странски засилувања, иако замина најдобриот стрелец во првиот дел од сезоната, Дембо Дарбо.

Половина од прволигашите имаат нови тренери. Покрај Шкупи, нови стратези имаат и Работнички, Академија Пандев, Борец, Беласица и Вардар. Никола Илиевски Џиџи е и единственото засилување за Вардар, кој остана без огромен број играчи, а не можеше да доведе нови поради забраната за трансфери и недостигот на финансии.

Голема реорганизација се случи и во Борец по заминувањето на досегашниот спонзор, компанијата „Брако“ на Кочо Анѓушев, заминаа огромен број играчи, но дојде нов тренер Борче Христов и неколку нови фудбалери.

Работнички исто така доведе голем број засилувања, Беласица ќе се обиде да се спаси со Ѓоре Јовановски и со реновиран ростер, а истото го посакува и Академија Пандев која го ангажираше Александар Васоски и неколку навистина квалитетни нови имиња.

Македонија ЃП исто така квалитетно го пополни тимот на Жикица Тасевски пред продолжението од сезоната.

ШКЕНДИЈА

Дојдоа: Рубин Хебај (Теута, Албанија), Ферат Рамадани (Гостивар), Вандерсон (Агуа Санта, Бразил), Камер Кака (Конгсвинер, Норвешка)

Заминаа: Валон Ахмеди (Шахтјор Солигорск, Белорусија), Арлинд Алити (Ренова), Леард Садриу, Беким Реџепи (Скендербег)

ШКУПИ

Дојдоа: Хакан Озан (нов тренер), Кристијан Трапановски (Академија Пандев), Матеј Цветаноски (Вардар), Абдул Руатубаје (Колорадо Рапидс, САД), Алберт Бугазели (Генерејшн Фут, Сенегал), Фостин Сенегор (Каса Спортс, Сенегал), Али Адем (Арис, Грција), Региналдо (Каисар, Казахстан), Мамадуба Бангура (Калум Стар, Гвинеја)

Заминаа: Дарко Глишиќ (Докса, Кипар), Фатјон Јусуфи (Ренова), Дембо Дарбо (Шахтјор Солигорск, Белорусија), Омар Гудијаби (Пелистер), Елвин Јунуѕаде (Кешла, Азербејџан)

МАКЕДОНИЈА ЃП 

Дојдоа: Робсон да Силва (Беласица), Чарлестон (Вардар), Изет Ајрулаху (Скопје), Самир Фазли (слободен), Филип Алексовски (Кораб), Стојан Стојчевски (Борец)

Заминаа: Мартин Ковачев (Лирија, Косово), Албан Сулејмани, Андерсон Барбоса, Бенџамин Демир (Беласица), Абдул Калид Басит (Есперанса, Тунис), Филип Мишевски (Борец), Давид Ристовски (Кадино)

СТРУГА ТРИМ ЛУМ

Дојдоа: Немања Босанчиќ (Колубара, Србија), Методија Велковски (Осогово)

Заминаа: Ардит Шаќири, Агон Хајредин (Велешта), Ате Мазари (Охрид), Малсор Ајети (Фљамуртари, Косово)

ВАРДАР

Дојдоа: Никола Илиевски Џиџи (нов тренер)

Заминаа: Чарлестон (Македонија ЃП), Јован Попзлатанов, Дарко Мицевски (РФС Рига, Летонија), Марко Мартинага, Андреј Стојчевски (Академија Пандев), Бесар Гудјуфи, Дамјан Трајановски (Беласица), Матеј Цветаноски (Шкупи), Милован Петровиќ (Сабаил, Азербејџан)

БОРЕЦ 

Дојдоа: Борче Христов (нов тренер), Лука Трајкоски, Ванче Шиков (Тиквеп), Дејан Силјановски (Беласица), Еди Баша (Астерас, Грција), Александар Мишов, Мартин Талаков (Академија Пандев), Анес Османовски (Брегалница), Филип Мишевски (Македонија ЃП), Азер Омерагиќ (Хајдук 2, Хрватска)

Заминаа: Марио Станковски, Бурхан Мустафа, Марјан Ристовски, Никола Прелчец, Никола Ристески (Работнички), Оливер Пеев (Беласица), Никола Радовиќ (Младост, Србија), Михајло Митров (Слога Виница), Филип Трајановски, Дарио Десниќ (Скопје), Оливер Стоименовски, Стојан Стојчевски (Македонија ЃП)

РАБОТНИЧКИ 

Дојдоа: Александар Влахо (нов тренер), Марио Станковски, Бурхан Мустафа, Марјан Ристовски, Никола Прелчец, Никола Ристески (Борец), Андреј Кировски, Христијан Грозданоски (Силекс)

Заминаа: Бранислав Трајковиќ, Лука Чумиќ, Милош Тошески (Бродарац, Србија), Јаник Дао, Филип Лазаревски (Скопје), Николче Шаркоски (Академија Пандев), Матеј Андов (Осогово), Муарем Муарем (Брегалница)

СИЛЕКС 

Дојдоа: Крста Ѓорѓевиќ (Бачка Топола, Србија). Јордан Серафимовски (Беласица), Ристе Каракамишев (Кожуф), Свилен Штерев (Етар, Бугарија), Филип Дурански (Серед, Словачка), Давид Манасиевски (ФК Њу Старс)

Заминаа: Кристијан Костовски, Филип Костовски (Тиквеш),Бојан Спиркоски (Велешта), Божидар Митревски (Тетекс), Андреј Кировски, Христијан Грозданоски (Работнички), Милош Жеравица, Стефан Ѓуриќ, Дарко Грозданоски

РЕНОВА

Дојдоа: Арлинд Алити (Шкендија), Џон Еду Мена Перез, Вулнет Ислами (Кораб), Марио Гајиќ (Триглав, Словенија), Арбен Тафа, Фатјон Јусуфи (Шкупи)

Заминаа: Сулејман Кулибали, Артан Велиу, Јасир Селмани (Гостивар), Валон Незири, Арменд Алиу, Алтин Сефо, Арбер Шала (Балкани, Косово)

ПЕЛИСТЕР 

Дојдоа: Ристе Илијовски (Тиквеш), Дарко Размоски (Беласица), Омар Гудиаби (Шкупи)

Заминаа: Борха (Кит-Го), Анес Хот, Александар Поповски, Ристе Размовски (Осогово), Филип Стојановски (Скопје), Христијан Торнески (Брегалница)

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 

Дојдоа: Александар Васоски (нов тренер) Марко Јовановски, Коста Манев, Николче Шаркоски (Работнички), Игор Паноски (Беласица), Марко Мартинага, Андреј Стојчевски (Вардар), Бесник Ферати (Партизани, Албанија)

Заминаа: Кристијан Трапаноски (Шкупи), Марио Маслаќ, Милан Томиќ, Александар Мишов, Мартин Талаков (Борец)

БЕЛАСИЦА 

Дојдоа: Ѓоре Јовановски (нов тренер), Оливер Пеев (Борец), Бени Демир, Андерсон Барбоса (Македонија ЃП), Алексадар Вулиќ, Дамир Аврамовиќ, Страхиња Шево, Миленко Мијатовиќ (Инџија, Србија), Бесар Гудјуфи, Дамјан Трајановски (Вардар), Борис Јакимовски (Кадино)

Заминаа: Дејан Силјановски (Борец), Робсон да Силва (Македонија ЃП), Дарко Размоски (Пелистер), Игор Паноски (Академија Пандев), Благој Истатов, Никола Спасов, Васко Коцев (Осогово), Јордан Серафимовски (Силекс)

Извор: Макфудбал.mk

Спорт

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

Avatar

Објавено пред

на

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу овие два тима во осминафиналето од Лигата на шампионите се одигра на „Пушкаш“ арената на 16 февруари, Ливерпул го доби со 2:0, а Европската фудбалска унија денес донесе одлука реваншот да се игра на истиот стадион.

Домаќин ќе биде Ливерпул, а правилата остануваат исти, голот на гости е валиден, иако двата тима се вистински гости во главниот град на Унгарија.

Натпреварите се играат на неутрален терен бидејќи германската влада сè уште не им дозволува на патниците од Островот да влезат во земјата без двонеделен карантин.

– „УЕФА изразува благодарност до Ливерпул и РБ Лајпциг за поддршката и соработката во овој случај, како и до Фудбалскиот сојуз на Унгарија за помошта и согласноста за организирање на натпреварот“, стои во соопштението на УЕФА.

Арената „Пушкаш“ беше сведок на добар фудбал во последниот месец, бидејќи беше домаќин на дуелот помеѓу Менхенгладбах и Манчестер Сити, потоа Тотенхем и Волфсбергер во Лигата на Европа, а таму ќе се игра и реваншот меѓу Молде и Гранада во ЛЕ.

ФОТО: skysports

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонската футсал репрезентација во петок гостува против Србија, три дена подоцна ќе одиграме реванш во Скопје

Avatar

Објавено пред

на

Македонската футсал репрезентација во петок против Србија во Врање ќе го одигра натпреварот од третиот круг од квалификациите за Европското првенство. Три дена подоцна во С.Ц. „Јане Сандански“ ќе го одиграме возвратниот дуел со Србија.

Нашата најдобра футсал селекција освои бод на воведните два меча. Загубивме со 2:1 против БиХ на гости, а на домашен терен одигравме 2:2 против Романија.

Селекторот Васко Скендеровски за двомечот со Србија нема да смета на Даниел Де Соуса поради повреда, а неизвесни за настап се и Ранготов и Крстевски. Во конкуренција за настап се следните играчи:

Голмани: Антонио Петровски (СК Проект Цујо), Иван Стојановски (Шкупи);

Одбрана: Реџеп Сулејмани (Шкупи), Таулант Исмаили (Арбен Бајрами), Ферид Агуши (Шкупи), Драган Петровиќ (Шкупи), Орхан Ибиши (Приштина Мабетекс, Косово), Харис Омеровиќ (Арбен Бајрами);

Напад: Иван Крстевски (СК Проект Цико), Игор Леовски (Славија Прага, Чешка), Адријан Мицевски (Бетон бојс, Германија), Дарко Ранготов (СК Проект Цико), Мартин Калчевски (Велес), Петар Даиловски (Железарец), Еркан Сефери (Шкупи), Јакуп Рамадани (Арбен Бајрами), Џокица Арсовски (Стуттгартер, Германија); 

– Не очекуваат два исклучително тешки натпревари против петтата најдобра селекција во светот. Хендикеп за нас е отсуството на еден од нашите најдобри играчи, Даниел Де Соуса, како и повредите на Крстевски и Ранготов. Исто така, поради Ковид протоколите тимот се комплетираше пред два дена, но се додека постојат шанси нема предавање и ќе се обидеме да направиме изненадување на овие два натпревари со што би ни се отворил патот за Европското првенство.

Како што ветив и минатиот пат, продолжува трендот на подмладување. На овој собир вклучивме тројца дебитанти за да ја почувствуваат атмосферата во националниот тим. Овие натпревари се голем притисок за Србија, освоија само бод, а беа посочени како топ фаворити во групата и можеби тука е нашата шанса за изненадување, изјави селекторот Васко Скендеровски.

Прочитај повеќе...

Спорт

ФФМ: Дисквалификувана екипата на Вардар Форино од натпреварувањето во Втора МФЛ – Запад

Avatar

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија според член 82.  од Правилникот за натпреварување на ФФМ донесе одлука за дисквалификација на екипата на ФК Вардар с. Форино од понатамошно натпреварување во Втора МФЛ – Запад поради неоправдано непојавување на натпреварот од 17. коло на Втора МФЛ – Запад помеѓу ФК Вардар с.Форино – КФГ Гостивар закажан на 27. февруари 2021 година во Гостивар. Комисијата за натпреварување овој натпревар го регистрираше со службени 0:3 за екипата на КФГ Гостивар.

Екипата на ФК Вардар с.Форино се враќа во најнизок степен на натпреварување во Општинскиот сојуз каде што припаѓа – ОФС Гостивар.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХроникаПред 8 часа

Единаесет припадници на вооружените сили загинаа во хеликоптерска несреќа во Турција

Турското Министерство за одбрана доцна вчера објави дека единаесет припадници на вооружените сили загинале, а двајца се повредени при падот...

СветПред 9 часа

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот...

ХороскопПред 9 часа

Хороскоп за денес (5 март) петок

ОВЕН Овните денес би можеле на ум да имаат најмногу загриженост околу финансиите. Можеби сте имале повеќе трошоци во последно...

КичевоПред 18 часа

Важна информација од Кичевска Парохија

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање...

МакедонијаПред 19 часа

Денеска 721 нови случаи на Ковид-19, драстичен скок на новозаболени

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 357 -Прилеп...

ЗанимливостиПред 20 часа

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете...

СветПред 21 час

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес...

ЗанимливостиПред 21 час

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

СпортПред 21 час

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу...

Временска прогнозаПред 21 час

До крајот на денот топло, од утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и температурите ќе се спуштаат, детали..

Денес времето кај нас ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека...

НАЈЧИТАНИ