Следете не

Балкан

Во Србија до денес вакцинирани вкупно 438,000 луѓе

Објавено пред

на

Досега во Србија се вакцинирани 438 000 лица, објави денеска премиерката Ана Брнабиќ и изјави дека Србија е апсолутно прва во регионот и втора во Европа според стапката на вакцинација.

Брнабиќ посочи дека ќе има доволно дози за ревакцинација, бидејќи кога ќе пристигне секој контингент вакцини, веднаш едната половина се одделува „од страна“, така што ќе има доволно дози за повторна вакцинација.

– „Србија е втора во Европа, веднаш зад Велика Британија, но Велика Британија, поради огромни проблеми со коронавирус и голем број на заразени лица, одлучи да ги вакцинира луѓето по 12, а не по три недели, односно практично даваат само една доза , што не е случај тука. случај“, рече Брнабиќ за ТВ Пинк, пренесува Танјуг.

Тој илустрира дека би било како да ги даваме сите 1.170.000 вакцини што ги имаме во земјата на сите во Србија, но само на една доза.

„Тогаш би имале повеќе од милион вакцинирани, но тогаш може само да се надеваме дека ќе добиеме дози за ревакцинација. Имаме поинаква стратегија, секогаш одвојуваме половина од добиената достава за ревакцинација“, рече Брнабиќ.

Таа пренесе дека досега во Србија се вакцинирани 438 000 лица.

Таа исто така изјави дека одредена количина вакцина на Фајзер ќе пристигне утре.

„Во регионот, Србија е апсолутно прва по вакцинирање, зад нас е Словенија, Романија“, рече Брнабиќ.

Таа додаде дека во Србија, лидер во процентот на вакцинација е Рашка, потоа Куршумлија, додека Белград е на 21-то место меѓу локалните самоуправи.

Балкан

Состојбата со Ковид-19 на балканот

Објавено пред

на

Во Хрватска, се забележани 3.585 нови случаи на вирусот Корона, а 25 лица починале, објави во саботата на националната цивилна заштита.

Во оваа земја, во моментов се активни 17.319 случаи на инфекции, од кои 1.033 пациенти се во болнички третман (има 128 пациенти во респираторот), пренесуваат од ХИНА.

До денес, вкупно 3.026.033 лица се тестирани, од кои 11.193 во последните 24 часа.

Од 25 февруари 2020 година, беше регистриран првиот случај на инфекција, до денес, 443.032 лица беа соопштени со Њу Корона вирус, од кои 416.703 лица се опоравиле.

Како заклучок, 3,554.203 дозата на вакцин беше потрошена на 22 октомври, а 46,46 отсто од вкупното население беше вакцинирано, односно 55,67 проценти од возрасната популација.

Словенија: 2,270 нови случаи на Ковид-19 биле регистрирани во петокот, што е најголем број на заразени речиси 10 месеци, додека осум лица починале.

Од вкупниот број на тестирани, имаше 30,2 проценти од луѓето позитивно, покажуваат официјални податоци, извештаи за агенции.

Во таа држава, 440 луѓе биле хоспитализирани во петокот, а 123 пациенти лежат на интензивна нега.

Бројот на нови случаи во претходните седум дена е до 121, па сега е 1.550.

Двоседелната инциденца на 100.000 жители е сега 825, додаде Националниот институт за јавно здравје.

Институтот проценува дека во моментов има 17.436 активни случаи во Словенија.

БиХ со 732 нови случаи
Во Босна и Херцеговина се забележани 732 нови случаи на корона, а биле пријавени 24 смртни исходи од Ковиди 19, објави Агенцијата Анадолија.

Во изминатите 24 часа, Институтот за јавно здравје Б.Х.. Ентитетот на федерацијата на БиХ беше пријавено вкупно 1.700 примероци, од кои 461 е позитивен во САРС-Чов-2. Досега се тестирани вкупно 900.240 примероци, а SARS-COV-2 е потврден во 159.480 луѓе.

Осум луѓе починаа во наведениот период во ФБиХ.

Во лабораториите во субјектот Република Српска, во последните 24 часа биле тестирани 770 лабораториски примероци, а новиот коронавирус беше потврден во 250 лица. 14 нови смртни случаи биле пријавени.

Досега, во Србија се потврдени 81.014 случаи на вирусот, а вкупно 4.654 лица во кои беше донесен тестот на вирусот.

Во изминатите 24 часа во областа Брчко во Босна и Херцеговина, регистрирани се 21 нови случаи на инфекција од страна на Коронавирус, а двајца луѓе починаа.

Извор: balkans.aljazeera.net

Прочитај повеќе...

Балкан

Предмалку силен земјотрес ја погоди Далмација

Објавено пред

на

Далмација беше погодена од посилен земјотрес вечерва околу 22 часот. Според првите информации од ЕМСЦ, магнитудата била 5,1 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот бил на 39 километри североисточно од Сплит и 19 километри југозападно од Ливно. Силен потрес беше почувствуван во целата сплитска област.
Читателите известуваат дека земјотресот бил силно почувствуван и дека потресот траел неколку секунди.

– „Бевме многу исплашени, искрено се потресевме, работите паѓаа од полиците“, ни вели еден станар во околината.

Прочитај повеќе...

Балкан

Хрватска се разбуди со незапамтен злочин, татко задавил две близначиња, седумгодишно девојче и четиригодишен син

Објавено пред

на

Две близначиња, момче и седумгодишно девојче и четиригодишен син, синоќа биле задавени од татко им на таванот во загребска Млини, по што тој се застрелал, пренесува загрепски „Јутарњи лист“.

Според Јутарњи лист, убиецот преживеал и бил префрлен во болница, а телата на три безживотни деца, од кои најмладото е четиригодишно дете во спалната соба и близнаци во дневната соба, ги шокирале сите службеници кои биле на местото на ова злосторство без преседан.

Не е познато кој пријавил во полиција дека нешто се случило во станот на трикатната урбана вила со поткровје, но полицијата и брзата помош брзо пристигнале на лице место.

Во спалната соба го пронашле мртвото тело на четиригодишното дете на креветот, а близнаците, момче и девојка, во дневната соба каде што се наоѓале нивните играчки, со кои си играле претходната вечер. Како што неофицијално дознава Јутарњи, родителите на децата се развеле и децата најверојатно викендот го поминале со својот татко, кој ги задавил со рацете, а по тој луд чин, очигледно посегнал по оружјето и се обидел да суди.

Засега не е познато во каква состојба се наоѓал.

Извор: Nova.rs / Večernji list
Фото: Pexels.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 18 минути

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 6 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 6 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 9 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 11 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 11 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 11 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

СпортПред 11 часа

Австралиската држава Викторија ја отфрли можноста невакцинираните тенисери да играат на АО

Австралиската држава Викторија, чиј главен град Мелбурн е домаќин на тенискиот грен слем турнир Австралија Опен, денеска ја отфрли можноста...

КултураПред 11 часа

ТВ серијата на Apple зборува за хакирање на мозокот

Ѕвездата на филмот „Parasite“ ќе се појави во новата серија „Dr. Brain“, која ќе дебитира ширум светот на Apple TV...

МакедонијаПред 11 часа

Нови мерки во Македонија: Од 15.11. во локали само со 2 дози вакцина

Од 15 ноември влез во угостителските објекти во Македонија ќе можат само за лица кои примиле две дози вакцина против...

НАЈЧИТАНИ