Следете не

Дом и уредување

ВПИВА НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЈА И ЗРАЧЕЊЕ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Успешните луѓе ја имаат оваа билка во своите канцеларии (ФОТО)

Објавено пред

на

Иако не е премногу лично на изглед, ова растение ефикасно го прочистува воздухот во домот или во работните канцеларии. Една ваква билка е доволна за просторија од десет метри квадратни

Ако некаде прочитате термин хлорофитум, малку е веројатно дека ќе знаете за што се работи. Но, доколку ги видите фотографиите, тогаш веднаш ќе ви стане јасно дека станува збор за растение што речиси сите наши баби го имале во своите домови и куќи.

Но освен кај бабите, истото растение често се наоѓа и во канцелариите на успешни менаџери, уметници, претприемачи. Причината е едноставна. Иако не е премногу лично на изглед, ова растение ефикасно го прочистува воздухот во домот или во работните канцеларии. Една ваква билка е доволна за просторија од десет метри квадратни.

Доколку внимателно се одгледува, листовите на ова растение остануваат зелени и свежи. Тоа помага во доброто расположение на луѓето кои се во негова близина. Сепак, за да се задржат зелени, неопходно е тоа да се наводнува умерено. Доколку просторијата во која се наоѓа е премногу влажна, коренот ќе почне да скапува. Доколку, пак, нема доволно вода, тогаш врвовите од листовите почнуваат да се сушат. Таа треба да се наводнува со обична вода, а и да се храни со течно ѓубриво. Препорачливо е да ја чувате како во дневната соба, така и во спалната.

Дом и уредување

Пет совети како во зима да ги ревитализирате собните растенија и да ги одржите живи

Објавено пред

на

Ова е тежок период од годината за вашите собни пријатели – растенијата, кога листовите почнуваат да стануваат жолти и тие едноставно изгледаат генерално несреќни.

Но, не се грижете! Имаме неколку совети кои ќе ви помогнат да им дадете среќен и зелен израз и да ги одржите растенијата живи во текот на зимата.

1. Намалете ја водата (а и ѓубривото)

Жолти лисја? Чудни бубачки што летаат околу саксиите? Мувлосана почва? Ова се симптоми на премногу наводнување во зима. Сите собни растенија бараат малку вода во зима. Пренаводнувањето е секогаш опасно, но во зима особено. Осигурајте се дека вашите саксии не се премногу влажни, а вашите растенија ќе ви се заблагодарат. Обидете се да ја намалите фреквенцијата на наводнување наполу и ставете им вода на растенијата само доколку изгледаат жедни. Исто така  прекинете го и наѓубрувањето. Тоа не им е потребно сега.

2. Истуширајте ги растенијата

Тешко е да се поверува, но целата прашина што се акумулира на лисјата на растенијата ја спречува нивната способноста за фотосинтеза. На вашите растенија им е потребна сета светлина што може да ја добијат во овој период од годината, така што следниот пат кога ќе ги полевате, исплакнете го целото растение и внимателно поминете ги ливчињата со брисач, доколку е потребно. Советби можеле да ги ставите сите растенија во када и да пуштите туш, со нежен притисок!

3. Добро затворете ги прозорците

Многу растенија, особено тропските, се чувствителни на ладен воздух. Кога има провев тие ги отпуштаат лисјата! За да го решите овој проблем, осигурајте се дека вашите прозорци се цврсто затворени и изолирани, или дека вашите растенија се надвор од дофат на студен провев.

4. Осветлете ги просториите

Темно е. На вашите растенија им е потребно сонце. Доколку прозорците го попречуваат, обидете се да ги замените сијалиците со блескави свела во полн спектар. Или, ако сте вистински oпседнати со растенија, прилично лесно е да монтирате осветлувачки тела за поголема светлина.

5. За пресадување е рано, но можете да поткаструвате.

Знаете дека зимата не е време за пресадување на растенијата. Растот на корењата е бавен во овој период, а земјата во големите саксии останува влажна подолго време. Доколку пресадувате сега ризикувате гниење на коренот и преплавување. Но, не плашете се да ги отстраните лисјата кои станале жолти или кафени или некои продолжени израстоци. Веројатно нема да видите многу нови израстоци сè до пролет, но поткаструвањето , во меѓувреме, има за цел да направи нештата да изгледаат поубави.

Следете ги овие совети и вешите собни растенија секогаш ќе изгледаат свежи и напролет ќе бидат подготвени за здрав период на активен раст.

Извор: Паркови и Зеленило

Прочитај повеќе...

Дом и уредување

Како да им помогнете на собните растенија да ја преживеат зимата?

Објавено пред

на

Ладното време може да им наштети на собните растенија, па затоа е потребно при промена на температурите да им посветите повеќе нега.

Најпрво, внесете ги дома сите билки кои не „трпат“ студ. Така ќе бидат на пооптимална температура, а вие ќе можете да ги следите евентуалните промени кај некое од растенијата. Исчистете ги од сите овенати и суви гранки и лисја.

Наместете ги така што оние на кои им треба повеќе светлина ќе бидат блиску до прозорците, додека другите треба да бидат сместени во помалку осветлените агли од домот.

Жешкото време веќе помина, па веќе не треба да ги полевате пречесто, за да не скапе коренот. Во зависност од тоа кои видови ги имате, намалете го бројот на полевања соодветно на она што самото растение има потреба. Притоа, внимавајте да не ги полевате со штотуку наполнета вода од чешма, туку со малку отстојана на собна температура.

За крај, треба да внимавате листовите, цветовите и гранките на вашите растенија што помалку да се допираат, за да имаат простор да „дишат“.

Прочитај повеќе...

Дом и уредување

ШТО ЗНАЧИ ОВА СУЕВЕРИЕ: Кршењето огледало значи седум години несреќа

Објавено пред

на

Познати венециски мајстори од 15 и 16 век не сакале да ги откријат тајните на занаетот, но за уште повеќе да ја зголемат цената на својата работа, покренале приказна дека оној што ќе скрши огледало ќе биде несреќен

Едно од најраширените верувања дека кршењето огледало носи несреќа датира од древни времиња кога изработката на овој предмет била многу скапа бидејќи се правел од ретки материјали, како што е вулканското стакло, а го имале само богатите.

Познати венециски мајстори од 15 и 16 век не сакале да ги откријат тајните на занаетот, но за уште повеќе да ја зголемат цената на својата работа покренале приказна дека оној што ќе скрши огледало ќе биде несреќен. Сепак, ова не било нивен „изум“.

Старите Римјани имале и своја теорија, верувајќи дека огледалото „ја фаќа” душата додека се гледаме во него, па кога ќе го скршиме таа останува растурена во делчиња и треба да поминат седум години за да се обнови. Можеби токму од таа причина во некои краишта постои обичај да се покриваат огледалата и стаклата во домот кога некој ќе умре, за душата да може  непречено да си оди.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

Македонија до 19 години од негатива два гола до пресврт и голема победа против своите врсници од Кипар

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во еден интересен натпревар, со многу возбудување и пресврти, успеа да забележи минимална...

Култура3 часа

Денеска е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

Хороскоп8 часа

Хороскоп за вторник (27 септември)

ОВЕН Полни сте со ентузијазам и со многу оптимизам се фокусирате на деловните обврски. Љубовта ви е во мислите но...

Спорт12 часа

Ова се 11-те лавови кои ќе стартуваат на мечот против Бугарија

Предмалку објавени беа 11-те момчиња кои ќе бидат стартери на мечот против Бугарија на „Тодор Проески“. Што се однесува до...

Култура15 часа

Крстовден единствениот празник што започнал да се прославува истовремено со случувањата на самиот настан

Крстовден, или Воздвижението на Чесниот Крст, како празник се јавува со самото пронаоѓање на Светиот и Животворен Христов Крст, којшто...

Свет20 часа

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да...

Свет20 часа

ФОТО Еруптираше подводен вулкан, НАСА фотографираше нов остров во Тихиот Океан

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними...

Lifestyle20 часа

Научниците открија колку мравки живеат на Земјата

Се предвидува дека човечката популација во светот ќе надмине 8 милијарди во наредните месеци. Во споредба со мравките, тоа е...

Магазин20 часа

Samsung патентирал препознавање лице со две камери под екранот

Иако новиот патент датира од март 2021 година, Samsung веќе има големо искуство со вакви камери, а серијата Fold веќе...

Магазин20 часа

Сега можете да поништите праќање порака и на iPhone

iMessage за iPhone доби можност за враќање на испраќањето, како и за уредување пораки – еве како можете и вие...

НАЈЧИТАНИ