Македонија Случувања

Какво време не очекува утре – 1 Јуни

Сончево и уште потопло време, а попладне услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи, најавуваат за утре метеоролозите.

Позначително дестабилизирање на времето ќе има од петок попладне, па во наредните денови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, особено в петок вечер и в сабота околу пладне и попладне.

Во Кичево нестабилно во попладневните часови ќе се задржи и во текот на наредната работна седмица.