Следете не

Временска прогноза

Сепак временската прогноза се менува, нема снег?

По циклонот НЕВЕН кој услови вистинска зима и снежни врнежи во најголем дел од државава, следува јужно воздушно струење и пораст на температурите на воздухот особено за време на викендот кој ни претстои.

Сепак во петок особено во текот на претпладнето очекуваме локални слаби врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините и тоа претежно на запад од државава, поради потоплиот воздух кој ќе се наоѓа во горниот слој од атмосфератас и постудениот во долниот дел од истата, во некои од котлините има услови за појава и на замрзнат дожд.

Сеуште многу студено ќе биде утрешното четврточно утро кога температурите ќе се спуштаат во интервалот од -10 до -1 степен додека на планинските места истите е можно да се спуштат  и под -10 степени.

Веќе за време на викендот минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -3 до 5 степени додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени и истите ќе бидат над просекот за овој дел од годината.

Ваквата ситуација ќе ги зголеми условите за појава на магла и на ниска облачност по одделни котлини и речни долини.

Slavco /1tv

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 8 часа

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВО: Еден полицаец загина, друг се бори за живот, повредени и други лица

Полицаец загина, а друг со тешки повреди е пренесен на клиника по хорор сцена која синоќа се случила во Куманово,...

МакедонијаПред 9 часа

7-ми Мај неработен ден за сите

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата...

ЗабаваПред 11 час

На денешен ден.. (21.04)

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 19 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 19 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 22 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 23 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 1 ден

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 2 дена

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

Популарни

Close