Следете не

Случувања

Низ времето..

Објавено пред

на

1684

Роден е францускиот сликар Жан Антоан Вато, типичен претставник на стилот – рококо. Неговото сликарство е со деликатен колорит и чувствителни цртежи, главно посветени на темите од животот на аристократите.

1813

Роден е италијанскиот композитор Ѓузепе Верди, кој заедно со Рихард Вагнер се најистакнатите романтичарски оперски творци на 19. век. Дела: оперите „Набуко“, „Травијата“, „Трубадур“, „Риголето“, „Бал под маски“, „Моќта на судбината“, „Дон Карлос“, „Аида“, „Отело“.

1837

Умира францускиот економист Шарл Фурие, социјалист-утопист кој смета дека капитализмот е „асоцијален“ бидејќи во него поединците се постојано во борба едни со други. Дела: „Нов индустриски и општествен свет“, „Теорија на четири движења“ и други.

1861

Роден е норвешкиот поларен истражувач, дипломат и хуманист Фритхоф Нансен, професор по океанографија на Универзитетот во Осло, добитник на Нобеловата награда за мир во 1922 година. Од 1893 до 1896 година ги истражува Гренланд и Северниот Леден Океан пловејќи со бродот „Фрам“ кој е конзервиран и се чува во близина на Осло. По Првата светска војна се занимава со заштита на воените заробеници и националните малцинства. Како висок комесар во Друштвото на народите раководи со репатријацијата на воените заробеници и придонесува кон потпишување на Женевскиот протокол за бегалци. Емигрантскиот пасош наречен „Нансенов пасош“ кој служи како потврда за идентитет за раселените луѓе и сега е во употреба.

1904

Во Скопје е роден Сотир Ставридис, македонски хирург и уролог, прв асистент во Хируршката клиника во Скопје, основана во 1947 година, на чие чело, како директор застанува половина деценија подоцна. Тој е основач и прв раководител на Уролошкото одделение на Хируршката клиника. Во својот плоден творечки живот објави повеќе од дваесет стручни трудови од областа на хирургијата и урологијата. Умира во Скопје, на 26 јануари 1961 година.

1910

Во Прилеп е роден Димитар (Димче) Стојанов – Мире, професор по историја, учесник во НОВ на Македонија и делегат на Првото заседание на АСНОМ. На Второто заседание на АСНОМ е избран за член на Президиумот на АСНОМ и повереник за просвета на Македонија. Потоа е министер за просвета на НР Македонија, претседател на Народното собрание на НР Македонија (1951-1955) и директор на Архивот на Македонија (1960-1978). Еден е од основоположниците на архивската служба во Македонија. Умира во Скопје, на 4 септември 1991 година.

1913

Заврши изградбата на Панамскиот канал долг 81,6 километри со кој биле споени Атлантскиот и Тихиот Океан. Бродовите го користат од 15 август 1914 година.

1946

Во Скопје, во црквата „Свети Спас“, со сите државни почести и пред повеќе илјади граѓани од цела Македонија, положени се моштите на истакнатиот македонски револуционер и идеолог Гоце Делчев, кои два дена порано македонската делегација ги донесе од Софија.

1964

Отворени Олимписките игри во Токио, први во Азија.

1973

Потпретседателот на САД Спиро Егњу поднесе оставка по избивање на скандалот во кој е обвинет дека не плаќа даноци.

1980

Во земјотрес во Алжир загинаа 2.580 луѓе, а околу 330.000 граѓани во градот Ал Аснам останаа без покрив над главата.

1982

САД воведуваат санкции врз Полска поради одлуката на полската влада да го забрани синдикатот „Солидарност“.

1985

Умира американскиот филмски актер и режисер Орсон Велс. Неговиот прв филм „Граѓанинот Кејн“ е еден од најдобрите во историјата на кинематографијата. Орсон Велс изгради свој стил и секое негово дело носи печат на силна и оригинална личност. Во 1971 година доби Оскар за животно дело. Филмови: режија и глума – „Величенствените Амберсонови“, „Дамата од Шангај“, „Магбет“, „Отело“, „Зрно зло“, „Господин Аркаден“, „Процес“, „Вистина и лаги“, глума – „Третиот човек“, „Хотел Интернационал“.

1985

Умира американскиот филмски и театарски актер од руско-ромско-монголско потекло Јул Бринер, еднакво добар во карактерните, авантуристичките и дискретните комични улоги. За филмот „Кралот и јас“ е награден со Оскар, а во театарот со години ја игра истоимената претстава. Филмови: „Десетте божји заповеди“, „Анастасија“, „Браќа Карамазови“, „Соломон и Саба“, „Седумтемина величенствени“, „Тарас Буљба“, „Западен свет“.

1990

СССР и Германија потпишаа договор за повлекување на советските војници од Германија до крајот на 1994 година. Во тоа време во Германија има 380.000 советски војници и 220.000 членови на нивните семејства.

1991

Во главниот град на Канада – Отава, пред неколку десетици илјади присутни, е откриен првиот светски споменик на мировните единици на Обединетите нации.

1993

Андреас Папандреу победи на претседателските избори во Грција.

1994

Во Скопје е отворен Ургентно-хируршкиот центар при Медицинскиот факултет.

1995

Израел, согласно мировниот договор со Палестинската ослободителна организација, го започна повлекувањето од Западниот Брег и од затвор ослободи околу 300 Палестинци.

1996

Пуштен е во сообраќај автопатот Тетово – Гостивар во должина од 20 километри.

2000

Умира државничката Сиримаво Бандеренајке, прва жена премиер во светот. Во историјата влегува станувајќи премиер на Цејлон (сегашна Шри Ланка) на 21 јули 1960 година. Со Шри Ланка управува од 1960 до 1977 година и е еден од основачите на движењето на неврзаните.

2003

Ширин Ебади, ирански адвокат и борец за човекови права ја доби Нобеловата награда за мир.

2004

Умира американскиот актер Кристофер Рив, филмскиот „Супермен“, кој од 1995 година бил врзан за инвалидска количка поради пад при јавање, при што скршил два пршлени. Во ваква состојба играл во многу филмови, вклучувајќи го и римејкот на легендарниот филм на Хичкок „Прозорец во двор“.

2013

Канадската писателка Алис Манро (82) ја доби Нобеловата награда за литература. Ова е прва Нобелова награда, која е доделена на писател од Канада и прва доделена на писател на куси раскази. Манро е 13-та жена, која до тогаш е добитничка на Нобеловата награда за литература. Наградата изнесува осум милиони шведски круни, односно околу 925 илјади евра.

2016

На 90-годишна возраст почина Анджеј Вајда, познат полски филмски режисер. Тој е посочуван како водечки претставник на „полската филмска школа“ создадена уште во педесеттите години на минатиот век. Најголемиот број од неговите филмски остварувања, како филмовите „Канал“, „Човек од мермер“ „Човек од железо“ или „Катин“ се инспирирани од турбулентната полска историја. Неговата кариера како филмски творец трае цели 60 години и за тој период тој режира над 40 филмови. Во 2000 година, Анджеј Вајда е награден со почесен Оскар за неговиот придонес во филмот. Претходно, четири негови филмови биле номинирани за Оскар, за најдобар филм од неанглиското говорно подрачје.

На денешен ден

На денешен ден (28 септември)

Објавено пред

на

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го задуши востанието на Спартацистите во 69 п.н.е., и го освои Ерусалим во 61 н.е. Римскиот Сенат го избра за конзул 52, и тој ја загуби власта по поразот на Гај Јулиј Цезар во битката кај Фарсала, по што се засолни во Египет.

1066 – Вилијам Норманскиот војвода, идниот англиски крал Вилијам I Освојувачот, се симнал со војската во Певенси во јужната англиска провинција Сасекс и започнува со освојување на Англија.

1841.- Роден е францускиот државник orорж Бенџамин Клемансо, премиер од 1906 до 1909 година и од 1917 до 1920 година, кога се повлече од политичкиот живот. Во времето на аферата Драјфус, тој го објави познатото писмо на Зола до претседателот на Републиката „Обвинувам“ во неговиот весник „Л’Аурор“.

1864 година – Во Лондон е основана Првата интернационала (Меѓународна асоцијација на работници), за која основачкиот документ со наслов „Почетна адреса и статут“ е напишан од Карл Маркс.

1895.- Умре францускиот хемичар и биолог Луј Пастер, пронаоѓач на вакцини против беснило, антракс и рубеола. Тој, исто така, го открил процесот на зачувување на храната преку спречување на размножување на бактерии, што подоцна било наречено „пастеризација“. Тој е основач на научните гранки за микробиологија и стереохемија. Во 1888 година, тој го организира познатиот институт во Париз, именуван по него.

1902.- Умре францускиот писател Емил Зола (Емил), творец и најистакнат претставник на натуралистичкиот роман, автор на „Тереза ​​Ракен“, „Germерминал“, „Нане“ и други романи. Познат е и по отвореното писмо (1898) до претседателот на Франција со наслов „Обвинувам“ во кое ги откри махинациите на највисоките воени кругови во „аферата Драјфус“.

1914.- Умре српскиот композитор и музички педагог Стеван Стојановиќ Мокрањац, член на Српската кралска академија и хорски мајстор на белградското пејачко друштво. Неговото дело се смета за најважна фаза во развојот на српската национална музика во 19 век („Руковети“, „Приморски напјеви“, „Литургија“).

1944.- Единиците на Црвената армија преминаа во Србија во Втората светска војна врз основа на југословенско -советскиот договор.

1949 година – Москва еднострано го откажа договорот за пријателство и взаемна помош помеѓу СССР и Југославија, како и другите земји од „социјалистичкиот логор“ – Унгарија на 30 септември, Бугарија и Романија на 1 октомври и Чехословачка на 4 октомври.

1958.- Во Франција се одржа референдум за усвојување на нов устав, воведувајќи ја Петтата република. Новиот устав ја зајакнува претседателската моќ.

1965.- Вулканска ерупција на Филипините, 56 километри јужно од Манила, уби 184 луѓе.

1966.- Умре францускиот писател Андре Бретон, теоретичар и основач на надреалистичкото движење. Тој ги искажа своите ставови за психоанализата и автоматизмот на потсвеста како основа на уметничкото творештво во Манифестите на надреализмот (1924, 1930) („Надреалистичка револуција“, „Надја“, „Сјај на земјата“, „Изгубени чекори“, „Зора“, „Фатаморгана“, „Надреализам и сликарство“).

1970.- Умре египетскиот државник Гамал Абдел Насер. Еден од иницијаторите на воениот удар со кој беше соборен кралот Фарук I на 23 јули 1952 година, се прогласи за премиер две години подоцна, а во 1956 година беше избран за претседател на Египет. Тој ја национализираше Суецската компанија, што доведе до неуспешен англо-француско-израелски напад врз Египет во есента 1956 година, а во јуни 1967 година тој ја предводеше и загуби шестдневната војна со Израел. Тој беше еден од водачите на Движењето на неврзаните.

1989.- Поранешниот филипински диктатор Фердинанд Маркос почина во егзил на Хаваи. Тој стана претседател на Филипините во 1965 година, како еден од најпопуларните политичари, а во 1986 година беше соборен во бран масовни протести, по што побегна на Хаваите.

1990 година; – Во Собранието на Србија беше донесен нов Устав, беше воведен повеќепартиски политички систем, а провинциите Војводина и Косово ги загубија атрибутите на државност и станаа територијални автономии.

1994 година -; Ферибот „Естонија“ потона во бура во Балтичкото Море во близина на финскиот брег. Повеќе од 900 луѓе загинаа во таа најголема мирна поморска несреќа во Европа.

1996.- Две експлозивни направи беа фрлени во воената касарна во Вуштри, Косово, а полициски станици беа нападнати во селото Рудник и Подуево. Вооружените напади на косовските Албанци врз српските полициски станици се засилија во следните месеци, што доведе до отворени конфликти на почетокот на 1998 година.

1998.- По две недели улични немири и насилство кои се закануваат со сила да ја соборат владата, албанскиот премиер Фатос Нано поднесе оставка.

2000.- Федералната изборна комисија ги објави конечните резултати од претседателските избори во СР Југославија, според кои Слободан Милошевиќ и Воислав Коштуница одат во вториот круг. Имајќи предвид дека резултатите се фалсификувани, поддржувачите на Демократската опозиција на Србија започнаа масовни протести низ целата земја, а во следните 11 дена, Србија ја минува најтешката политичка криза откако Милошевиќ дојде на власт.

2001.- Советот за безбедност на ОН ги укина санкциите кон Судан, воведени во 1996 година, откако земјата одби да ги испорача осомничените во обидот за атентат врз египетскиот претседател Хосни Мубарак во Етиопија во 1995 година. И Египет и Етиопија повикаа на укинување на санкциите.

2003.- Умре Алтеа Гибсон, првата тенисерка со темна кожа која победи на Вимблдон и националното првенство на САД.

2007.- Во Newујорк започнаа директни преговори помеѓу делегациите на Белград и Приштина за статусот на Косово во новиот преговарачки процес, со посредство на „тројката“ на Контакт групата. Белград ја објави својата визија за значителна автономија во границите на Србија, додека Приштина понуди „пријателство и соработка меѓу двете независни држави“.

2010.- Умре Артур Пен, режисер на филмски класици, вклучително и „Чејс без милост“, „Бони и Клајд“ и „Малиот голем човек“.

2012 година – Посмртните останки на принцот Павле Караѓорѓевиќ, неговата сопруга Олга и синот Никола беа ексхумирани во Лозана, Швајцарија и префрлени во Србија, каде што беа погребани во семејната гробница во црквата Свети Georgeорѓија во Опленац кај Топола.

2013.- Советот за безбедност на ОН едногласно донесе резолуција за обезбедување и уништување на сириското хемиско оружје. Тоа е прва резолуција на Советот за безбедност од почетокот на сирискиот конфликт (март 2011 година), бидејќи Русија и Кина стави вето на три претходно предложени резолуции со кои се врши притисок врз сирискиот претседател Башар ал Асад да стави крај на насилството во нивната земја.

2014 година – Парадата на гордоста помина без инциденти во Белград, а малку повеќе од 1.000 учесници кои се залагаат за правата на ЛГБТ заедницата беа обезбедени од голем број полициски сили. Претходната парада се одржа во 2010 година, кога имаше конфликт и насилство помеѓу учесниците на Парадата и екстремните националисти и хулигани, поради што, од безбедносни причини, овој настан беше забранет во следните три години. ;

2015 – Неколку милиони луѓе умираат секоја година од излечива форма на рак, бидејќи тие пациенти немаат пристап до радиотерапија или операција, според медицинскиот весник Лансет онкологија.

Прочитај повеќе...

Свет

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Објавено пред

на

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние кои биле изложени на вирусот.

Студијата од средна до доцна фаза ќе го тестира лекот на Фајзер PF-07321332, до 2.660 здрави возрасни учесници, на возраст од 18 години и повеќе, кои живеат во исто домаќинство со лица со потврдена симптоматска инфекција со ковид.

Лекот PF-07321332, според соопштението, е дизајниран да ја блокира активноста на клучниот ензим потребен за репродукција на коронавирус, заедно со ниска доза на ритонавир, постар лек кој е широко користен во комбинирани третмани за ХИВ инфекција, Објави Ројтерс.

Агенцијата потсетува дека лекот ремдесивир од компанијата „Гилеад“, кој се дава интравенски, во моментов е единствениот што е одобрен во САД за лекување на пациенти заразени со ковид.

Извор: rs.n1info.com

Прочитај повеќе...

Македонија

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Објавено пред

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,40% во однос на Одлуката од 20.9.2021 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 1,00 ден/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,599 денар/килограм и сега ќе изнесува 39,780 ден/кг.

Од 28.9.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 72,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 74,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 63,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 65,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 39,780 (денари/килограм)

/kurir.mk

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 5 часа

На денешен ден (28 септември)

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го...

ХороскопПред 6 часа

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 8 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 16 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 16 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 23 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 23 часа

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

КултураПред 1 ден

Денес е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

НАЈЧИТАНИ