Следете не

Кичево

Во Кичево се возеа трки од Шампионатот на кружни патеки

Денес на патеката во Кичево се одржа вториот натпревар од шампионатот во автомобилизам на кружни патеки Кичево 2-2018. На патеката се појавија 20 возачи поделени во пет класи. Во класа еден до 1150 кубни сантиметри, на стартот се појавија шест возила а првите три места ги освоија Ѓорѓи Наков од АКК Никола Карев, второто место му припадна на Филип Василевски од истиот клуб, а како трет низ целта мина Сашко Георгиевски од АКК Кастом Кар Реисинг Тим.

Во класа два имавме двајца возачи од кои едниот поради дефект не ја заврши трката, а единствениот пласман го бележиме на Мартин Делев од АКК Кастом Кар.

Во класа три за возачи до 1600 кубни сантиметри, на стартот се појавија шест возаила а првите три места ги освоија Орхан Ахмед од АКК Авто Клиника, кој се искачи највисоко на пиедесталот,второто место му припадна на Филип Џуклески од АКК Никола Карев, а како трет низ целта мина членот на АКК Авто Клиника, Благоја Димитроски.

Во класа 4 до 2000 сантиметри кубни, стартуваа шест возила, а првите три места  ги освоија Давид Малинковски од АКК Кастом Кар Реисинг Тим, Марко Мишевски од АКК Никола Карев и Југослав Милошевски од истиот клуб.

Во најсилната класа над 2000 сантиметри кубни  учествуваше само еден возач а, тоа беше Ненислав Петковиќ од АКК Никола Карев.

Возачите во сите трки финишираа по извозени 20 кругови. Како што не информираа од АФМ, дел од клубовите не биле присутни на вториот кружен натпревар од причина што се фокусирале кон третиот брзински натпревар што на 7 и 8 октомври ќе се вози во Скопје  а пласманите од овој натпревар ќе се бодуваат и во рамките на ЦЕЗ. Технички организатор на вториот кружен натпревар беше АКК Кастом Кар Реисинг Тим од Скопје.

До крајот на годинешниот Шампионат преостануваат уште два натпревари и двата ќе се возат на скопските булевари во текот  на октомври.

Зоран Антоски

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 5 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 5 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 6 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 8 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 9 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 10 часа

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

ЗабаваПред 1 ден

Денешен хороскоп (20.04) Сабота

Овен Во полошо расположение сте од вообичаено, и тоа може да предизвика конфликти на работа. Не се грижете околу тоа,...

ЗабаваПред 1 ден

Боксеров покажа храброст, на сред интервју ја „бакна“ новинарката.. (ВИДЕО)

Боксерот Кубрат Пулев се најде на цел на критики откако на социјалните мрежи се појави видеото на кое страсно ја...

ЗабаваПред 1 ден

Мајмунов верувале или не е на строга диета!! (ВИДЕО)

Диета држи! 😀

Популарни

Close