Следете не

Социјални мрежи

„WhatsApp“ со новата опција ги израдува своите корисници, пратените пораки ќе се бришат и по седум дена

Avatar

Објавено пред

на

Марк Закерберг, извршен директор на Фејсбук во април 2019 година најави воведување на неколку новини во апликацијата со цел корисниците да имаат поголема приватност, вклучително и опција за исчезнување на пораките. WhatsApp ќе воведе нова опција што овозможува пораките од телефоните на испраќачот и примателот да исчезнат сами од себе по седум дена.

Оваа опција има за цел да ја заштити приватноста на корисниците, но примателите сè уште ќе можат да ги проследуваат и сликаат пораките, фотографиите и видеата што сакаат да ги зачуваат. Опцијата ќе им биде достапна на корисниците на крајот на ноември.

Имено апликацијата „WhatsApp“ чија сопственост е на Фејсбук, ја користат повеќе од две милијарди луѓе ширум светот

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Социјални мрежи

Од денеска нема „Classic mode“ на фејсбук, платформата комплетно ќе го користи „Light“ модот, корисниците со разочарувачки пораки

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук минатата година го претстави сосема новиот интерфејс и полека го пушташе во оптег на разгледување кај корисниците – но веќе од денес без можност да се врати во класичниот стил. Сите корисници се заглавени со новиот изглед на Фејсбук, сакале или не (и се чини дека има доста во вториот камп).

Најавен на конференцијата Фејсбук Ф8 во 2019 година, новиот интерфејс е најголемиот редизајн на платформата во последната една деценија. Помина сината лента за навигација со потпис, во корист на многу минимален, бел дизајн (горе) – или црна ако се одлучите за сосема нов мрачен режим. Секако е почист изглед, но ако не сте љубител на дизајнот, се чини дека одговорот на Фејсбук наскоро ќе биде „тешка среќа“. (Ако барате инспирација за веб дизајн, проверете ги нашите најдобри модели на веб-страници.)

Со своите огромни слики, фокусот на Приказни и изобилството на обичен бел простор, искуството на работната површина може да се чувствува како да гледате во огромна, затегната интерфејс на паметниот телефон.

Фејсбук го нарекува дизајнот „поширок и потопен“ во порака со која се поздравуваат корисниците на новиот изглед (погоре), но се чини дека многумина не се импресионирани:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Фејсбук и Инстаграм се повлекуваат од Европа?

Avatar

Објавено пред

на

Ирската комисија за заштита на податоци минатиот месец донела одлука со која Фејсбук не смее да ги „префрла“ приватните податоци на корисниците од ЕУ во САД, туку мора да ги чува на сервери во Европската унија, поради страв дека тие податоци се надгледувани од страна на американската влада.

Ако навистина дојде до примена на ваквата одлука, последиците за корисниците и бројните компании во Европа би можеле да бидат катастрофални, објаснуваат од Фејсбук во тужбата што ја поднеле до Високиот суд во Ирска.

Во тужбата поднесена од страна на шефицата на Фејсбук за заштита на податоците во Ирска, Ивон Канан, се наведува дека во случај на забрана за пренос на податоци, не е јасно како во такви услови би можеле да продолжат со обезбедување услуги на Фејсбук и Инстаграм во ЕУ.

Накратко, тоа би значело повлекување на овие две популарни социјални мрежи со повеќе од 400 милиони европски корисници од земјите на ЕУ. Таа особено нагласила дека, благодарение на тие мрежи, европските компании оствариле приходи од околу 208 милијарди евра.

Од Фејсбук исто така потсетуваат дека многу други американски технолошки компании ги користат истите методи за пренесување податоци на сервери во САД, но дека ирската комесарка за заштита на личните податоци, Хелен Диксон, го издвоила само Фејсбук и донела одлука што се однесува само на компанијата на Закерберг, пренесува „Zimo“.

Фејсбук подоцна им објасни на медиумите дека најавата за потенцијално повлекување од ЕУ не е закана со која сакаат да извршат притисок на регулаторните тела за промена на нивната одлука, туку нагласува дека компанијата се потпира на пренос на податоци помеѓу ЕУ и САД за да работи со своите услуги. Без тој трансфер на податоци, Фејсбук нема да може да им ги нуди своите услуги на корисниците во Европската унија.

Извор: ЗаСе

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Вработените во Твитер можат да работат од дома засекогаш

Avatar

Објавено пред

на

Твитер им кажа на многумина од вработените дека можат да работат од дома засекогаш. Газдата, Jackек Дорси, им рече на работниците дека можат да работат од дома дури и по завршувањето на пандемијата COVID-19. Твитер соопшти дека ќе одлучи кога ќе ги отвори своите канцеларии, но тоа нема да се случи пред септември. Во него се вели дека работниците ќе одлучат кога ќе се вратат. 

Твитер е во добра позиција работниците да работат дома. Работниците можат да се контактираат едни со други на платформите за видео разговор како Зум.

Jackек Дорси вели дека нејзините работници се „способни да работат од каде било“. Додаде дека работниците успешно работеле дома во изминатите неколку месеци. Twitter исто така изјави дека „Ако сакаат да продолжат да го прават тоа засекогаш, ние ќе го сториме тоа“.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

Намалена видливост поради густа магла на превој Стража

Од извори кои патуваат преку планинскиот превој Стража не известија дека сообраќајот е отежнат поради густа магла, така што апелираме...

ХороскопПред 2 часа

Денешен Хороскоп (30.11) понеделник

ОВЕН Размислувате за вашите принципи и сфаќате дека правите некои грешки. Сметате дека ги спуштате вашите стандарди и тоа не...

МакедонијаПред 4 часа

Епидемиологот за нашиот регион Д-р Тони Коњановски е позитивен на Ковид-19

Д-р Тони Коњановски, епидемиолог од Центарот за јавно здравје во Битола, вечерва на својот Фејсбук профил соопшти дека е позитивен...

МакедонијаПред 5 часа

Денеска од 2019 тестирања, нови 820 случаи, починале 32 лица

Во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 279 -Куманово...

МакедонијаПред 6 часа

(ФОТО) Моментално интензивни врнежи од снег се бележат на Попова Шапка

Како што може да забележиме од поставените онлајн камери на Попова Шапка, моментално врне интензивно снег, нешто со мал интензитет...

Временска прогнозаПред 10 часа

Од ноќеска локален дожд и снег, утре услови за снег и на пониските места

Во текот на претстојната ноќ ќе има повремен локален дожд и снег на планините. Поради спуштање на значително постудена воздушна...

МакедонијаПред 11 час

Пронајден и приведен крадецот кој ја направи кражба во црквата „Св.Илија“ во с.Велгошти – охридско

Поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кражби и тешки кражби во цркви на подрачјето на Охрид и Дебарца,...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [29.11] недела

ОВЕН Ве очекува солидна ситуација. Работата ви оди во стабилен правец и сѐ е во најдобар ред. Иако партнерот го...

Живот и стилПред 1 ден

Како годините влијаат врз плодноста на жените

Женската плодност значајно се намалува по 32-та година од животот, а уште повеќе по 37-та година, порачуваат експертите. – Оваа изјава...

МакедонијаПред 1 ден

Нови 1022 ковид-19 случаи, починати 41 лице, во Кичево регистрирани 36, апел за почитување на мерките за носење лична заштита

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ