Следете не

Технологија

Windows 7 и официјално ќе згасне, ова се битните работи што треба да се знаат

Avatar

Објавено пред

на

Како што беше претходно најавено, поддршката за Windows 7 престанува вчера, 14 јануари 2020 година, а Microsoft веќе нема да нуди техничка поддршка или надградби на софтверот. Ова значи дека овој оперативен систем ќе стане безбедносен ризик за корисниците бидејќи безбедносните ажурирања што ги елиминираат ранливостите повеќе нема да бидат достапни.

Најновите истражувања покажуваат дека повеќе од една третина (38%) од малите бизниси, како и скоро половина (47%) од средните и големите компании, сè уште користат Windows 7. Повеќе од една третина (38%) од приватните корисници сè уште користат Windows 7.

Причините за ова се, како што велат од компанијата „Kaspersky“ која спровела истражување, се дека користењето на стар софтвер не работи според најновите верзии на оперативниот систем, финансиски причини или навиките. Сепак, стар, неажуриран оперативен систем е голем сајбер-безбедносен ризик, а трошокот од инцидент може да биде значително поголем од цената за надградба.

За корисниците, оваа промена не значи дека тие веќе не можат да ја користат оваа платформа, туку дека Microsoft веќе нема да им нуди ажурирања и безбедносни мерки за евентуалните пропусти како и техничка поддршка. Windows 7 сè уште ќе работи на вашиот компјутер, но безбедноста е намалена.

Единствено решение е апдејт на понапредните верзии на Windows, од кои најновиот е Windows 10.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Технологија

„Делта Хостинг“ со неверојатен пакет за своите потрошувачи, нарачај веднаш!

Avatar

Објавено пред

на

Во соработка со Делта Хостинг, затоа што е единствен хостинг со реални цени на пазарот во нашата држава, на ваше барање  ДХост понудува неверојатен пакет за сите потрошувачи

Веб Хостинг Пакет 12 GB простор 250 GB месечен сообраќај Можност за хостирање на 2 домена Неограничено хостирање на датабази/е-маил адреси Можност за бирање на PHP верзија Бесплатен SSL сертификат Сите скрипти достапни на Softaculus се вклучени во cPanel Серверска локација: Холандија (Гигабитна Конекција)

Цена: 300 ден секој месец или 2800 ден за 1 година (со пресметан попуст)

Не пропуштајте, нарачајте веднаш!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Апликацијата за вашиот мобилен „My Limit“ ви кажува дали сте способни да возите под дејство на алкохол

Avatar

Објавено пред

на

Не сте способни да возите под дејство на алкохол. Таквото нешто никако не се препорачува.

My Limit е iOS/ Android апликација која се труди да заклучи до која мера сте пијани и што треба да направите во тој случај.

Апликацијата функционира така што пресметува колку алкохол имате во вашата крв, во зависност од количината и пијалоците што сте ги конзумирале, но и земајќи го во предвид вашиот пол и тежина. My Limit соодветно предупредува и, преку тајмер, ви кажува за колку време алкохолот би излегол од вашиот систем и кога би можеле да седнете зад воланот.

Повеќе податоци за оваа исклучиво корисна мобилна апликација ќе најдете на ИТ.mk – ТУКА

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Прв тест на камерите од Galaxy S20+ и S20 Ultra кој поседува разорен space zoom 100x

Avatar

Објавено пред

на

Најпривлечна карактеристика меѓу народот кај Galaxy S20 серијата, особено кај S20 Ultra, е системот камери и функциите со кои доаѓаат каде Меѓу функциите е и 100x Space Zoom

По интересни работи ќе прегледате во видеата:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ВидеоПред 6 часа

(ВИДЕО) Морничаво! Си ја запали косата додека подучува други како се прави фризура

Типкава си ја запали косата покажувајќи им на гледачите нешто….. Погледнете: © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии)...

ХороскопПред 8 часа

Дневен Хороскоп (03.04) петок

ОВЕН Ве очекуваат помали недоразбирања со соработниците. Генерално овој ден не ви е особено поволен. Нема нови промени кај вас...

ВидеоПред 10 часа

(ВИДЕО) Куче херој: Скокна во вода да си го спаси другарчето

Кучињата се неверојатни животни кои секогаш нè воодушевуваат. Интернетот е воодушевен од видеото кое доаѓа од Кина. Во провинцијата Гуангдонг,...

МакедонијаПред 13 часа

Новата Рисица ќе го носи името Атиџе и ќе се следи во НП „Маврово“

Македонското еколошко друштво (МЕД) во соработка со НП „Маврово“ на почетокот на март обележа нова единка од балканскиот рис, близу...

КичевоПред 16 часа

Четири лица од Кичево не почитувале забрана за движење, додека другите се во самоизолација

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие,  во периодот од 07...

МакедонијаПред 17 часа

Вкупно 384 лица во Македонија имаат коронавирус, денес 30 новозаболени

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Здравје и убавинаПред 19 часа

Природен рецепт против болки во грбот

Сакате вашиот р’бет никогаш повеќе да не ве боли? Обидете се со овој природен рецепт, и нема да го препознаете...

Живот и стилПред 1 ден

Поучна приказна за убав ден: „Не кажувај ја твојата приказна секому“

Не кажувај му ја секому твојата приказна. Зошто на крајот ќе се почувствуваш дека уште повеќе си отфрлена. Луѓето не...

МакедонијаПред 1 ден

Денес ќе биде сончево и ветровито, додека викендов ниски утрински температури, преку денот дожд

Времето денес ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Претпладнето се уште ќе има...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (02.04) четврток

ОВЕН Можни се успеси на деловно поле, особено ако планирате некој нов проект. Наскоро ќе повлечете важен потег и ќе...

НАЈЧИТАНИ