Следете не

Социјални мрежи

YouTube не простува, избриша 30,000 видеа поврзани со дезинформации околу Коронавирусот

Avatar

Објавено пред

на

И покрај борбата на интернет-платформите против ширењето дезинформации во врска со коронавирусот, ги има сè повеќе. За тоа сведочи извештајот во кој се вели дека Јутјуб отстранил повеќе од 30 000 измамнички видеа поврзани со kovid 19, само во последните пет месеци.

Портпарол на оваа платформа рече дека отстранетата содржина е целосно спротивна на информациите дадени од Светската здравствена организација, или други институции кои издаваат упатства во врска со пандемијата, пренесува Би-Би-Си.

Социјални мрежи

Корисниците во светот се пожалија дека Фејсбук, Инстаграм и WhatsApp повторно паднаа

Avatar

Објавено пред

на

Имаше потешкотии и при користењето на WhatsApp, а оние што се обидоа да пристапат до Фејсбук беа поздравени од пораката „работат на отстранување на грешката“

Инстаграм и Фејсбук се срушија пред еден час, околу 23:30 часот. Корисниците од целиот свет објавија дека апликациите не работат и не може да се обнови „почетна“

Некои корисници имаа пристап до него непосредно пред полноќ, но сепак има потешкотии.

За сега нема официјално соопштение што се работи..

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Instagram“ копира уште една нова опција по име Remix, која потсетува на опцијата што го направи „TikTok“ толку популарен.

Avatar

Објавено пред

на

Пред неколку дена се појави нова опција на Инстаграм и таа е опција што им овозможи на корисниците да создадат свој „Ролна“, како одговор на оние што другите веќе ги објавија. Значи, Ремиксот неверојатно потсетува на одликата TikTok Duet, која исто така им овозможува на корисниците да снимаат одговори на содржината на другите. Заинтересираните за новата функција на Инстаграм можат да пристапат до неа ако кликнат на три точки во содржината на која сакаат да одговорат.

Ова не е прв пат да се копираат опциите на „ТикТок“, бидејќи „Нетфликс“ влезе и на територијата на „ТикТок“, со „Брзи смеа“. До апликацијата Netflix обично се пристапува за брзо проверување на нова содржина, а потоа префрлување на ТВ, компјутер и друг уред со поголем екран. Тоа би можело да се промени благодарение на новата опција наречена Брзо смеење, која работи во рамките на апликацијата и им нуди на корисниците можност да се забавуваат на прв поглед.

Тоа покажува низа кратки, смешни клипови, кои се земени од ТВ-емисии, филмови, стенд-ап настапи. Малку личи на TikTok, а разликата е во тоа што корисниците не можат да поставуваат свои снимки. До содржината може да се пристапи преку копчето Брзо смеење, сместено на самото дно од менито. Корисниците можат да ги зачуваат избраните клипови во списокот со омилени и да ги споделуваат на платформи како што се Whatsapp, Instagram, Snapchat и Twitter.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Фејсбук и Инстаграм повторно паднаа

Avatar

Објавено пред

на

Инстаграм не работи низ целиот свет веќе некое време, а корисниците известуваат за разни проблеми.

Службите за следење на активности на Интернет веднаш известија дека се случува нешто невообичаено, кое беше преплавено со поплаки од корисниците дека Инстаграм не работи за нив.

Корисниците претежно известуваат дека содржината не се вчитува и дека не можат да пристапат до основните работи, како што се написот и објавувањето.

И фејсбук апликацијата потточно Месинџерот јавува проблем со натпис Waiting Network.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден – 13 април

1519 година – Родена е француската кралица со италијанско потекло Кетрин де Медицис, ќерка на Лоренцо Медичи, господар на Фиренца....

Без категоријаПред 11 часа

Хороскоп за денес (13 април) вторник

ОВЕН Не дозволувајте моментите да поминат така, обидете се да ги искористите давајќи се од себе за да создадете значајна...

Здравје и убавинаПред 12 часа

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од...

СпортПред 14 часа

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот...

МакедонијаПред 15 часа

Денес 193 нови случаи, починале 34 лица од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 34 лица. Починале 15 лица од Скопје...

МагазинПред 16 часа

Убава вест, пејачот Влатко Миладиноски стана татко по втор пат, Илинче доби сестричка

Македонскиот фолк пејач, кичевчанецот Влатко Миладиноски го доби своето второ дете, а Илинче за своја најголема радост си доби сестричка....

МакедонијаПред 20 часа

Бензините со намалена цена, дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за...

Временска прогнозаПред 23 часа

Уште денес сончево и топло, од утре пороен дожд и грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Кон крајот на денов облачноста постепено ќе се...

АвтомобилиПред 1 ден

(ФОТО) Заборавениот „Бетмобил“ е пронајден во Дубаи

Видовите егзотични автомобили што може да ги најдете напуштени во Дубаи, едноставно не можат да се замислат дури и во...

На денешен денПред 1 ден

Светот на денешен ден – 12 април

1204 година – Крстоносците, кои тргнаа кон Светата земја во Четвртата крстоносна војна за ослободување на Христовиот гроб, го освоија...

НАЈЧИТАНИ