Следете не

Свет

За рускиот радар „Контејтер“ не постојат невидливи авиони

Avatar

Објавено пред

на

Во Мордовија во функција беше пуштен новиот радар ОТХ на Воздухопловно- вселенските сили на Русија, „Контејтер“, за кој, како што велат експертите, не постојат невидливи авиони.

„Овој систем може да ги детектира и невидливите авиони на оддалеченост од 3.000 километри“, изјавил главниот конструктор на радарската станица Михаил Петров.

„Авионите направени со помош на стелт технологијата за нас не се невидливи. Ние секако ги гледаме и следиме на граница од околу 3.000 километри“, истакнал Петров, пренесува „Спутник“.

Конструкторот Петров објаснил дека приемната антена на новиот радарски систем го детектира сигналот кој се враќа од Европа,од земјите од Персискиот залив, Кина, Казахстан и така натаму. Сигналот се емитува од центарот за емитирање на неколку десетици километри од радарот. Новата станица применува принцип на одбивање на сигналот од јоносферата.

„Во светот вакви станици не постојат. САД, Велика Британија, Франција ги развиваат ваквите средства, а Кина активно работи на тоа. Но,ваква структура со така моќен софтверски и алгоритамски комплекс нема никаде во светот“, потенцира Петров.

Тој воедно истакнал дека најсложената задача на оваа комплексна опрема е што со обработка на сигналите може да ги издвојува целите како што се бомбардери, крсторувачки ракети, носачи на авиони. Системот може да следи и мали летала како авиони „Цесна“.

Свет

(ВИДЕО) Како Јапонски облакодер реагира на силен земјотрес

Avatar

Објавено пред

на

Земјата каде што се случуваат најмногу земјотреси е Јапонија. Токму од таа причина јапонските инжинери креираат згради кои се отпорни на потреси како би избегнале големи катастрофи.

Во наредното видео погледнете што се случува со јапонските облакодери кога ќе бидат погодени од силен земјотрес:

Прочитај повеќе...

Свет

Соседството се тресе! Регистриран земјотрес во Грција утринава со 6 степени по Рихтер!

Avatar

Објавено пред

на

Земјотрес со јачина од 6 степени по Рихтер го погоди утринава регионот на грчки Крит.

Според објавените податоци, земјотресот бил регистриран во 9:23 часот по локално време – јавуваат од Курир.

Детали наскоро

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Земјотресот кој го крена на нозе регионот, животните порано го осетија

Avatar

Објавено пред

на

За разлика од човекот, се верува дека животните ги чувствуваат и таканаречените примарни бранови, кои 3 до 4 секунди им претходат на секундарните бранови, односно на ударот.

Тогаш стануваат вознемирени, но таа вознемиреност претходи само неколку секунди пред потресот.

Еве едно видео од земјотресот кој го крена на нозе нашиот регион, а од својата сопствена камера на еден двор, јасно се гледа дека кучето неколку секунди пред потресот бурно реагира

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 3 часа

Доаѓа големиот христијански празник Свети Ѓорѓија – Светецот кој ја убил ламјата што на народот му правела голема штета

Православните верници во понеделник на 9 декември го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува...

ЗанимливостиПред 9 часа

Неделни акции во АТВА Маркети – Кичево

Посетете ги најуредените и најснабдените Супер-Маркети на ланецот АТВА во Кичево и пазарете по неодоливи цени на производите кои се...

СпортПред 9 часа

Шампионот Игор Стефановски-Иџе заборавен од државата, нула денари за него и неговиот успех во автомобилизмот

Македонскиот натпреварувач во автомобилски трки и европски шампион на ридски патеки, Игор Стефановски – Иџе ја обвини Агенцијата за млади...

Здравје и убавинаПред 12 часа

Пијалок за здрав црн дроб, доколку го пиете секое утро, само по една голтка

Црниот дроб учествува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага при зајакнување и стимулација на варењето на храната...

Временска прогнозаПред 14 часа

Денес ќе биде студено, со сончеви периоди преку ден, останатите денови ќе имаме вакво време

Во Македонија ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. По одделни котлини магливо. Утринсакта температура ќе се движи...

Живот и стилПред 18 часа

Истражувањата покажуваат дека и пивото е лек за несоница

Секоја втора возрасна личност во Европа, меѓу кои вклучувајќи ги и жените, имаат проблем со несоница. Според истражувањето од универзитетот...

ХороскопПред 21 час

Денешен Хороскоп (05.12) Четврток

ОВЕН Ќе имате среќа околу работата денес. Можно е некои деловни обврски да ги завршите побргу од планираното. Ве очекува...

МакедонијаПред 23 часа

Дури 7 лица заболени од ХИВ/СИДА жители на Кичево, ова е целосниот извештај за 2019-та година

Пет новорегистрирани лица со ХИВ/СИДА во Битола од почетокот на годинава до денес. Ова го соопштија од Центарот за јавно...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Нова надеж за болните од рак? Корен од глуварче поефикасен од хемотерапија?

Иако нашите баби подготвувале сирупи од глуварче знаејќи дека содржи многу лековити супстанции, она што сигурно не го знаеле е...

МакедонијаПред 1 ден

СВР Тетово со извештај за сработеното во месец Ноември

Во текот на ноември оваа година, полициски службеници на СВР Тетово, на поширокото тетовско подрачје, откриле и соодветно санкционирале вкупно...

НАЈЧИТАНИ