Следете не

Случувања

Од денес во 15:00 часот започнува „викенд“ забраната за движење и ќе трае до понеденик до 05:00 часот наутро #ОстаниДома

Avatar

Објавено пред

на

Новиот термин за забраната за движење преку викенд денес (сабота) ќе започне од 15:00 часот, а ќе трае до понеделник до 05:00 часот наутро.

Исто така од денес за лицата над 67 годишна возраст ќе биде дозволено движење од 05 часот наутро до 11 часот наутро, додека за младите лица до 18 години ќе може да излегуваат од 12:00 до 15:00 часот

Да бидеме одговорни, да ги почитуваме мерките кои штитат од Kоронавирусот.

Меките мерки предвидуваат зајакната индивидуална одговорност со цел заедничка борба за колективно здравје.

Таква мерка е задолжителното држење растојание од 2 метри од лицата околу нас на затворени и отворени простори.

Значаен процент од заболените од коронавирус се асимптоматски. Тоа ја зголемува опасноста. Токму лицето кое стои пред вас во ред може да е заболено, а да не знае. Само 2 метра се потребни за да се заштитите себеси, и тие околу вас.

Тоа ќе овозможи слободно движење на оние кои ги почитуваат мерките, без ризик по нивното здравје.

Свет

Научниците тврдат дека вакцината „Фајзер“ значително го намалува пренесувањето на Ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Само една доза вакцина „Фајзер“ го намалува бројот на асимптоматски случаи на инфекција со ковид 19, според новото истражување.

Според порталот New Scientist, научниците од Кембриџ ги анализирале податоците на илјадници здравствени работници заразени со коронавирусот и дошле до заклучок дека, со само една доза вакцина „Фајзер“, можноста за пренесување на инфекцијата може значително да се намали.

– „Тоа е драматично намалување на бројот на асимптоматски позитивни тестови кај здравствените работници кои примиле единствена доза вакцина Пагер“, рече Ник Џоунс од универзитетската болница во Кембриџ, кој е еден од докторите што ја водат студијата (што сè уште не било независно прегледано).

Тие споредиле податоци од асимптоматски здравствени работници кои биле вакцинирани и оние кои не биле, и заклучиле дека дури 80% од невакцинираните биле заразени со короната. Само 37% од нив биле позитивни во првите 12 дена по вакцинирањето, а 20% од нив по 12 или повеќе дена.

Од овие резултати, може да се заклучи дека ризикот од асимптоматска инфекција со коронавирус се намалува четири пати кога ќе поминат 12 или повеќе дена од вакцината, што е доста импресивно.

– „Ова е многу добра вест. Вакцината „Фајзер“ штити од Ковид-19, но исто така ја намалува можноста за пренесување на инфекцијата на други лица. Сепак, мора да бидеме свесни дека не обезбедува целосна заштита за секого“, рече Мајк Викс, од Универзитет во Кембриџ.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 27 февруари

Avatar

Објавено пред

на

280 година – Роден е римскиот император Константин Први (Константин Велики), кој започна со христијанизација на Римската империја (според некои извори, тој е роден во Наисус, денешен Ниш). Во 313 година, тој го издаде Миланскиот едикт за толеранција, што го изедначува христијанството со другите религии, а во 325 година го свика Првиот вселенски собор во Никеја, на кој се создадоа темелите на догматскиот и канонскиот систем на христијанската црква. Тој го основал Цариград (Константинопол) во 330 година, новата престолнина на Римската империја.

1617 година – Во селото Столбово беше потпишан мировен договор меѓу Шведска и Русија. Швеѓаните ја вратија областа Новгород во Русија и ја признаа династијата Романови, но го задржаа јужниот брег на Финскиот Залив и Карелијскиот остров, со што ја отсекоа Русија од Балтикот, која траеше до Северната војна (1700-21) )

1844 година – Доминиканската Република стана независна од Хаити.

1881 година – Бурите ги поразија Британците во битката кај ридот Мајуб во Јужна Африка. Истиот ден во 1900 година, британските трупи под команда на лорд Китчинер извојуваа решителна победа над Бурите во битката кај Парденберг.

1887 година – почина рускиот композитор и научник Александар Бородин, член на музичката група „Голема петорка“, чија работа значително придонесе за развој на руската симфонија и камерна музика. Работел на своето животно дело, операта „Принц Игор“, цели 18 години, а ја завршиле Римски-Корсаков и Глазунов, создавајќи ремек-дело на руската романтична опера. Тој е исто така автор на значајни дела во хемијата и биохемијата.

1900 година – Формирана е британската Лабуристичка партија, со секретар Рамзи Мекдоналд.

1902.- Роден е американскиот писател Steон Стајнбек, добитник на Нобеловата награда за литература во 1962. Зима на нашето незадоволство “,„ Исток од рајот “.

1905 година – Универзитетот во Белград, првата универзитетска институција во Србија, е основан со реорганизација на Големата школа.

1932 година – Родена е Елизабет Тејлор, американска филмска актерка, добитник на Оскар за „Батерфилд 8“ и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“

1933 година – Пожар во нацистите ја запали зградата на германскиот парламент, Рајхстагот, во Берлин. Обвинувајќи ги комунистите, нацистите го искористија настанот да се справат со политичките противници и заведувајќи го теророт, ги уништија последните остатоци од парламентарно-демократскиот систем на земјата.

1936 година – почина рускиот лекар и научник Иван Петрович Павлов, основач на Институтот за експериментална медицина, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1907 година. Неговата теорија за условени рефлекси силно влијаеше на многу научни дисциплини, особено на психологијата, психијатријата и медицината.

1939 година – Велика Британија и Франција ја признаа владата на генералот Франциско Франко во Шпанија.

1952 година – Се одржа првата сесија на ООН во новото постојано седиште на светската организација во Newујорк.

1963 година – Во Доминиканската Република заврши мандатот на диктатурата со изборот на новоизбраниот претседател Хуан Бош Гавино. Основачот и лидер на Револуционерната Доминиканска партија, Гавињо живее во егзил од 1930 година.

1976 година – Во Западна Сахара, која Шпанија им ја предаде на Мароко и Мавританија ден претходно, Фронтот за ослободување на Полисарио ја прогласи Сахара Арапска демократска Република.

1993 година – На линијата Белград-Бар на станицата Штрпци, вооружени киднапери од возот извадија 20 патници, државјани на Југославија од муслиманска националност и ги одведоа во непознат правец. Небојша Ранисавlевиќ, еден од учесниците, беше осуден на 9 септември 2002 година, на 15 години затвор за воени злосторства врз цивили.

1994 година – Експлозија на бомба во католичка црква во Маронија во Либан, уби десетмина и рани 60 верници кои чекаа да се причестат.

1996 година – СР Југославија ги укина санкциите против Република Српска (блокада на Дрина) воведени на 4 август 1994 година.

1999 година – Меѓународните организации за борба против нагазни мини проценуваат дека над 100 милиони нагазни мини се расфрлани во 64 земји низ светот, од кои седум милиони се во поранешна Југославија. Според овие податоци, експлозии на нагазна мина убиваат или осакатуваат 2.000 луѓе секој месец, од кои 90 проценти се цивили, од кои повеќето се деца.

2002 година – Умре Спајк Милиган, основач на британската комедија во 20 век.

2003 година – Хашкиот трибунал ја осуди поранешната претседателка на РС Билјана Плавшиќ на 11 години затвор, која кон крајот на 2002 година се изјасни за виновна за прогонство на несрпско население за време на војната во БиХ. Таа беше ослободена предвреме од затворот на 27 октомври 2009 година откако издржа две третини од казната.

2003 година – Демографите на Обединетите нации ги намалија своите претходни проценки на светската популација за 2050 година, од 9,3 милијарди на 8,9 милијарди, поради зголемувањето на смртноста кај луѓето од СИДА.

2008 година – Поетата Мира Алековиќ почина во Белград. Објавила дваесетина книги за деца и приближно исто толку поетски и прозни дела за возрасни. Добитник е на Орденот на легијата на честа за унапредување на културната соработка со Франција.

2010 година – Силниот земјотрес со јачина од 8,8 степени според Рихтеровата скала, кој го погоди Чиле и предизвика цунами, уби повеќе од 800 луѓе.

2012 година – Францускиот филм „Уметникот“, во режија на Мишел Хазанавичиус и американскиот филм „Хуго“ на Мартин Скорсезе освоија по пет статуи на Оскар на 84-то доделување на наградите.

2013 година – По најголемата криза во последните 22 години од независноста на Словенија, парламентот на земјата изгласа недоверба на премиерот Јанез Јанша и го додели мандатот на 42-годишната експерт за финансии Аленка Братушек.

2013 година – Папата Бенедикт Шеснаесетти за последен пат им се обрати на верниците на плоштадот Свети Петар во Рим со емотивен говор пред 150 000 луѓе, алудирајќи на некои скандали што го одбележаа неговото осумгодишно папство. Бенедикт е првиот папа кој абдицирал во последните шест века, а одлуката за повлекување е донесена на 17 декември 2012 година, точно на денот кога го добил досието за аферата „Ватиликс“, во кое се презентирала приватната преписка на папата каде што Ватикан се претставува како жариште на интриги и внатрешни конфликти.

2015 година – Рускиот опозициски политичар Борс Немцов е убиен во центарот на Москва со четири куршуми во грбот. Петмина Чеченци беа осудени на 11 до 20 години затвор за убиството на лидерот на руската опозиција.

2016 година – Стапува на сила договор за прекин на огнот, прифатен од сириската влада и 97 бунтовнички групи со посредство на САД и Русија. Договорот за прекин на огнот не се однесува на џихадистите од Исламската држава и сирискиот огранок на Ал Каеда.

2020 година – Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебреизус ги повика земјите да дејствуваат брзо за да се ограничи ширењето на вирусот корона, кој е многу опасен.

Прочитај повеќе...

Македонија

Денеска 554 нови случаи на Ковид-19, починале 8 лица

Avatar

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 258
-Кавадарци 51
-Прилеп 41
-Куманово 25
-Неготино 22
-Охрид 18
-Тетово 16
-Струга 13
-Гевгелија 12
-Битола 11
-Велес, Струмица и Крива Паланка – по 10
-Штип 8
-Кичево 7
-Гостивар и Валандово – по 6
-Крушево и Богданци – по 5
-Пробиштип и Демир Хисар – по 4
-Кочани 3
-Делчево 2
-Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (77г,70г) и по еден пациент од Прилеп (72г), Кавадарци (73г), Охрид (71г), Ресен (68г) Валандово (66г) и Дојран (64г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:
-Скопје 90
-Прилеп 25
-Кавадарци 19
-Неготино и Тетово – по 8
-Куманово и Штип – по 7
-Гостивар и Делчево – по 6
-Гевгелија 5
-Битола и Велес – по 4
-Струмица, Крушево и Берово – по 3
-Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен – по 2
-Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 516.169 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Мобилни уредиПред 2 часа

Колку е заштитен вашиот мобилен телефон од вода и прашина? Неколку совети за кои треба да знаете…

Производителите на паметни телефони често се фалат со различните можности на нивните уреди. Една од оние што се издвојува е...

Вецко Вренцоски (Влазрими) - Кичево Вецко Вренцоски (Влазрими) - Кичево
СпортПред 2 часа

Ова се најновите фудбалски трансфери во нашата „Втора лига“ исток и запад

ВТОРА ЛИГА ИСТОК Брегалница Дојдоа: Владимир Дујовски (Кит-Го), Муарем Муарем (Работнички), Христијан Торнески (Пелистер) Заминаа: Сашо Шопоски (Тетекс), Анес Османоски...

СветПред 10 часа

Научниците тврдат дека вакцината „Фајзер“ значително го намалува пренесувањето на Ковид-19

Само една доза вакцина „Фајзер“ го намалува бројот на асимптоматски случаи на инфекција со ковид 19, според новото истражување. Според...

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден – 27 февруари

280 година – Роден е римскиот император Константин Први (Константин Велики), кој започна со христијанизација на Римската империја (според некои...

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (27 февруари) сабота

ОВЕН Погледот кон вашиот паричник може да му донесе мрачно расположение на Овенот. Имавте планина од сметки да платите, а...

МакедонијаПред 23 часа

Денеска 554 нови случаи на Ковид-19, починале 8 лица

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 258 -Кавадарци...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Новата трибина на фудбалскиот стадион во Охрид е во завршна фаза

Новата трибина од стадионот “Билјанини извори” во Охрид е во последната фаза од изградбата.

МагазинПред 1 ден

Sony подготвува нов PS5 VR headset

Sony конечно алудира на тоа како PlayStation VR ќе се развива за PS5. Производителот на конзолата ги откри првите детали...

МагазинПред 1 ден

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што...

МагазинПред 1 ден

Twitter доби Super Follows и Communities функции

Twitter додаде две нови функции на својата платформа. Првата е Super Follows, и тоа е прва премиум функција на компанијата....

НАЈЧИТАНИ