Следете не

Без категорија

Закопал стара гума во дворот. Ќе се воодушевите кога ќе видите зошто!

Avatar

Објавено пред

на

Луѓето од секогаш се во потрага по креативни идеи кои ќе го разубават нивниот животен простор, а кои не бараат многу пари и време.

Во поново време се` позастапен е трендот од стари работи да се прават нови, па така и овој човек направил нешто неверојатно со стара гума.

Ја закопал во дворот, ја обложил со фолија и украсен камен, а крајниот резултат е прекрасен:

Без категорија

Тешка несреќа во Германија, најмалку 17 повредени (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Најмалку 17 лица се повредени кога неидентификуван маж удри во неколку возила во центарот на Лимбург, Германија со украден камион, соопшти локалната полиција.

Инцидентот се случи вчера попладне. Повреден е и возачот на украдениот камион, кој е приведен.

Истрагата е во тек, а полицијата соопшти дека не е исклучено да се работи за терористички напад.Во декември 2016 година камион влета на божиќен пазар во Берлин во исламистички напад пришто загионаа 12 луѓе и над 70 беа поредени, јави ДПА.

Прочитај повеќе...

Без категорија

Бигорскиот манастир ќе прослави 1.000 години постоење

Avatar

Објавено пред

на

Игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, во придружба на неколку монаси од Бигорски и монахињи од манастрот„ Свети Георгиј Победоносец“ од селото Рајчица, имаше работна средба со Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, информираа од Бигорскиот манастир.

-На средбата беа присутни, и повеќе познати личности од културно-општествената сфера во Македонија, а беше разговарано за претстојниот голем јубилеј на Бигорскиот Манастир – 1000 години од неговото основање. Сите присутни изразија особена желба и подготвеност да излезат во пресрет за подготовките за јубилејот, додаваат од Бигорскиот манастир.

Посочуваат дека на ова прва средба околу одбележувањето на јубилејот, било одлучено во скора иднина да се формира координативно тело, кое што ќе раководи со активностите за достојна прослава на реткиот и огромен по значење милениумски јубилеј.

Манастирот е основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован Дебранин.

Посветен е на Крстителот Господов, Свети Јован, за кого самиот Господ Исус Христос рекол дека меѓу родените од жена нема поголем од него.

/Markukule.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

МВР: Поради безбедно изведување на боево гаѓање на стрелиште во с.Осој – кичевско времена забрана за движење

Avatar

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи известува дека на ден 06.10.2019 година (Недела) и 08.10.2019 година (Вторник), на стрелиштето во с.Осој во рамките на нивните активности ќе се одржи боево гаѓање со пешадиско вооружување.

Со цел безбедно изведување на боевото гаѓање се известува месното население од с.Кнежино, с.Осој, с.Раштани и од непосредната околина, како и другите граѓани, во горенаведените датуми во временскиот период од 05:00 – 17:00 часот, не се упатуваат на стрелиштето или во неговата околина поради било какви причини, било тоа да е напасување на стока или други активности.

27.09.2019 година
Министерство за внатрешни работи
Сектор за внатрешни работи – Охрид

Полициска станица од општа надлежност – Кичево

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Здравје и убавинаПред 42 минути

Девет чекори до рамен стомак

Без оглед колку сме стари, секогаш сакаме да имаме рамен стомак, така што нашите фустани да се вклопат совршено и...

МагазинПред 47 минути

ТАКТИЧКИ СМИСЛЕНО: Пет работи кои жените ги прават пред да се впуштат во жесток секс (ФОТО)

Секој чекор пред акцијата во кревет е добро испланиран Спонтан, непланиран секс е една од најдобрите работи во светот, но...

МагазинПред 51 минута

КАДЕ ТРЕБА ДА ОТПАТУВАТЕ СПОРЕД ХОРОСКОПОТ: Раковите и девиците во Рим, а водолиите во Русија за Божиќ

Раковите функционираат одлично на места со прекрасни плажи, реки или водопади. Островите во Грција, Рим, Карибите или Малдивите како и...

МагазинПред 55 минути

НАПИВКАТА НА ДИПЛОМАТИЈАТА: Ова е најскапиот алкохол во светот (ФОТО)Станува збор за ликерот „мутаи“

Станува збор за ликерот „мутаи“ Кинеската компанија „Диагео“, за која можеби малкумина чуле, го произведува моментно најскапиот алкохолен пијалак во...

Дом и уредувањеПред 1 час

ВПИВА НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЈА И ЗРАЧЕЊЕ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Успешните луѓе ја имаат оваа билка во своите канцеларии (ФОТО)

Иако не е премногу лично на изглед, ова растение ефикасно го прочистува воздухот во домот или во работните канцеларии. Една...

МагазинПред 1 час

СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА ЦИКЛУСОТ: Еве зошто е добро да водите љубов кога имате менструација

Сега ќе ве разубедиме дека водењето љубов за време на оние денови е полн погодог за понежната половина. Жените го...

Живот и стилПред 1 час

Мажите сакаат црвено и природно

Секоја жена барем еднаш се прашала што најмногу ги привлекува мажите кај понежниот пол. Одговорот на ова прашање го дава...

Живот и стилПред 1 час

Осаменост е поштетна по здравјето од пушењето цигари

Секое второ домаќинство во германскиот главен град Берлин, има само по еден член. Поради тоа, во градот веќе постојат служби...

СпортПред 1 час

Зидан: Сакам доживотно да останам во Реал

Реал Мадрид се наоѓа во мини-криза, но тоа воопшто не го загрижува тренерот Зинедин Зидан. Французинот беше критикуван за лошиот...

КултураПред 1 час

Врвниот контрабасист Рено Гарсија Фонс во Филхармонија

Врвниот француски контрабасист Рено Гарсија Фонс в четврток во 20 часот ќе настапи како солист со оркестарот на Филхармонија. Пред...

НАЈЧИТАНИ