Следете не

Здравје и убавина

Запрете ја и најсилната мигрена со овој аналгетик

Avatar

Објавено пред

на

Не ви е потребен аналгетик, туку малку сол и лимонов сок…

Напaдите на мигрена можат да предизвикаат силни болки, мачнина и други непријатни симптоми. На некои луѓе во такви ситуации ниту лековите не можат да им ги намалат тешкотиите, но за среќа, постои и природно решение.

Доколку при рака немате таблета против болки или сакате да се обидете да ги намалите болките на природен начин, тука може да ви помогне солта. Во овој случај најдобро е да користите ситна хималајска сол. Таа содржи 84 минерали, електролити и елементи.

Хималајската сол може да ви помогне во надминувањето на симптомите на мигрена, може да го зајакне вашиот имунитет, да го зголеми нивото на енергија и да го регулира нивото на серотонин во телото.

Едноставно исцедете сок од еден лимон (може и со пулпа) во чаша вода и додадете лажица хималајска сол. Испијте го напитокот и мигрената ќе исчезне.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

Ракот на дојка може да биде минато?

Avatar

Објавено пред

на

Истражувачите од Меѓународната интервентна студија за рак на дојка, позната како IBIS-II, ги повикуваат жените да учествуваат во студијата која може значајно да помогне во спречување на ракот на дојка.

Главниот истражувач на IBIS-II, професорката Кристобел Сондерс од Универзитетот Западна Австралија Винтроп, вели дека повикот се завршува во декември, и оти за студијата се потребни 8.000 жени од целиот свет.

Студијата е насочена кон тестирање на ефикасноста на лекот Анастрозол во спречување на развојот на рак на дојка кај жени со висок ризик. Всушност произлегува од IBIS-I студијата, која ја тестираше употребата на Тамоксифен за истата индикација.

Иако употребата на Тамоксифен ветувала, истражувачите забележале дека инхибиторите на ароматаза (во која спаѓа и лекот Анастрозол) имаат поголеми шанси за намалување на ризикот од рак на дојка, а притоа имаат подобри придружни ефекти.

На пример, несакани ефекти на Тамоксифен можат да бидат рак на матка, појава на крвни згрутчувања, додека несакани ефекти на Анастразол, можат да бидат топли бранови, сувост на вагината и зголемен ризик од остеопороза.

Инхибиторите на ароматаза исто така работат на поинаков начин отколку тамоксифен.

Тамоксифенот функционира така што ги блокира рецепторите на клетките за естроген кои циркулираат во организмот, додека ароматазата како што е Анастрозол, го блокираат ензимот на ароматаза и со тоа спречуваат почетно производство на естроген.

Хормонот естроген не предизвикува рак, туку канцерогените клетки имаат рецептори за естроген, па хормонот влијае на растот на тие клетки.

Професор Сондерс вели дека истражувачите се уште не знаат дефинитивно како овој процес превентивно функционира, но нагласува дека се на вистински пат, „бидејќи ако постои само една или две клетки рак, лекот може да го блокира нивниот раст“.

– Меѓутоа, додава таа, тоа може и целосно да биде поинаков механизам.

Студијата, која настана по употребата на Анастрозол, кога се користел во директно лекување рак на едната дојка, покажува дека се намалуваат шансите за развој на рак на другата дојка.

– Тоа, секако не доведе до верување дека ова може да биде подобар лек отколку хемо-превенцијата, вели Сондерс.

Таа исто така нагласува дека истражувачите веруваат дека лекот може да има превентивен ефект долго по запирање на медикаментозната терапија.

За да и се приклучат на студијата, жените мора да бидат во постменопауза – на возраст меѓу 40 и 70 години и да имаат високи фактори на ризик како што се семејна историја или биопсирани бенигни лезии.

Во студијата ќе се бара од учесниците да земаат таблета дневно во наредните пет години како и на почетокот да го проверат здравјето на коските.

Од 8.000 учесници, половина ќе добијат лек, а другата половина ќе добијат плацебо. Двете групи ќе се споредуваат.

Сондерс заклучува дека студијата навестува нова ера во спречувањето рак на дојка.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Со секојдневно пиење на овој напиток ќе го намалите холестеролот

Avatar

Објавено пред

на

Во секојдневната подготовка на храната е исклучителен сојузник на здравјето, а на јадењата им се додава како ситно дополнување главно поради вкусот. Меѓутоа, со тоа правиме многу и за нашето здравје.

Се работи за магдоносот кој содржи две групи специјални состојки, многу важни за здравјето. Во првата група се состојките – природни етерични масла, а во другата спаѓаат – флавоноидите. Покрај нив, магдоносот исто така е богат и со витамините Ц, А и К, па се препорачува да се консумира во сезоните на грип и настинки. Направете го овој едноставен напиток со кој брзо ќе го намалите холестеролот.

Состојки: 1,5 литар вода, 3 китки магднос, 1 кг лимон, сода бикарбона

Подготовка:

Лимоновата кора добро измијте ја со сода бикарбона за се отстранат пестицидите и нечистотијата. Водата зовријте ја и оставете ја да се олади. Во поголем сад исецкајте го на кришки лимонот, а магдоносот исецкајте го ситно и прелијте ги со оладената вода. Затворете го садот и ставете го во фрижидер да отстои еден ден. На крај изблендирајте ја смесата со рачен блендер и секојдневно консумирајте по 100 мл од добиениот напиток.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

За спречување на Коронавирусот овие работи не треба веќе да ги правите

Avatar

Објавено пред

на

Од прогласувањето на пандемијата на Корона вирус, експертите споделија разни совети за да се спречи инфекцијата во јавноста. Од март до крајот на октомври, научивме многу нови информации за болеста што го погодува светот, па препораките брзо се променија.

Кога имате целосно нов вирус, започнувате од позиција каде што не знаете ништо. Во најдобар случај, може да имате претпоставка, заснована на она што го знаете за претходните претходните епидемии на други респираторни вируси – рече д-р Карл Бергстром од Универзитетот во Вашингтон.

Сега, кога научниците сè повеќе го проучуваат новиот вирус и откриваат како се однесува ковид-19, здравствените совети се многу појасни.

Еве осум работи што можеби ве советувале експертите во минатото, но не мора да ги правите повеќе


Не мора да ги бришете торбите

Кога започна карантинот, многу здравствени експерти советуваа да ги бришете сите предмети со антибактериски салфетки или средства за чистење пред да ги фрлите. Но, сега кога се знае повеќе за преносот на вируси, едноставно веќе не е потребно да се дезинфицираат.

Д-р Ентони Фаучи, водечки лекар во светот за заразни болести, првично предупреди дека Ковид-19 може да живее на неживи предмети, како што се намирниците. Сепак, тој заклучи дека тоа е „многу веројатно многу мал, секундарен аспект“. Кога станува збор за бришење на предмети, Фаучи вели:

  • Мислам дека треба да поминуваме помалку време грижејќи се за бришење кеси или чанти, многу поважно е често да ги миеме рацете.

Не мора да носите ракавици
Во раните денови на пандемијата, безбедно патување до продавницата значеше целосна заштита, па многу луѓе облекуваа опрема што потсетува на лекар кој се подготвува за операција. Но, сега, експертите веруваат дека не е потребно да се носат заштитни нараквици.

Носењето ракавици звучи како добра идеја да се заштитите од болести како Ковид-19, но всушност ракавиците обезбедуваат лажно чувство на сигурност и всушност можат да го зголемат ширењето на вирусот – вели Ерика Хоит, од колеџот UCF.

Наместо тоа, редовно мијте ги рацете или, доколку ја немате таа опција, користете средство за дезинфекција на рацете.

Не мора да го третирате секој пакет како токсичен отпад
Исто како и за намирниците, на почетокот на пандемијата ни беше кажано да ги дезинфицираме сите видови пратки доставени до нашата домашна адреса.

Поради малата шанса Корона вирусот да преживее на површината, веројатно постои многу мал ризик од ширење на инфекцијата – наведува ЦДЦ. Добра идеја е да ја извадите амбалажата од дома и потоа да ги измиете рацете.

Не треба да се плашите од обувките
Претходно се сметаше дека вирусот може да влезе во домот преку обувките. Сепак, според СЗО, „тешко дека Ковид-19 ќе се прошири на чевли и ќе зарази поединци“. Но, тоа не значи дека другите бактерии не можат да се пренесат преку обувки.

Истражувачите ги следеле новите чевли што 10 учесници ги носеле две недели и откриле дека бактериите како Ешерихија коли често се наоѓаат на надворешноста на чевлите. Познато е дека E. coli предизвикува инфекции на цревата и уринарниот тракт, како и менингитис, меѓу другите болести “.

Не мора да земате еден куп суплементи
Земањето на сите потребни витамини и хранливи материи е од суштинско значење за вашето здравје. И витамин Ц, цинк и витамин Д се познати дека помагаат во зајакнување на имунитетот. Сепак, дополнителни дози на овие витамини за зајакнување на имунитетот нема да ви донесат ништо добро и нема да ве заштитат од болест Ковид-19.

„Во моментов, нема упатства за употреба на додатоци на микроелементи за третман на болести како Ковид-19“, соопшти СЗО. Сепак, може да има суплемент во иднина што може да ги намали шансите за заразување со вирусот.

Според д-р Фаучи, повеќето „таканаречени додатоци за зајакнување на имунитетот“ всушност не прават „ништо“. Сепак, тој вели: „Ако ви недостасува витамин Д, тоа влијае на вашата подложност на инфекција“. Фаучи исто така го нарече витамин Ц „добар антиоксиданс“.

Значи, ако луѓето сакаат да пијат најмногу грам, два витамини Ц, тоа би било добро – рече д-р Ентони.

Вие не мора да земате хидроксихлорокин превентивно
Хидроксихлорокинот отсекогаш бил контроверзен потенцијален лек за Ковид-19, но гласините започнале да се шират за оваа дрога веднаш штом започнал огромниот пренос во заедниците. Овој лек обично се користи за лекување на маларија, ревматоиден артритис или лупус, а експертите се сомневаат дали може да се користи хидроксихлорокин за да се намалат проблемите предизвикани од инфекција со Ковид-19.

/popara

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 3 часа

Италија забрани патување од 21 декември до 6 јануари

РИМ – Италијанската влада денес објави дека воведе забрана за патување за време на новогодишните празници, со цел да се...

СветПред 3 часа

Во светот, повеќе од 1,5 МИЛИОНИ починати од коронавирус.

Бројот на смртни случаи од вирусот корона надмина 1,5 милиони луѓе денес, според worlodmeters.info. Најмногу смртни случаи има САД, каде...

СветПред 3 часа

Во Соединетите држави, 2.700 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, најмногу од април

Соединетите држави регистрирале повеќе од 2.700 смртни случаи од последиците на коронавирусот за 24 часа, толкав дневен број на смртни...

КултураПред 8 часа

Утре е големиот празник „Пречиста“, на помош да биде, за многу здравје и нови рожби во домовите

Утре е голем празник Воведение на Пресвета Богородица во храмот што народот го вика Света Пречиста или само Пречиста, овој...

Временска прогнозаПред 9 часа

Времето денес ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд до недела каде врнежите ќе бидат со поголем интензитет

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, претежно во западните делови, ќе дува умерен, вдолж...

ХороскопПред 16 часа

Голем Хороскоп за денес [03.12] – четврток

ОВЕН Работа: На деловен план работите ќе бидат одлични. Добриот крај на претходната година ќе продолжи и вашата работа ќе цвета....

МакедонијаПред 19 часа

(ФОТО) Вечерва сопрен камионџија на патот Прилеп-Кавадарци, возел со 2,44 промили алкохол во крвта

Вечерва околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од...

МакедонијаПред 20 часа

Ковид-19 денес: 946 нови случаи од 2564 тестирања, починати се 33 лица, ова е билансот по градови..

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 426 -Куманово...

Живот и стилПред 20 часа

(ВИДЕО) Видео за 2020 година е делото на „DigitalBox“ – „Со љубов од Париз“, љубовна приказна каква што секој би посакал

Како што се ближи крајот на годината, време е да избереме еден видео запис на заљубен млад брачен пар. Видеото...

МакедонијаПред 1 ден

Пред нас нов неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98...

НАЈЧИТАНИ