Следете не

Кичево

Евроамбасадорот Жбогар во посета на Кичево и колекторскиот систем (ГАЛЕРИЈА)

Објавено пред

на

Во Кичево денес престојуваа евроамбасадорот Самуел Жбогар и група европратеници кои во друштво на градоначалникот Фатмир Дехари го посетија колекторскиот систем, кој беше пуштен во работа во месец јуни 2018 година, а истиот беше изграден со европски пари. Европратениците го разгледаа овој систем, како истиот функционира и најавија дека истиот наскоро целосно ќе му го препуштат во мониторирање на ЈКП„ Комуналец“ Кичево.

Од еврпратениците се обрати естонскиот пратеник Туне Келам, кој истакна дека во овие неколку денови ја посетиле Република Албанија и Македонија. Поточно во изминатите три дена престојувале и во Охрид.

– Убаво е да се види придонесот на ЕУ и европската делегација овде, ќе има уште неколку пречистителни станици, една е веќе тука, а ќе има уште две големи. Впечатокот ми е дека треба да се стори уште повеќе, особено за подобрувањето на менталитетот на луѓето, не да се фрла отпадот, туку да се има култура за собирање на отпадот и мислам дека работите ќе се подобрат- истакна европратеникот Келам.

Градоначалникот на Општина Кичево беше презадоволен што вака висока делегација од ЕУ го посети Кичево и колекторскиот систем и на самото место се увери во оправданоста од изградбата на овој систем.

– Мене ми претставува огромна чест што во Кичево е евроамбасадорот Самуел Жбогар и пратеници на ЕУ, се чувствувам горд со капиталната инвестиција што веќе дава резултати, во делот каде што мислиме дека имаме проблеми, а тоа е во делот на животната средина. Продолжуваме со втората фаза со средства од ИПА фондовите и сме прва општина што успеа да ги искористи овие фондови. Секундарната мрежа треба да се санира целосно, и сите други села што се околу градот, со изградба на нови фекални канализации и колектори, директно ќе се насочуваат во пречистителната станица. Овој проект не зависи од нас, ние сме крајниот корисник, во моментов се распишани јавните набавки за надзорен орган и за изградба на објектите. Крајниот рок за завршувањето на проект е 2020 година, а ќе бидат потрошени, 14 милиони евра,11 милиони од ЕУ, а 3 милиони средства од Владата на Република Македонија. Целосното управување на колекторскиот систем од 1 април ќе го има ЈПК„ Комуналец“ од Кичево -истакна градоначалникот Фатмир Дехари.

Текст: Зоран Антоски

Фото: Порта

Кичево

Најбараните производи сега на акција во АТВА Маркети

Објавено пред

на

Кичевскиот најснабден маркет АТВА повторно со акција на најбараните производи по екстра цени!

Акциската цена на производите ќе трае една седмица, односно до 2 февруари.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево: Вчера во стан на ул. „11 Септември“ настанал пожар, повредени лица нема..

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

На 23.01.2023 година во ОВР Кичево било пријавено дека на 22.01.2023 година во 18.30 часот во стан на улица „11 Септември“ во Кичево, сопственост на С.С. (48), настанал пожар.

Повредени лица за среќа нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавени прекини на електрична енергија во следните кичевски локалитети

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 24.01 – вторник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски локалитети:

  • ТС Техника, бул. Илинден кратки прекини на почеток и крај на планираниот прекин: Жито Караорман, Лопушник, Комуналец, Македонски шуми (Од 09:00 до 13:00 часот)
  • Дел од ул. 4-ти јули (Ламели), Жито маркет, пекара Сара и др. (Од 13:00 до 15:00 часот)

Напомена: Времетраењето „од-до“ може да зависи од ефикасноста на работата.

За нашиот медиум известува ЕВН Македонија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет8 часа

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

Македонија15 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Гејминг19 часа

„Global Game Jam Македонија“ – викенд по 11-ти пат во Скопје и Битола

Викендов од вчера до 5-ти февруари во Скопје и Битола по 11ти пат се одржува „Global Game Jam Македонија“. Како...

Временска прогноза20 часа

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија1 ден

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт2 дена

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија2 дена

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје2 дена

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

НАЈЧИТАНИ