Следете не

Забава

Не можеше да го пушти: Женка кит 17 дена го носеше мртвото младенче врз себе (ВИДЕО)

Женка од видот китови убијци повеќе од две недели не сакаше да го пушти своето мртво младенче и со него преплива неверојатни 1.600 километри, пред најпосле да одлучи да се прости од својот пород.

20-годишната женка, која од научниците го доби името Ј35 или Талеква, ги кршеше срцата на сите оние кои ја следеа нејзината 17-дневна драма. Откако нејзиното младенче почина, носејќи го врз себе, таа со мртвото тело од младиот кит пливаше долж западното крајбрежје на САД и Канада. Младенчето почина покрај брегот на Викторија, во канадска Британска Колумбија.

„Ј35 помина покрај мојот прозорец со останатите китови и изгледаше живо и здраво. Маката која ја помина носејќши го своето мртво младенче цели 17 дена, изминувајќи 1.600 километри, сега конечно е готова“, изјави директорот на Центарот за истражување китови, Кен Балкомб, во изјава за Seattle Times, откако китот женка беше забележана без нејзиното мртво младенче.

Тој додаде дека оваа женка, од 2010 досега, има изгубено две младенчиња, па верува дека оваа загуба ја доживеала многу тешко.

„Жива и здрава е и изгледа престана да тагува“, заклучи тој.

Китовите убијци се познати по тоа дека од своите мртвороденчиња не се одделуваат по една недела.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 4 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 5 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 5 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 8 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 9 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 10 часа

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

ЗабаваПред 1 ден

Денешен хороскоп (20.04) Сабота

Овен Во полошо расположение сте од вообичаено, и тоа може да предизвика конфликти на работа. Не се грижете околу тоа,...

ЗабаваПред 1 ден

Боксеров покажа храброст, на сред интервју ја „бакна“ новинарката.. (ВИДЕО)

Боксерот Кубрат Пулев се најде на цел на критики откако на социјалните мрежи се појави видеото на кое страсно ја...

ЗабаваПред 1 ден

Мајмунов верувале или не е на строга диета!! (ВИДЕО)

Диета држи! 😀

Популарни

Close