Следете не

Живот и стил

Жените се како сезоните, мажите како ветровите..

Avatar

Објавено пред

на

Некој беше рекол дека жените се како сезоните, а мажите како ветровите.

Што и дефиниција да сте слушнале за себе, сепак, едно е сигурно – вие сте вистинска ледена кралица или пак нежна принцеза, а можеби и вечен оган. Зависи во која сезона сте родени.

Зима

Жените родени во зима се одликуваат со исклучителен талент и звидна силна волја. Тие длабоко размислуваат но на моменти знаат да бидат и контрадикторни. Имаат неверојатно силен карактер, затоа често се многу поуспешни во животот од останатите. Зимските девојки сепак не ретко се несреќни во љубовта. Тешко наоѓаат партенер кој ќе се бори со нивната сила и кој ќе успее да ги задоволи нивните преголеми очекувања. Нивната водечка мисла е : “Вистинската жена треба да одгледа ќерка, да отсече дрво и да го уништи домот”. О, да, тие може и да не се најдобрите домаќинки, но се неодоливи љубовници и прекрасни мајки.

Пролет

Пролетните жени се многу нежни, но и многу себични по природа. Тие ги мразат промените, затоа тешко основаат семејство. Внимателно го разгледуваат секој следен чекор. Не ризикуваат и претпочитаат да играат на сигурно. Нејасно е како сепак овие девојки секогаш успеваат да бидат лидери. Според некои тоа се должи на неодоливиот шарм и одличниот талент за манипулирање. Да, тие дефинитивно се одлични манипулатори и без особени напори заработуваат битка по битка, без дури и да си ги испотат рацете.

Лето

Дамите родени во текот на летото може да се опишат само со еден збор – одлични. Тие се секогаш насмеани, емоционални и чувствителни. Со макотрпна работа постигнуваат се што наумиле. За жал, лесно избувнуваат. Горделиви и храбри девојки кои знаат како да уживаат во животот и да грабаат од него со полни раце. Во кревет – немаат еднакви.

Есен

Родените во есен се мудри и зрели личноси. Многу напорно работата во животот и секогаш ги заобиколуваат тешкотиите. Ги обожаваат живтните и сакаат да патуваат. Се одликуваат со многу остар ум и пргави мисли. Прекрасни пријатели се, но не се толку прекрасни девојки. Есенските дами живеат заради емоции.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Живот и стил

Топ 11 работи за кои ќе жалите што не сте ги направиле кога требало

Avatar

Објавено пред

на

Овој текст е наменет за сите оние кои се над четириесет и жалат за некои работи што не успеале да ги направат во младоста, но никој не можел да им го потврди тоа. Како и за оние кои не се ни дваесет, да го направат животот поубав и подобар. Не е дека сме премногу сериозни, но има вистина внатре …

 

Дека не патувавте кога имавте шанса
Колку сте постари, толку е потешко да патувате, особено ако имате семејство и мора да платите за патување за себе и за двајца или тројца други … кои не сакаат да одат на истите места каде што сакаш да одиш ти …

Дека не научивте барем уште еден странски јазик
Особено во денешно време кога се бришат границите – колку повеќе јазици зборувате, толку побогати сте (интелектуално, се разбира).

Дека предолго останавте во лоша врска
Никој не е среќен и сите трошите драгоцено време.

Која не ја искористивте можноста да ги видите во живо вашите омилени музичари
„Не, не можам сега, но дефинитивно ќе одам на следниот концерт во Нирвана“ …

Што стравот ве спречи да направите многу работи
Кога ќе погледнете назад и ќе размислите – па од што се плашев?

Дека не ја напуштивте ужасната работа
Океј, мора да ги платиме сметките. Но, ако не трепете, ќе се разбудите еден ден и ќе сфатите дека поминавте 40 години во пекол.

Што повеќе не се мачевте на училиште
Тоа е период кој во голема мера го дефинира вашиот живот.

Што се плашевте да кажете „Те сакам“
Како што стареете, сфаќате дека единствената важна работа е да ги споделите со нив како да се чувствуваат.

Дека не сте ги слушале советите на родителите
Кога сте млади, не сакате ниту да ја слушнете, но болната вистина е дека во основа сè што ви поучувале родителите за животот е вистина.

Поминавте многу време грижејќи се за она што мислеа другите
За 20 години, нема да обрнете внимание на секунда на тоа.

Дека долго време се лутетевте на оние што ги сакате
Зошто !?

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Како да се одмориме со само неколку часа спиење?

Avatar

Објавено пред

на

Се будите тешко, и сте често уморни кога ќе излезете од кревет? Намалете го спиењето и ќе бидете свежи и одморени, а мозокот ќе ви биде остар и јасен.

Сонот за полифази е поврзан со името на најпознатиот уметнички генијалец и иноватор, Леонардо да Винчи. Тој спиел час и половина до 2 часа на ден со спиење околу 15 минути на секои 4 часа.

Овој начин на спиење неколку пати во текот на 24 часа се нарекува “полифаза”. Леонардо да Винчи го користел овој метод многу години и не се чувствувал уморно.

Познато е дека времето по спиењето е најпродуктивно време за работа или креативност. После него, многу мислители со години студирале спиење и практикувале неколку варијации на полифозичен сон, и еве неколку од нив:

Метод на димаксион – спијте 30 минути на секои шест часа

Uberman метод – спијте околу 20 минути на секои четири часа

Обичен метод на човек – спијте еден и пол до 3 часа во текот на ноќта, а потоа уште 3 пати по 20 минути во текот на денот

Метод Тесла – спијте 2 часа ноќе, а потоа уште 20 минути среде попладне

Метод Сиеста – спијте 5 часа во текот на ноќта, а потоа еден час и половина попладне

Сите тие се ефикасни, но луѓето и нивните потреби се различни, така што не секој метод ќе одговара на секоја личност. Секој треба да го најде оној што им одговара.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Еве зошто пивото е толку здраво

Avatar

Објавено пред

на

Ако сте вистински љубител на пиво, ќе бидете задоволни од фактот дека пивото во никој случај не може да биде штетно за вас. Напротив, има многу лековити својства. Значи, следниот пат кога некој ќе ви каже дека сте испиле неколку чаши, веднаш им кажувате дека пивото ви го продолжил животот. Во исто време, ова е само еден од корисни здравствени ефекти на овој прекрасен, пенлив пијалок.

Еве уште неколку, од научна гледна точка, оправдани причини да си наточите пиво веднаш.

1. Го продолжува животот
Научниците од институтот „Вирџинија Техника“ откриле дека луѓето кои редовно и умерено консумираат пиво, се изложени на 19 проценти помал ризик од смрт во одреден временски период од луѓето кои никогаш не го пробале.

2. Придонесува за слабеење
Конзумирањето пиво со висока содржина на алкохол, како што е белгискиот „Леф“, може да ви помогне да изгубите тежина.

Тим Спектор, професор на лондонскиот колеџ „Кингс“, во својата нова книга „Митови за исхраната“ тврди дека сè што знаеме за губење на тежината е погрешно и дека конзумирањето белгиско пиво е добро за цревната флора.

3. Помага во борбата против ракот
Состојката во пивото, ксантохомол – флавоноид од хмел – му помага на телото да се бори против болестите. Тоа е антиоксиданс кој ги инхибира ензимите кои предизвикуваат рак.

4. Одржува острина на умот
Студијата објавена во “New England Journal of Medicine” открила дека жените кои пиеле еден алкохолен пијалок еднаш дневно, биле под помал ризик од намалување на менталните способности со возраста.

5. Не е одговорен пивскиот стомак
Истражувањата од Универзитетот во Калифорнија откриваат дека не постојат многу научни докази за да се тврди дека љубителите на пивото се препознатливи по нивните стомаци. „Ако постои врска помеѓу пивото и дебелината, тоа е веројатно многу слабо“, се вели во студијата.

6. Го спречува формирањето на камења во бубрезите
Луѓето кои пијат пиво во умереност се изложени на 41 процент помал ризик од развој на камења во бубрезите, според истражувањето објавено во “Clinical Journal of the American Society of Nephrology”.

7. Содржи помалку калории од обезмастеното млеко и сокот од портокал
Гинис објави податоци кои покажуваат дека нивното целосно зачинето темно пиво содржи помалку калории од сокот од портокал или обезмастеното млеко.

8. Видовите базирани на хмељ штитат од Алцхајмерова болест
Една неодамнешна студија открива дека ксантохомол, ароматична состојка кај хмел, спречува дегенеративни заболувања, како што се Алцхајмеровата и Паркинсоновата. Сепак, тоа нема да ве спречи да заборавите што се случи синоќа.

9. Многу витамини
„Ако анализиравте пиво, ќе бидете воодушевени од тоа колку супер храна содржи“, вели д-р Стефан Домениг, директор на Ф.Х. Мајер “во Австрија.

10. Ги зајакнува коските
Една или две чаши пиво на ден може да помогнат во зајакнувањето на вашите коски. Пивото е богато со силикон, што им дава густина на коските, според истражувањето објавено во урналот за наука за храна и земјоделство.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 52 минути

Пороен дожд и грмежи скоро секаде во пладневните часови

Од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во...

ХороскопПред 3 часа

Дневен Хороскоп (15.08) сабота

ОВЕН Ве очекуваат некои деловни промени кои на почеток нема да ви се допаднат. Ново познанство е пред вас кое...

МакедонијаПред 11 час

8 новозаболени од Кичево, вкупно 160 денес на државно ниво

Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 38 -Тетово...

КултураПред 13 часа

Денес започнуваат Богородичните пости, еве што не треба да се јаде за време на постите

„За разлика од она што повеќето мислат и чувствуваат, периодот на духовната напрегнатост, Богородичниот пост, е време на радост, затоа...

МакедонијаПред 14 часа

Сообраќај во прекин на регионалниот пат с.Галичник – Маврово поради изведување градежни работи, детали..

ЈП Македонија Пат подружница Скопје почнувајќи од 14.08.2020 год.ќе изведува градежни работи на пат (асфалтирање) на регионален пат Р-2238 с.Галичник – Маврово. Асфалтирањето...

СветПред 15 часа

Рекордни 282 новозаразени лица во Австрија

Во Австрија во последните 24 часа евидентиран е нов рекорден број новозаразени со коронавирус, кој сега достигна дури 282. Од...

СветПред 15 часа

На фрлените маски им се потребни до 450 години за да се распаднат

За еднократна употреба лична заштитна опрема (ППЕ) значително придонесува за веќе сериозната криза со загадување на пластика, предупредуваат експертите. Се...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден (14.08)

Историски настани (14 август) 1248 год. Започна изградбата на катедралата во Келн. 1385 год. Со победата на битката кај Алjубарота,...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (14.08) петок

ОВЕН Може да очекувате промени на деловно поле. Се разочаравте во саканата личност. Пред вас е период во кој ќе...

КичевоПред 1 ден

Утре времен прекин на водоснабдување во овие кичевски улици и населби

JП Комуналец- Кичево ги известува корисниците на вода за пиење дека утре на 14.08.2020 година петок од 08:00-14:00 часот, ќе...

НАЈЧИТАНИ