Следете не

Без категорија

Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето

Avatar

Објавено пред

на

Благодарение на инвентивноста и желбата на учениците од осмо и деветто одделение, ѕидот на училиштето во кое до скоро ја следеа наставата, ОУ „Санде Штерјоски“ во Кичево, целосно го смени својот лик. На спроведувањето на оваа идеја работеа околу 30 ученици од повисоките одделенија, предводени од наставникот по ликовно воспитување м-р Енвер Селими, кој не само што ја надгледува работата на своите ученици туку и самиот лично се вклучи во создавањето на ѕидните слики од училишната ограда.

– По иницијатива на училишното раководство и лично моја, за да го облагородиме ѕидот на училишната зграда и да ја зголемиме неговата естетска компонента, кој под забот на времето почна да се распаѓа, најпрво го варосавме и саниравме, а потоа пристапивме кон изработка на ѕидни слики, за што учениците подготвија по два цртежа на хартија, кои потоа ги пренесовме на ѕидот од оградата на нашето училиште. Во овој училиштен проект се ангажирани 30 талентирани ученици, кои имаат особен афинитет кон ѕидното сликарство, а кои во изминатите три дена го финализираа овој проект. Дека сме направиле добро дело зборува и вниманието на минувачите, кои неизбежно својот поглед го фрлаат врз овие цртежи што во целост го променија ликот на нашето училиште – подвлече наставникот Енвер Селими.

Тој најави дека ќе се погрижат вакви ѕидни цртежи да се насликаат и на други објекти во градот, пред сѐ околу училиштата, градинките и другите објекти за масовно собирање.

– Ѕидното сликарство ќе овозможи и нашите помали градови да личат на европските – додава Селими.

Боите и материјалите за овој зафат во ОУ „Санде Штерјоски“ ги обезбеди самото училиште.

Дописник: Зоран Антоски

Без категорија

Тешка несреќа во Германија, најмалку 17 повредени (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Најмалку 17 лица се повредени кога неидентификуван маж удри во неколку возила во центарот на Лимбург, Германија со украден камион, соопшти локалната полиција.

Инцидентот се случи вчера попладне. Повреден е и возачот на украдениот камион, кој е приведен.

Истрагата е во тек, а полицијата соопшти дека не е исклучено да се работи за терористички напад.Во декември 2016 година камион влета на божиќен пазар во Берлин во исламистички напад пришто загионаа 12 луѓе и над 70 беа поредени, јави ДПА.

Прочитај повеќе...

Без категорија

Бигорскиот манастир ќе прослави 1.000 години постоење

Avatar

Објавено пред

на

Игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, во придружба на неколку монаси од Бигорски и монахињи од манастрот„ Свети Георгиј Победоносец“ од селото Рајчица, имаше работна средба со Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, информираа од Бигорскиот манастир.

-На средбата беа присутни, и повеќе познати личности од културно-општествената сфера во Македонија, а беше разговарано за претстојниот голем јубилеј на Бигорскиот Манастир – 1000 години од неговото основање. Сите присутни изразија особена желба и подготвеност да излезат во пресрет за подготовките за јубилејот, додаваат од Бигорскиот манастир.

Посочуваат дека на ова прва средба околу одбележувањето на јубилејот, било одлучено во скора иднина да се формира координативно тело, кое што ќе раководи со активностите за достојна прослава на реткиот и огромен по значење милениумски јубилеј.

Манастирот е основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован Дебранин.

Посветен е на Крстителот Господов, Свети Јован, за кого самиот Господ Исус Христос рекол дека меѓу родените од жена нема поголем од него.

/Markukule.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

МВР: Поради безбедно изведување на боево гаѓање на стрелиште во с.Осој – кичевско времена забрана за движење

Avatar

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи известува дека на ден 06.10.2019 година (Недела) и 08.10.2019 година (Вторник), на стрелиштето во с.Осој во рамките на нивните активности ќе се одржи боево гаѓање со пешадиско вооружување.

Со цел безбедно изведување на боевото гаѓање се известува месното население од с.Кнежино, с.Осој, с.Раштани и од непосредната околина, како и другите граѓани, во горенаведените датуми во временскиот период од 05:00 – 17:00 часот, не се упатуваат на стрелиштето или во неговата околина поради било какви причини, било тоа да е напасување на стока или други активности.

27.09.2019 година
Министерство за внатрешни работи
Сектор за внатрешни работи – Охрид

Полициска станица од општа надлежност – Кичево

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Живот и стилПред 2 минути

Осаменост е поштетна по здравјето од пушењето цигари

Секое второ домаќинство во германскиот главен град Берлин, има само по еден член. Поради тоа, во градот веќе постојат служби...

СпортПред 4 минути

Зидан: Сакам доживотно да останам во Реал

Реал Мадрид се наоѓа во мини-криза, но тоа воопшто не го загрижува тренерот Зинедин Зидан. Французинот беше критикуван за лошиот...

КултураПред 5 минути

Врвниот контрабасист Рено Гарсија Фонс во Филхармонија

Врвниот француски контрабасист Рено Гарсија Фонс в четврток во 20 часот ќе настапи како солист со оркестарот на Филхармонија. Пред...

МакедонијаПред 7 минути

Суви коловози на државните патишта

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...

Временска прогнозаПред 7 минути

Продолжува периодот на сончево и топло време, денес до 29 степени

Времето во земјава ќе биде сончево и топло со слаб ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од...

МакедонијаПред 9 минути

Светски ден за подигнување на свесноста за пелтечењето

Лицата кои пелтечат не треба да се омаловажуваат, затоа што за нив овој проблем не претставува само нарушување на течноста...

ЗанимливостиПред 14 часа

(ВИДЕО) Снимка од желка како спие под вода стана хит на социјалните мрежи

Видео запис кој прикажува како водна желка изгледа дека спие во вода ги воодушеви корисниците на социјалните мрежи. Водните желки...

ХороскопПред 14 часа

Дневен Хороскоп (22.10) Вторник

ОВЕН Доколку сега покажете дека сте одговорни и посветени на работата, на подолги стази ќе собирате награди и пофалби. Многу...

КичевоПред 16 часа

Пожарот кој се ширеше кон Св.Пречиста локализиран и изгаснат – да не се повтори!

По молитвите на Пречистата, пожарот го ставивме под контрола… Благодарност до сите кои се одзваа на повикот и дојдоа несебично...

КичевоПред 17 часа

Кичевчанка тврди дека случајно видела кучиња-скитници истоварани од прилепско камионче

Пред малку анонимна читателка ни испрати фотографија и натпис каде тврди дека случајно начекала лоша слика, имено пред нејзините очи...

НАЈЧИТАНИ