Следете не

Кичево

Жителите на кичевската населба „Иванидол“ не се против етнички или верски поделби, впрочем сите заедно живееме, проблемот е во „категоријата на доселеници“

Објавено пред

на

Втор ден по ред денес продолжи отпорот на жителите од населбата „Иванидол“ во Кичево, против изградбата на социјални станови во оваа населба.

Жителите децидни стојат зад одлуката дека нема да дозволат тие социјални станови да се градат во нивното соседство. Тоа е затоа што, како што велат жителите, ќе имаат проблеми со оваа социјално ранлива категорија. Пред извесно време потпишаа петиција да се спротивстават на реализацијата на овој проект, но како што тврдат не добиле никаков одговор.

За ТВ21 тие бараат средба со градоначалникот на Кичево да се најде решение за неспроведувањето на проектот.

„Чекаме одговор денеска за да се сретнеме со градоначалникот и да продолжиме со претходните разговори за проблемот што го имаме овде во населбата „Иванидол“, се надевам дека ќе се сретнам со градоначалникот и ќе најдеме решение за овој проблем час поскоро. “, рече жител.

„Ако направите добра анкета ќе видите Албанци, Турци и Македонци, т.е. немаме ништо против ниту една етничка заедница, ние сме против категоријата на луѓе, без разлика на која етничка припадност припаѓаат, како што знаете тие се категорија која има семеен проблем, кои имаат проблем со законот, кои секојдневно се соочуваат со проблеми со МВР, изјави друг жител.

Што се однесува до градоначалникот Дехари денес за ТВ21 вели дека настанатата состојба е несреќна, бидејќи според него, луѓето од социјално ранливите категории имаат предрасуди. Тој овој протест го карактеризира и нарекува расистички и националистички.

– „Да наидеш на таков отпор, да негираш дел од заедницата што живее заедно со децении, за мене за жал има национална основа, има расна основа и поради тоа сум крајно загрижен, иако се обидов да објаснам дека на крајот од „ Во последно време општината продолжува со реализација на проекти кои се однесуваат на подобар живот на граѓаните и Ромите се дел од оваа држава“ 

– Да потсетиме дека проектот е наречен „Програма за социјални станови за Ромите во Кичево“ и е финансиран од ЕУ во соработка со општина Кичево во износ од 800.000 илјади евра.

Катастарската парцела на овие социјални станови е над 2000 метри квадратни, додека онаа за градба е околу 900 метри квадратни и опфатени се околу 30 социјални станови со простор од 40 м3.

  • Претседателот на МЗ „Иванидол“ – Иван Јованоски за нашиот портал денес истакна дека протестот ќе биде ставен во мирување бидејќи дел од механизацијата била повлечена од местото каде што вчера била затекната, се тоа до официјална средба со градоначалникот и изнајдување решение час поскоро.
    Додека што се однесува до истакнатите погледи кон ситуацијата вели, цитирам: Јасно и децидно сме кажувале и кажуваме дека нашиот проблем не е по расистички и националистички побуди, ни по партиски. Овде има и албанци и турци, прашајте ги и нив, сме живееле и ќе живееме во едно општество, проблемот е веќе повеќе пати споменетата категорија на граѓани на место-локација за која никој никого не го прашал, анкетирал или известил до сега, впрочем етикетата дека дискриминираме некоја заедница и ја очекувавме бидејќи тоа е најлесно да се каже од страна!

Извор/Видео: ТВ21
Хост: Салије Садику

Кичево

Урбана викенд програма во Република 96250

Објавено пред

на

Петок (27.05.2022) го резервираме за љубителите на електронката музика диригирана од локалниот DJ PUNISHER, почеток во 21:00h (Second floor).

Забавата продолжува и оваа сабота, 28.05.2022. со Laura Krliu & Diamond Balazhi, Оливер Стојкоски (Drums), Кико Јапер (Bass). Република 96250 ве поканува на одлична забава, почеток 21:30 часот.

Прочитај повеќе...

Кичево

Удрен пешак од кичевско село, истиот се здобил со повреди констатирани во Медицински центар

Објавено пред

на

На 19.05.2022 околу 15:50 часот во ОВР Кичево, пријавено е дека на регионалниот пат Кичево – Осломеј, кај крстосница од селата Црвевци со Гарани, патничко моторно возило „фолксваген пасат“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од С.К. (42) од село Туин, кичевско, удрило во пешак В.Ш.(39) од село Стрелци, кичевско.

Во несреќата со повреди се здобил пешакот и бил пренесен во Медицински центар Кичево за укажување лекарска помош.

Увид на местото изврши екипа од ОВР Кичево, за медиумите известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Кичево

15 Години Conquering Lion во Република 96250

Објавено пред

на

Фото: Porta.mk

Со огромна чест ве покануваме на концертен настап 15 години Conquering Lion во Република 96250 во Кичево, на 11-ти Јуни (Сабота) со почеток во 21:30 часот!

Conquering Lion е даб/реге/кросовер бенд од Тетово (Македонија) кој своето творештво го започнува на 7-ми Април 2007.

Во октомври 2009. бендот го издава својот прв албум едноставно насловен како “I” за PMG Recordings на кој што може да се слушнат 10 песни меѓу кои и соработката со јамајканскиот артист Jah Clarity на песната “Jah Love”.

До сега, покрај настапите низ Македонија, бендот има настапувано во Германија, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Бугарија, Грција, Романија, Словачка, Чешка, Холандија, Полска и Косово. Вториот по ред албум насловен како “Know Your Wisdom” излезе на 26ти август 2011 по што следеше 30 дневна балканска турнеја.

Две години подоцна на 22ри Ноември 2013 бендот го издаде третиот студиски албум “Revelation” за издавачката куќа “Password Productions” од Македонија, по кој следеше успешна пролетна Европска турнеја. Како едни од побитните настапи на Conquering Lion може да се издвојат настапите со Manu Chao, Gentleman, Ras Zacharri, Donald Minott, Raphael, Hornsman Coyote…Исто така бендот има настапувано на поголеми фестивали како, Riding Higher во Германија, In Music Festival во Хрватска, Таксират Фестивал во Македонија, Spirit of Burgas и Hills of Rock во Бугарија,…

Conquering Lion го издаваат својот 4ти по ред студиски албум насловен како “Land Of Confusion” кој беше издаден на 24ти Фебруари 2017 за издавачката куќа Locksmith Records од New Jersey, USA. “Land Of Confusion” беше на листата за преноминации за најдобар реге албум за 2017 на Греми наградите и за албум на годината на најголемиот реге портал во Европа “Reggaeville”. Сите три сингла од новиот албум “Wake Up”, “Go” и “Natty Lion” беа премиерно промовирани на најголемиот реге портал во Европа “Reggaeville”.

Првиот сингл од албумот “Shine” беше премиерно промовиран истотака на порталот “Reggaeville” на 23-ти Март 2018. Вториот сингл “Badman World” заедно со италијанскиот реге артист Рафаел беше премиерно промовиран на порталот “Reggaeville” на 27-ми Август 2018. Бендот го издава својот 5-ти под ред студиски албум “Revolution Time” на 30.03.2022 за издавачката куќа “Rehegoo Music” од Лондон, В.Британија.

Во моментов бендот работи на својот 6-ти по ред студиски албум кој сеуште е во подготовки, а првиот сингл “Long Time” во соработка со македонската пејачка Дани Димитровска беше премиерно промовиран на 8-ми Декември 2021.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

Од денес по симболични цени пуштени во продажба картите за фудбалскиот меч Бугарија – Македонија

Поддржувачите на македонската А репрезентација кои сакаат ја бодрат нашата селекција на натпреварот Бугарија – Македонија во Разград на 2....

Спорт6 часа

Шанса ќе добијат сите. Треба да продолжиме да бидеме конкурентни во Европа

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски на прес-конференција зборуваше за подготовките и натпреварите на најдобрата селекција од новото издание...

Кичево9 часа

Урбана викенд програма во Република 96250

Петок (27.05.2022) го резервираме за љубителите на електронката музика диригирана од локалниот DJ PUNISHER, почеток во 21:00h (Second floor). Забавата...

Магазин10 часа

DuckDuckGo, прелистувач наводно фокусиран на приватноста на корисниците, фатен во лага: Сè уште има следење

Ова е дел од договорот меѓу двете компании, кој е поврзан со пребарување на Интернет и собирање лични податоци Прелистувачот...

Автомобили10 часа

Што повеќе се исплати: „Eлектричен Golf“ или Golf бензин

Пресметките што ги спроведува ADAC се базираат на просечен период на одржување од пет години, со годишна километража од 15.000...

Свет10 часа

Twitter казнет 150 милиони долари поради лажење и продажба на приватни податоци на корисниците

Американската Федерална трговска комисија го казни Twitter со 150 милиони долари затоа што на огласувачите им обезбедил кориснички информации, вклучително...

Магазин10 часа

Netflix ги проширува своите функции

Netflix воведува дополнителни функции за пристапност за целата своја глобална публика. Прилагодување Netflix ќе ги прошири своите функции за пристапност...

Магазин10 часа

Сè што треба да знаете за Wi-Fi 7

Wi-Fi 6 и 6e сè уште изгледаат како многу нови и сè уште сеприсутни стандарди, а Wi-Fi 7 е речиси...

Култура10 часа

Денес се слави големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар. Празнувањето традиционално започнува најпрво...

Магазин10 часа

Како да спречите апликацијата iOS Photo да го прикажува она што не сакате да го запомните

Замислете го ова: имате убав ден, времето е одлично, уживавте во брилијантен појадок… и одеднаш вашиот iPhone покажува спомен –...

НАЈЧИТАНИ