Следете не

Живот

Зашто треба да се дозволи кратко преспивање на работа

Сите ние на работа ги имаме оние моменти кога многу ни се спие и кога ни кафето не ни помага, па и 10 минутно преспивање ни е доволно.

Најновото истражување објавено во Nature Neuroscience покажало дека работниот учинот на човекот се намалува во текот на денот, но тие коипреспале 30 минути го спречиле тоа намалување. Тие луѓе пак кои преспале 60 минути, не само што го спречиле намалувањето, туку и ги подобриле своите перформанси.

Авторката на стуијата за New York Times изјавила дека краткото преспивање дава различни поволности.

“Краткото спиење може да има ист ефект како и редовното спиење само ако е квалитетно” кажала таа.

Долгото спиење може да предизвика чувство на поспаност, но доколку тоа трае помеѓу 20 и 60 минути, може да помогне во подобрување на помењето и учење на одредени детали. Причината поради која не треба да се преспива повеќе од 60 минути е тоа што тогаш организмот влегува во РЕМ фазата.

Ова не е единственото истражување кое се занимавало со ефикасноста на овој вид на сон.

Во Центарот за истражување на сонот во Универзитетот УЦЛА, доктор Џер Сигм кажал за значењето на дневното преспивање, но и дека ноќниот сон има голема улога.

“Дневното спиење секако дека ја зголемува будноста, но тоа не е едноставно како да отидеш до бензинска пумпа и да наполниш бензин” кажал тој.

На жените им е потребен сон за 20 минути подолг од мажите. Најдобро време за преспивање, според невролозите, е работното време.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 35 минути

Откриен изгледот на новата серија 1 на BMW

Во пресрет на премиерата закажана за 27 мај, BMW на својот Instagram профил објави тизер фотографија на која јасно се...

КичевоПред 8 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 8 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 10 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 15 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 20 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 1 ден

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

НАЈЧИТАНИ

Close