Следете не

Случувања

Ѕвездата на „Westworld“ откри дека со години ја силувал Marilyn Menson: Тој ме малтретираше и уценуваше уште од тинејџерска возраст

Објавено пред

на

Актерката Evan Rachel Wood, која претходно јавно изјави дека е жртва на сексуално насилство, сега го откри името на човекот кој ја силувал. На нејзиниот профил на Instagram, таа го етикетираше Marilyn Manson како човекот што ја злоставувал со години, психички и физички.

– Мојот насилник е Brian Warner, попознат како Marilyn Manson. Тој започна да ме обликува по свој вкус кога бев тинејџерка и ме злоупотребуваше со години. Тој ми го испра мозокот и изманипулираше да му бидам потполно потчинетa. Доста ми е да живеам во страв од одмазда, изолација или уцена. Тука сум за да разоткривам опасен човек и да именувам многу индустрии кои со неговата поддршка му овозможија да се однесува така, дури и пред да уништи други животи. Стојам покрај бројните жртви кои повеќе нема да страдаат да бидат замолчени – напиша Evan Rachel Wood на својот профил на Инстаграм.

Во исто време, најмалку уште четири жени сведочеа дека биле нападнати од Manson, давајќи детали за ужасното искуство, физичкото, сексуалното и психолошкото малтретирање што наводно го претрпеле, вклучително и заплашување и уцена.

Ова не е прв пат пејачот да биде обвинет за насилство, но овој пат ги отфрли сите обвинувања.

Wood, која сега има 33 години, најпозната на локалната публика по улогата во HBO серијата Westworld, го запознала рокерот кога имала 18 години, а тој имал 36 години. Веста за нивната врска стигна до јавноста во 2007 година. Тоа беше инспирација за неговата песна ” Heart-Shaped Glasses”. Тие исто така беа верени, но Wood раскина со Menson седум месеци после тоа, скоро три години откако започна врската.

Во 2018 година, таа сведочеше пред судска комисија со цел да помогне законот што ги штити жртвите на сексуално насилство да се примени во сите сојузни држави во Америка.

– Токсичното ментално, физичко и сексуално насилство, кое започна полека, ескалираше со текот на времето и вклучуваше смртни закани, психолошка манипулација поради што почнав да се сомневам во сопствениот разум и перење мозок. Се разбудив покрај еден човек кој рече дека сака да ме силува кога помисли дека сум во несвест – рече актерката меѓу другото пред комисијата, иако не го навела името на нејзиниот насилник.

Тогаш се шпекулираше дека таа зборува за Marilyn Menson, а следната година повторно сведочеше пред судот во обид да помогне во промена на законот за семејно насилство кога даде нови детали за злоупотребата што ја претрпела.

Во тој момент, се појавија старите интервјуа што Manson ги даде за списанието Spin во кое тој, зборувајќи за Evan Rachel Wood, вели дека „секој ден тој фантазира за кршење на черепот со чекан“. Портпарол на пејачот рече дека „било јасно дека тој бил театарален за време на промоцијата на неговиот нов албум“.

Патем, во мај 2018 година, кога се појави движењето #МеТоо, полицијата објави дека започнува истрага против Manson за сексуално насилство што се случи во текот на 2011 година. Сè беше суспендирано поради недоволно сведоци.

 

 

 

На денешен ден

На денешен ден: 28 октомври

Објавено пред

на

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско.

1628 – Кралските трупи под водство на кардиналот Ришелје го окупираа упориштето на Ла Рошел по неколкумесечна опсада.

1636.- Во Кембриџ, Масачусетс, основан е колеџот Харвард, најстарата образовна институција во САД.

1704.- Умре англискиот филозоф Џон Лок, еден од основачите на емпиризмот и либералната филозофија. Тој имал силно влијание врз подоцнежните филозофи, емпиричари и теоретичари на либералното општество и граѓанска држава („Преглед на човечкиот разум“, „Писма за толеранцијата“, „Две дебати за владата“, „Образование“).

1746.- Земјотрес во Перу ги уништи градовите Лима и Калао, при што загинаа најмалку 18.000 луѓе.

1836.- Прогласена е федерација на Перу и Боливија.

1884.- Роден е српскиот композитор, музиколог, педагог и критичар Милоје Милојевиќ, професор на Музичката академија во Белград, еден од основоположниците на музикологијата во Србија. Го основал белградскиот оркестар „Collegium musicum“ („Четири дела за пијано“, „Мелодии и ритми од Балканот“, „Пред величественоста на природата“).

1886.- На островот Бидл во њујоршкото пристаниште, американскиот претседател Гровер Кливленд ја откри Статуата на слободата, подарок од Франција, направена од Фредерик Огист Бартолди.

1891.- Во земјотрес во Јапонија загинаа 10.000 луѓе, а 300.000 останаа без покрив над главата.

1914.- Роден е американскиот микробиолог Џонас Едвард, кој во 1953 година пронашол вакцина против детска парализа.

1918.- По распадот на Австро-Унгарија во Првата светска војна, Националниот комитет ја презеде власта во Прага. Република Чехословачка беше прогласена во ноември 1918 година со претседателот Томас Гариг Масарик.

1919.- Во САД стапи на сила закон со кој се забранува продажба на пијалоци кои содржат повеќе од половина процент алкохол.

1922.- Околу 40.000 црно-кошули фашисти, Бенито Мусолини, маршираа од Неапол на „Маршот кон Рим“. Два дена подоцна, кралот Виторио Емануеле му доверил на Мусолини мандат да формира влада. Фашистичкиот режим траеше до јули 1943 година.

1923.- Умре српскиот политичар и публицист Стојан Протиќ, еден од основачите на Радикалната партија, првиот премиер на Кралството Срби, Хрвати и Словенци. Бил уредник на весниците „Самуправа“ (1881-83) и „Оџек“ од 1884 година.

1932.- Роден е кипарскиот државник Спирос Кипријану, првиот министер за надворешни работи откако Кипар стекна независност во 1960 година. Тој стана шеф на државата во 1977 година, по смртта на претседателот архиепископот Макариос III.

1940.- Италијанските трупи ја нападнаа Грција од Албанија, откако Грција го отфрли ултиматумот на Италија да бара воени упоришта на грчка територија. Со помош на Германците, Грција била окупирана во април 1941 година.

1962 – Заврши кубанската ракетна криза – советскиот лидер Никита Хрушчов објави дека наредил повлекување на ракетите од Куба, а американскиот претседател Џон Фицџералд Кенеди ќе ја укине блокадата на земјата.

1974.- Шефовите на арапските држави, вклучувајќи го и јорданскиот крал Хусеин, усвоија Декларација со која се бара создавање независна палестинска држава.

1982.- Социјалистичката работничка партија на Фелипе Гонзалес извојува убедлива победа на општите избори во Шпанија.

1995.- Во пожар во метрото на главниот град на Азербејџан, Баку, загинаа 289, а беа повредени 270 луѓе.

2000.- Во Косово се одржаа локални избори организирани од администрацијата на ОН, на кои убедливо победи Демократскиот сојуз на Косово на Ибрахим Ругова. Косовските Срби ги бојкотираа изборите, но југословенските власти не ги признаа.

2001.- Американскиот претседател Џорџ В. Буш ја формираше Групата за набљудување на странски терористи, предводена од државниот обвинител Џон Ешкрофт, со задача да ги лоцира и депортира странските државјани кои илегално престојуваат во САД.

2002.- Високиот американски дипломат Лоренс Фоли е убиен во Аман, Јордан. Фоли ја водеше Американската агенција за меѓународна помош и соработка (УСАИД) во американската амбасада во Аман. Тој е првиот западен дипломат некогаш убиен во таа држава.

2005.- Умре големиот театарски и филмски актер Љуба Тадиќ. Бил постојан член на Белградскиот драмски театар, Народниот театар, Ателје 212 и Југословенскиот драмски театар, во кој одиграл голем број забележителни улоги. Глумел во повеќе од 60 филмови и во многу радио и телевизиски драми.

2008.- На изборите на Малдивите, претседателот Маумун Абдула Гејум ја загуби власта по 30 години. Тој ја призна победата на опозицискиот кандидат Мохамед Нашид, кој за време на неговото владеење неколку пати беше затворен поради промовирање на демократијата во тој архипелаг во Индискиот Океан.

2011.- Умре писателот и филозоф Радомир Константиновиќ, најпознат по неговото филозофско-есеистичко дело „Филозофија на Паланка“.

2013 – Умре Тадеуш Мазовјецки, првиот некомунистички премиер во советскиот блок од крајот на Втората светска војна и активист на движењето Солидарност; Почина Александар Тијаниќ, новинар, директор на Српската радио-телевизија.

2018 – Жаир Болсонаро победи на претседателските избори во Бразил и стана 38-ми претседател на оваа земја.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Објавено пред

на

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето. Во три часот по полноќ, часовниците се враќаат еден час наназад, односно времето во три ќе се смета како два часот.

Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Европскиот парламент на 4 март 2019 изгласа да биде укинато сезонското поместување на времето од 2021 година. Но, Советот на ЕУ сè уште нема донесено конечна одлука, па не е сосема сигурно дека ова ќе биде последното поместување на часовниците во ЕУ.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

Објавено пред

на

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко возило „Форд Фокус“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Н.С.(19) од Кичево, удрил во велосипед управуван од И.А.(65) од Кичево.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Општата болница во Кичево. По наредба на јавен обвинител, увид на местото на настанот извршила екипа од полициската станица Кичево.  

Истиот ден околу 18 часот во СВР Охрид пријавен е пожар на метален разводен орман со електрични броила, поставен на улицата „Иван Трпески“ во Кичево. Пожарот, во кој нема повредени лица е изгаснат од Територијалната противпожарна единица.

Извор: СВР Охрид / ОВР Кичево

Портпарол: Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 минути

На денешен ден: 28 октомври

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско. 1628 – Кралските...

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 7 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 8 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 12 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 12 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 12 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

СпортПред 12 часа

Австралиската држава Викторија ја отфрли можноста невакцинираните тенисери да играат на АО

Австралиската држава Викторија, чиј главен град Мелбурн е домаќин на тенискиот грен слем турнир Австралија Опен, денеска ја отфрли можноста...

КултураПред 13 часа

ТВ серијата на Apple зборува за хакирање на мозокот

Ѕвездата на филмот „Parasite“ ќе се појави во новата серија „Dr. Brain“, која ќе дебитира ширум светот на Apple TV...

НАЈЧИТАНИ