Следете не

Магазин

12 совети кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од Google Photos

Објавено пред

на

Google Photos е најкорисната бесплатна апликација за организирање, правење резервна копија, уредување, споделување и печатење фотографии.

Направете резервна копија на вашите ФОТОГРАФИИ И ВИДЕА

Без разлика дали имате 1.000 или 100.000 фотографии, тие се вредни. Ако некогаш случајно сте избришале папка, ви паднал телефонот или сте го оставиле лаптопот зад себе, знаете како може да испаруваат дигиталните датотеки. Значи, првиот начин за користење на „Фотографии на Google“ е автоматски да направите резервна копија на сите визуелни прикази на Android или iPhone – вклучувајќи фотографии и видеа. Можете исто така да увезете стари фотографии или видеа зачувани на вашиот компјутер или флеш-уред. Имањето дигитална резервна копија е важно бидејќи физичкиот хард диск може да се истроши, да се оштети или да се изгуби. Иако веќе не нуди неограничени бесплатни резервни копии, ќе треба да платите само кога складирате повеќе од 15 GB фотографии. Повеќето мали колекции на фотографии нема да чинат ништо за да направите резервна копија.

БРЗО НАЈДЕТЕ СЛИКИ СО МАГИЧНО ПРЕБАРУВАЊЕ

Внесете роденден, кампување, снег или нечие име (кога сте означени една или повеќе од нивните слики) – и ќе гледате само фотографии од таа категорија. Нема потреба рачно да архивувате фотографии во албуми – иако можете ако сакате. Тоа е фантастично лесен начин да ја пронајдете старата фотографија што ја барате.

УРЕДУВАЊЕ БЕЗ ДА ЗНАЕТЕ НИШТО ЗА УРЕДУВАЊЕ

Почетник: За поправка од 1 секунда, отворете која било фотографија и употребете ја автоматската корекција на GPhotos. Тоа ќе го подобри балансот на бојата и светлината.
Средно: Исечете слика за да го фокусирате вниманието на вашиот предмет со кликнување на копчето за отсекување и стискање и влечење на сликата.
Напредно: изберете го копчето „Уреди во Snapseed“ под фотографијата за да пристапите до бесплатните функции за професионално уредување во одличната апликација за уредување фотографии Snapseed, купена од Google. Алтернативно, можете да ги користите вградените алатки за уредување за да ги прилагодите сенките и нагласувањата без да ги оставите GPhotos.

НАПРАВИ КОЛАЖИ, ГИФ И ВИДЕА

Создадете гиф со комбинирање од 2 до 50 слики. Не можете да поставите колку долго ќе трае секоја слика во вашиот GIF. За подобро креирање GIF, користете ја апликацијата Giphy или истражете други специјализирани ресурси за создавање gif.Направете колаж со комбинирање помеѓу 2-9 слики. За жал, не можете да прилагодите како е форматиран колажот или во која ориентација. За подобри колажи, пробајте го бесплатниот Adobe Express.
Создадете филм со избирање до 50 слики и видеа. Или изберете од шаблони како што се „Толку брзо растат“ или „Филм за денот на мајката“, „Филм за денот на таткото“ или „Во спомен на љубовта“. Секој од нив ви овозможува да изберете одредена личност во вашата колекција на „Фотографии на Google“ и автоматски да креирате филм од вашите најдобри фотографии од таа личност.

ДОДАЈТЕ ЕФЕКТИ ЗА ЛУЃЕТО ЈА ЗАБЕЛЕЖАТ ВАШАТА ФОТОГРАФИЈА

Фиоката за филтри ви овозможува да креирате специјални верзии на која било фотографија. Направете црно-бела копија или онаа што изгледа како стар полароид. Обидете се со три ефекти за да добиете уникатен изглед:

Onyx и дава на вашата слика елегантен црно-бел изглед со висок контраст.
Ollie е добар за избледениот изглед со пригушени бои.
Color Pop става предмет во боја на црно-бела позадина.

ПЕЧАТЕЊЕ СЛИКИ

Убаво е да имате физички копии од фотографиите. Google Photos ќе ги испрати вашите слики по пошта за 0,18 долари или фото албуми за 15 долари. Отпечатоците на платно се 25 долари и повеќе. Периодични продажби и промоции за бесплатна испорака ја одржуваат цената надолу. Има многу поевтини опции, па дури и бесплатно печатење со FreePrints. Алтернативно, ако имате добар домашен печатач, отворете го Google Photos онлајн (photos.google.com), изберете ја вашата слика, ставете го прелистувачот во режим на цел екран и испечатете инстант хард копија.

КРЕИРАЈ ПРИВАТНИ ИЛИ СПОДЕЛЕНИ АЛБУМИ

Споделениот албум со фотографии им овозможува, на пример, членовите на семејството да придонесуваат и гледаат споделени слики и кратки видеа. Можете дури и да креирате заеднички албуми кои се јавни. Можете исто така да креирате приватни албуми за да организирате слики од луѓе, места, настани или што било друго. Го олеснува печатењето, споделувањето или организирањето на тие слики.

ВЛЕЧЕТЕ СЛИКИ ВО ДРУГИ АПЛИКАЦИИ

Многу други услуги сега се интегрираат со Google Photos, од Wix и WordPress до Magisto и Timehop, овозможувајќи ви лесно да внесувате слики во проектите на кои работите – без разлика дали градите веб-локација, креирате презентација или правите слајдшоу .

ПРЕВЕДИ ГО МЕНИТО-ИЛИ НЕШТО ДРУГО

Снимајте што било на друг јазик и користете го Google Lens за да го преведете веднаш. Има дури и специјално копче „Јадење“ што можете да го користите по снимањето на менито. Lens ќе ги скенира постоечките слики и рецензии за да ви прикаже релевантна содржина за секое јадење што ќе го изберете од таа слика од менито.

ЛОЦИРАЈ СТАРА ФОТОГРАФИЈА

Изберете фотографија од вашето патување и допрете ја иконата Google Lens. Изберете Пребарување или Места за да видите дали Google може да го најде тоа место или слични места.

КУПЕТЕ НЕШТО ШТО ГЛЕДАТЕ НА ФОТОГРАФИЈАТА

Изберете ја сликата на производот и изберете Купување за да видите каде можете да го купите.

КОПИРАЈ ТЕКСТ ОД СЛИКА

Ако фотографирате одличен цитат, важно објаснување или друг текст што сакате да го зачувате, кликнете на копчето Lens, а потоа кликнете Text. Потоа можете да го копирате и залепите текстот од вашата слика во белешка, е-пошта или на кое било друго место.

ВНИМАНИЕ

Ако сте загрижени за растечката моќ и пристапот до податоци на големите технолошки фирми, размислете за алтернатива на Google Photos фокусирана на приватноста. Гугл негираше дека сторил нешто лошо, но минатата пролет реши колективна тужба од 100 милиони долари во која се тврди дека компанијата има корист

Извор: Fastcompany

Хороскоп

Хороскоп за петок (24 мај)

Објавено пред

на

ОВЕН

Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо не форсирајте, време е за мирен период и комуникација без големи обврски и очекувања. Здравјето е многу добро.

БИК

Можните недоразбирања со деловното опкружување најдобро ќе ги решите преку компромис. Бидете она што сте, но сепак обидете се да ја задржите контролата над ситуацијата, во спротивно многу нешта може да останат недоречени и недефинирани. Здравјето е во ред.

БЛИЗНАЦИ
Многу работа ги очекува типичните Близнаци во текот на последниот работен ден во седмицата, но со одлична организација и комуникација сѐ може да се постигне. Ве очекува ново познанство во текот на денешниот ден, па ако ништо друго тоа ќе биде одлична прилика за флерт и незадолжителна приказна. Здравјето е одлично.

РАК

Бидете трпеливи и доволно тактични, доколку не сакате дда се замерите со некои личности кои не размислуваат на ист начин како вас. Доколку сте задоволни со актуелната ситуација на љубовноо поле, тогаш уживајте, додека сите останати би требало да покажат поголема иницијатива и да преземат нешто. Здравјето е сосема во ред.

ЛАВ

Ако го исклучиме вашето нетрпение и неколкуте нервозни реакции поради тоа, сѐ останато на работно поле би требало да ви оди од рака овој петок. Многу поволен ден е пред вас доколку сте планирале да се посветите на зајакнување на темелот на вашата љубовна приказна. Уживајте! Здравјето е во ред.

ДЕВИЦА

Не е лош ден за започнување на реализација на некои нови идеи, само потрудете се претходно да направите прецизен план на активности. И на љубовно поле ве очекува поволна ситуација и со леснотија ќе ги спроведете сите замисли на дело. Здравјето е сосема добро.

ВАГА

Нема големи препреки на деловен план овој петок. Слободното време може да го искористите за посветување на некои хоби. Употребете го својот шарм и заводнички способности за дополнително зближување со личноста која ве привлекува. Здравјето е многу добро.

ШКОРПИЈА

Водете сметка да не оставите некои обврски незавршени поврзани со папирологија и формалности, за да избегнете плаќање казни. Бидете за нијанса пореални во љубовта, не си задавајте главоболки и избегнете ги комплицираните ситуации. Можна е осетливост на зглобовите.

СТРЕЛЕЦ

Иако не оди се според планот, со мали корекции и решавање на проблемите ќе успеете сѐ дам завршите онака како што треба. Важно е да се опуштите и без големи промени да ги одржувате задоволителните партнерски односи. Можни се алергиски реакции.

ЈАРЕЦ

Држете свој правец, воздржете се од коментирање и обидете се евентуалните несогласувања со деловните соработници да ги решавате на компромисен начин. Уживате во вниманието и наклонетоста на вашата драга личност. Можете да и возвратите со некое убаво изненадување. Здравјето е добро.

ВОДОЛИЈА

Солиден завршеток на работната седмица е пред вас и големо чувство на замор. Опуштете се и не брзајте. Ве очекува многу убав ден на љубовно поле доколку сте планирале да уживате во некоја заедничка активност со саканата личност. Здравјето е одлично.

РИБИ

Помали грижи на деловно поле можат да ви зададат оние соработници кои од ден на ден ги менуваат своите ставови и немаат почит. Позанимавајте се со анализа на своите желби и очекувања, пред да се одлучите за наредниот потег. Можни се стомачни тегоби.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали е премногу едно пиво на ден? Што велат истражувањата за тоа?

Објавено пред

на

„Пивскиот стомак“ не е единствената последица од прекумерното консумирање пиво.

Така пишува во онлајн статијата на Фокус за пивото и количината на алкохол што може да се внесе во човечкото тело дневно.

„Не постои, научно е докажано. Ниту една количина на алкохол, колку и да е мала, не е безопасна“.

Светската здравствена организација и различни студии одамна покажаа колку може да биде штетно консумирањето алкохол. Ова важи и за навиката да се пие пиво секој ден“.

Дневна граница на потрошувачка

Затоа, германскиот центар за зависности препорачува ограничување на дневната потрошувачка на одредени количини. Затоа, нискоризичното консумирање алкохол ги вклучува следните упатства за жените и мажите: Не пијте алкохол најмалку два дена во неделата, известува N1 Загреб.

Жени: Не повеќе од 12 грама алкохол дневно или околу 60 грама алкохол неделно со два дена без алкохол.

Мажи: Не повеќе од 24 грама алкохол дневно или околу 120 грама алкохол неделно со два дена без алкохол.

Пиењето пиво секој ден може да има и здравствени последици.

Пивото со висока содржина на хмељ, исто така, може да помогне да се намали воспалението во централниот нервен систем (невровоспаление), според студија од 2019 година.

Студијата од 2017 година, сепак, излезе со различни резултати. Барем не може да се најде заштитен ефект врз перцепцијата ако пиете помалку од редовно.

Оштетување на бубрезите

Пивото врши притисок врз бубрезите на неколку начини. Ако пиете пиво секој ден, особено се изложени на ризик вашите бубрези.

Исто така, постои ризик од висок крвен притисок поради редовно консумирање алкохол. Според Националната фондација за бубрези, ова може да предизвика бубрежна болест.
Повеќето луѓе знаат една последица: пиењето пиво секој ден може да ве здебели. Едно мало пиво (0,33 l) во просек ви носи околу 150 калории (kcal).

Сепак, според една студија од 2017 година, дури и умереното консумирање алкохол може да го стимулира вашиот апетит.

Може да ве засити кратко време после оброк. Исто така, има способност да го стимулира центарот за храна во мозокот.

За да не се надмине дневната количина на алкохол, жените треба да пијат не повеќе од една мала чаша (250 милилитри), а мажите не повеќе од две мали чаши (500 милилитри) пет проценти алкохол.

Генерално, експертите советуваат да не се пие повеќе од 500 милилитри пиво дневно.

Ако не го почитувате ова, мора да ги очекувате следните алармни сигнали од вашето тело. Тие можат да започнат од 0,1 промили.

За споредба: според калкулаторот за алкохол, 35-годишен маж, висок 1,80 метри и тежок 80 килограми, по само едно пиво (0,5 литри) достигнува 0,33 алкохол.

Можни позитивни последици од пиење пиво секој ден

Според студијата од 15 јуни 2022 година, пивото наводно позитивно влијае на цревната флора. Истражувањето, објавено во Журналот за земјоделска и прехранбена хемија, беше спроведено во текот на четири недели на 19 здрави мажи.

Тие беа поделени во две групи и секој ден требаше да пијат по едно пиво (325 милилитри). Студијата сугерира дека умереното консумирање може да ја зголеми разновидноста на цревните бактерии, а со тоа и здравјето на цревата.

Ова го покажаа испитаните примероци од крв и столица собрани пред и по експериментот, како и анализата на бактериите во цревата, пишува Феникс.

Прочитај повеќе...

Технологија

Google објави ново ажурирање за својот пребарувач „Chrome“, новата верзија поправа девет безбедносни пропусти

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Google објави ажурирање за Chrome на Windows, Mac и Linux. Новата верзија 125 поправа девет безбедносни пропусти, вклучително и сериозен баг од нула ден. Ажурирајте сега за да го заштитите вашиот уред.

Во средата, Google објави ажурирање за Chrome на Windows, Mac и Linux. Иако копчето „Ажурирај“ е лесно да се игнорира, тоа не е добра идеја во моментов.

Верзијата 125 на Chrome вклучува закрпи за девет безбедносни пропусти. Посебна загриженост е една од тие пропусти, означена со CVE-2024-4947, која се однесува на „Збунетост на типот во V8“. Оваа грешка се јавува кога кодот не го потврдува предметот што му е предаден, што им овозможува на напаѓачите да стартуваат и да извршат сопствен код на вашиот уред.

Она што ја прави оваа ранливост особено опасна е фактот што се работи за баг од нула ден, што значи дека веќе е активно искористена. Ова значи дека напаѓачите веќе се свесни за оваа ранливост и ја користеле за хакирање. Кога ќе видите ваква етикета, треба веднаш да ги ажурирате вашите апликации.

Дополнително, ова е трета ранливост од нула дена што влијае на Chrome што Google ја идентификува овој месец. Првиот, CVE-2024-4671, беше закрпен на 9 мај, додека вториот, CVE-2024-4761, беше закрпен на 13 мај. Двете пропусти им дозволуваат на напаѓачите да пристапат до податоци до кои инаку не би требало да имаат пристап.

Американската агенција за сајбер безбедност и инфраструктура (CISA) ги додаде сите три грешки во својот каталог на познати експлоатирани пропусти. Федералните агенции имаат рок до 10 јуни да ги ажурираат своите прелистувачи на Chrome, но тоа можете да го направите сега, пренесува LifeHacker, пренесува benchmark.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за петок (24 мај)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Спорт7 часа

Македонската репрезентација до 19 години на „Петар Милошевски“ славеше против соодветната селекција на Црна Гора

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во еден интересен и доста возбудлив натпревар успеа да оствари минимална победа со...

Спорт11 часа

Овие клубови од ФФМ добија лиценци за учество во клупски натпреварувања на УЕФА за сезона 2024/2025

Одделнието за лиценцирање во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека Комисијата за лиценцирање по комплетирање на процесот на...

Кичево13 часа

ОВР Кичево поднесе кривична за кичевчанец, сè сомничи за насилство врз дете

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Х.(45) од Кичево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз...

Lifestyle18 часа

Дали е премногу едно пиво на ден? Што велат истражувањата за тоа?

„Пивскиот стомак“ не е единствената последица од прекумерното консумирање пиво. Така пишува во онлајн статијата на Фокус за пивото и...

www.androidpolice.com www.androidpolice.com
Технологија19 часа

Google објави ново ажурирање за својот пребарувач „Chrome“, новата верзија поправа девет безбедносни пропусти

Google објави ажурирање за Chrome на Windows, Mac и Linux. Новата верзија 125 поправа девет безбедносни пропусти, вклучително и сериозен...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток (23 мај)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

Спорт1 ден

ФК Тиквеш го освои Купот на Македонија во фудбал, на големо славје на кавадарчани

Фудбалскиот клуб Тиквеш е освојувач на Купот на Македонија, откако денеска во интересен натпревар, славеше победа со 2:1 над Воска...

Временска прогноза1 ден

Утре и во петок стабилно време, додека викендот пред нас носи нова нестабилност, наместа со обилни врнежи од дожд и засилен ветер

Утре и во петок во Македонија ќе имаме постабилна Атмосфера. Времето ќе биде сончево и топло насекаде со мала локална...

Кичево1 ден

Одлична можност: Од денес отворени работни позиции во „Cable Call“ – Кичево, потребно е работничка „оператор“ и „монтери“ кои ќе работат на теренски активности

Нашите соработници и партнери Кабелскиот TV оператор, телефонија и интернет „Cable Call“ кој поседува услуги за приватни и деловни корисници...

НАЈЧИТАНИ