Следете не

Магазин

Кој побрзо се вљубува, мажи или жени

Објавено пред

на

Науката пресуди и донесе нови резултати од истражувањето, според кои мажите побрзо се заљубуваат. Врз основа на истражувањата, утврдено е дека мажите на партнерката и кажуваат дека ги сакаат порано од жените – за да се заљубат потребни се 88 дена, а на жените 134 дена.

Авторката на истражувањето Мариса Харис истакна дека на жените им треба повеќе време бидејќи имаат различни потсвесни биолошки стандарди врз основа на кои бараат соодветен партнер и татко на нивните деца. Истата причина е и параметарот врз основа на кој е утврдено дека жените повеќе уживаат во сексот кога се емотивно поврзани со партнерот.

„Верувам дека жените потсвесно ја одложуваат љубовта и дека можат многу да изгубат во однос на репродукцијата, доколку се посветат на погрешен маж“, истакнала Мариса Харис, авторка на истражувањето, пренесува РТС.

Често се случува жените да се исплашат ако веднаш физички им се допадне маж. Потоа имаат тенденција да мислат дека можеби биле привлечени од нивната фантазија и чувствуваат дека треба да бидат на стража.

/rts

Магазин

Google инвестира 400 милиони долари во конкурентот ChatGPT, стартапот Anthropic

Објавено пред

на

Вештачката интелигенција и четботите дефинитивно го зафатија светот во последните неколку месеци. Напредокот постигнат на ова поле го лансираше ChatGPT на OpenAI на прво место во однос на стапката на раст на базата на корисници во историјата. Големи инвестиции во компанијата OpenAI најави Microsoft, а сега се приклучува и Google со речиси 400 милиони долари кои оваа компанија ги инвестира во конкурентниот стартап Anthropic , пренесува Блумберг.

Иако ниту Alphabet ниту Anthropic официјално не ги потврдија или негираа информациите за инвестициите, одделно беше објавено партнерство во кое Anthropic ќе ги користи услугите за cloud computing на Google. Ова означува нов сојуз помеѓу еден од најголемите технолошки гиганти во светот и стартап со вештачка интелигенција, кој е тесно специјализиран во областа на генеративната вештачка интелигенција, основата на чет-ботови.

Со оваа инвестиција, Alphabet купува удел во Anthropic , но не бара од стартапот да ги троши средствата за купување на услугите за компјутерски облак на Google, велат неименувани извори.

Claude и ChatGPT

Основана во 2021 година од поранешни директори на OpenAI, Anthropic AI во јануари објави ограничен тест на нов чет-бот наречен Claude кој се натпреваруваше со неверојатно популарниот ChatGPT на OpenAI.

Партнерството Google-Anthropic следи по огромната инвестиција на Microsoft од 10 милијарди долари во OpenAI. Ќе споменеме и дека OpenAI се разви на бранот инвестиции од милијарди долари што оваа компанија ги доби во 2019 година од гигантот од Редмонд, со уште една рунда на финансирање во 2021 година.

Сојузовите како овие им даваат на големите компании како Microsoft и Google пристап до некои од најпопуларните и најнапредните системи за вештачка интелигенција. На стартапи како Anthropic , пак, им требаат средства и ресурси за облак компјутери што може да ги обезбеди технолошкиот гигант како Google. Од друга страна, Microsoft најави дека овој јазичен модел ќе го имплементира во своите решенија, пред се во решенијата на Office и пребарувачот Bing.

Во објавувањето на договорот, Google рече дека неговиот оддел за облак ќе позајми компјутерска моќ и напредни чипови за вештачка интелигенција што Anthropic планира да ги користи за обука и имплементација на своите идни производи со вештачка интелигенција.

Claude доаѓа во наредните месеци

Claude, асистентот Anthropic сè уште не е објавен во јавноста, но стартапот рече дека планира да го прошири пристапот до четботот „во наредните месеци“.

Договорот меѓу компаниите нагласува дека Google сака вештачка интелигенција во своите производи, особено на начини кои можат да се прошират надвор од неговата основна дејност на пребарување. „Возбуден сум поради скоковите водени од вештачката интелигенција што ќе ги воведеме во пребарувањето и пошироко“, изјави во четвртокот извршниот директор на Alphabet, Сундар Пичаи, додека компанијата објави заработка за четвртиот квартал. Тој рече дека Google има намера да објави чет-ботови „во наредните недели и месеци“ и да им дозволи на потрошувачите да ги користат таквите производи „како помагала за пребарување“.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google се пофали: Овој сервис има 50 милијарди прегледи дневно

Објавено пред

на

Услугата за кратки видео клипови, наречена YouTube Shorts, беше лансирана од Google во јули 2021 година и оттогаш забележа значителен раст.

Google сега се пофали дека YouTube Shorts надмина 50 милијарди дневни прегледи. Пред ова, Google објави во првиот квартал од 2022 година дека бројот на активни прегледи на видео на платформата е 30 милијарди.

Иако ова се импресивна статистика, услугата на Google всушност заостанува зад сличните услуги што ги нудат Instagram и Facebook. Минатиот октомври Мета објави дека клиповите на Reels постигнале 140 милијарди прегледи дневно на двете платформи.

Во текот на изминатата година, YouTube објави дека YouTube Shorts ги гледаат 1,5 милијарди регистрирани корисници секој месец. TikTok откри дека има повеќе од една милијарда активни корисници месечно, а рекордер е Instagram со над две милијарди активни корисници месечно.

Google, како и другите платформи, ги принудува корисниците да гледаат видеа на Shorts, а од ноември овие клипови се достапни за гледање на телевизорите.

Прочитај повеќе...

Магазин

Првата генерација на iPhone во фабричко пакување понуден на аукција

Објавено пред

на

Аукциската куќа LCG Auctions понуди на продажба прва генерација на iPhone, фабрички завиткан во целофан, со 8 GB простор за податоци и камера од 2 MP. На пазарот се појави на 16 јуни 2007 година по цена од 599 долари, а сега почетната цена за него е 2.500 долари.

Пред само неколку месеци, во октомври 2022 година, сличен телефон беше продаден за 39.339,60 долари, а LCG Auctions верува дека овој пример би можел да достигне 50.000 долари до завршувањето на аукцијата на 19 февруари.

Инаку, телефонот е сопственост на Карен Грин, која го добила на подарок кога се вработила. Меѓутоа, бидејќи непосредно пред тоа веќе купила нов телефон, а поради тоа што iPhone не бил компатибилен со нејзината мобилна мрежа, го оставила во плакарот, каде што лежел со години. Откако слушнала за астрономската цена на продадениот iPhone во октомври, се сетила дека сè уште го има и така завршил на аукција.

Извор: The Guardian

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 минути

Google инвестира 400 милиони долари во конкурентот ChatGPT, стартапот Anthropic

Вештачката интелигенција и четботите дефинитивно го зафатија светот во последните неколку месеци. Напредокот постигнат на ова поле го лансираше ChatGPT...

Магазин8 минути

Google се пофали: Овој сервис има 50 милијарди прегледи дневно

Услугата за кратки видео клипови, наречена YouTube Shorts, беше лансирана од Google во јули 2021 година и оттогаш забележа значителен...

Магазин9 минути

Првата генерација на iPhone во фабричко пакување понуден на аукција

Аукциската куќа LCG Auctions понуди на продажба прва генерација на iPhone, фабрички завиткан во целофан, со 8 GB простор за...

Магазин11 минути

Facebook има 2 милијарди корисници

Социјалната мрежа продолжува да расте иако Мета отпушти значителен број луѓе. Вештачката интелигенција е приоритет во наредните години Речиси 20...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за понеделник (6 февруари)

ОВЕН Интересни деловни предлози доаѓаат од стар близок пријател. Ова не е вистинско време да размислите за големи потфати, сè...

Занимливости16 часа

Неколку трикови успешно покажани за откажување на пушењето цигари

Борбата со откажувањето од цигарите, денеска е една од најприсутните во полето на здравјето. За да им излезат во пресрет...

Скопје22 часа

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 06.02.2023 (понеделник) во официјалана посета на Република Македонија ќе пристгне претседателката...

Временска прогноза23 часа

Еве какво време не очекува во текот на седмицата, сончеви периоди со засилен северен ветер, додека наутро температурите….

Под влијание на поларна воздушна маса која се спушта од север, во текот на седмицата која што ни претстои ќе имаме...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет2 дена

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

НАЈЧИТАНИ