Следете не

На денешен ден

23 јуни – На денешен ден

Објавено пред

на

1501.- Португалскиот морнар Педро Кабрал се вратил од патување на територијата на денешен Бразил и го нарекол Илха да Вера Круз. Првите населби во областа биле основани од Португалците во 1521 година.

1537.- По враќањето во Шпанија, умре шпанскиот истражувач Педро Мендоза. Тој бил водач на експедицијата за истражување на Јужна Америка која стигнала до областа Рио де ла Плата, а во 1536 година ја основал населбата Буенос Аирес.

1611.- Англискиот истражувач Хенри Хадсон, познат по обидот да открие поморски пат од Европа до Азија преку Арктикот, исчезнал во заливот Хадсон, каде што бил напуштен од бунтовната екипа на Дискавери. За време на истражувањето на Арктичкиот океан, тој ги открил морето и морето што го добиле неговото име.

1668.- Роден е италијанскиот филозоф, историчар и правен теоретичар Џовани Батиста Вико, основач на филозофијата на историјата и претходник на модерната естетика.

1757.- Британците ја консолидираа својата моќ во источна Индија победувајќи го францускиот сојузник, индискиот гувернер (набоб) Бенгал, кај Пласе.

1763.- Во Мартиник е родена Мари-Жозеф-Роуз-де-Пажери, позната како Жозефина, ќерка на поморски поручник и сопруга на Наполеон Бонапарта (1796). Таа беше крунисана за царица во 1804 година.

1785.- Турската војска на скадарскиот везир Махмуд-паша Бушатлија продрела во Цетиње и по трет пат го урнала манастирот, кој кон крајот на XV век го изградил Иван Црнојевиќ. Манастирот бил обновен во 1786 година од епископот Петар I Петровиќ Његош.

1848.- Започна „Јунското востание“ на париските работници поради протерувањето на социјалистите од привремената влада и затворањето на „Народните работилници“. Востанието беше задушено за три дена од генералот Луис Кавањак.

1894.- Роден е англискиот крал Едвард Осми. Тој се качи на тронот во 1936 година и абдицира во истата година во корист на неговиот брат Џорџ Шести, за да може да се ожени со Американката Волис Симпсон.

1945.- Јапонскиот командант генерал Мицуру Ушиџима изврши самоубиство по поразот на јапонската армија на островот Окинава, каде што се водеше една од најкрвавите битки во Втората светска војна. Според официјалните податоци, во битките за Окинава загинале 234.183 војници и цивили.

1947.- Американскиот Конгрес донесе закон за Законот Тафт-Хартли, со кој се ограничува правото на работниците на штрајк. Шефот на државата доби право да суспендира на 80 дена секоја штрајкувачка акција што ја смета за опасна за националната безбедност.

1956.- Полковникот Гамал Абдел Насер е избран за претседател на Египет.

1960 – Патрис Лумумба стана првиот премиер на новонезависната Демократска Република Конго.

1970.- Јапонските студенти се судрија со полицијата во Токио за време на големите демонстрации против продолжувањето на американско-јапонскиот безбедносен пакт.

1985.- Боинг 747 на Ер Индија експлодира над Атлантскиот Океан. Сите 329 патници и членови на екипажот загинаа. Сепаратистите од Сики се обвинети дека поставиле бомба во авион.

1993.- Нигерискиот диктатор генерал Ибрахим Бабангида ги поништи претседателските избори на 12 јуни и го спречи враќањето на демократијата.

1994.- Јужна Африка го врати своето место во Генералното собрание на ОН по една деценија меѓународна изолација поради политиката на апартхејдот.

1995.- Умре американскиот микробиолог Џонас Едвард, кој во 1954 година открил вакцина против детска парализа.

1996.- Умре грчкиот државник и економист Андреас Папандреу, првиот социјалистички премиер на Грција (1981-89 и 1993-96), основач и водач на Сегрчкото социјалистичко движење (ПАСОК).

1998.- Умре Морин О’Саливан, ирско-американска актерка која се прослави како партнерка на Џони Вајсмулер во улогата на Џејн во филмовите за Тарзан.

1999.- Југословенските економисти од НВО Група 17 проценуваат дека вкупната економска штета по бомбардирањето на НАТО на СР Југославија изнесува 29 милијарди и 608 милиони динари.

2001.- Владата на СР Југославија го усвои Указот за соработка со Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) во Хаг.

2003 – Врховниот суд на САД ја потврди акцијата на Универзитетот во Мичиген за фаворизирање на малцинствата кои аплицираат на Правниот факултет на Универзитетот. Тоа е прва официјална одлука за граѓанските права во последните 25 години.

2004.- Меѓународниот кривичен суд ја започна првата официјална истрага за воените злосторства во Демократска Република Конго од јули 2002 година во провинцијата Итури, при што загинаа најмалку 5.000 луѓе. Се проценува дека неколку милиони луѓе загинале за време на десетгодишната граѓанска војна во Конго.

2005.- Мароканецот Абделмаџид Бушар беше уапсен во Србија и екстрадиран во Шпанија, каде што беше осомничен за терористичките напади во Мадрид на 11 март 2004 година, во кои загинаа повеќе од 190 луѓе.

2006.- Умре телевизискиот продуцент Арон Спелинг, чии најпознати серии се „Беверли Хилс“, „Династија“, „Ангелите на Чарли“ и „Мелроуз Плејс“.

2007.- Умре Павле Угринов (Василије Поповиќ), писател, театарски и ТВ режисер, уредник и драматург. Има објавено повеќе од 20 книги поезија и проза, од кои најпозната е романот „Даден живот“.

2012.- Претседателот на Парагвај Фернандо Луго беше сменет со одлука на парламентот, а неговото отповикување изнесе на улиците голем број поддржувачи кои полицијата ги растера со водени топови. Луго беше заменет со потпретседателот Фредерико Франко од Автентичната радикално-либерална партија.

2013.- Умре американскиот блуз пејач Боби Блу Бленд (83) (Јас ќе се грижам за тебе, Вклучи ја љубовната светлина, Повикај ме, таква е љубовта).

2014.- Јапонските производители на автомобили Нисан, Хонда и Мазда објавија дека повлекуваат неколку милиони свои возила поради опасност од експлозија на воздушните перничиња. Од истата причина, Toyota малку порано повлече над два милиони возила.

2016 – Поддржувачите на излегувањето на Велика Британија од Европската унија победија на референдумот за членство во Унијата.

2016 – Ер Србија воспостави директни летови меѓу Белград и Њујорк. Директниот лет за Соединетите држави на Југословенскиот воздушен транспорт (ЈАТ) беше прекинат во 1992 година.

2019 година – Кандидатот на турската опозиција Екрем Имамоглу победи на реизборот за градоначалник на Истанбул, по поништувањето на резултатите од првите избори одржани кон крајот на март.

На денешен ден

3 јули – На денешен ден

Објавено пред

на

321 – Римскиот император Константин II, христијанин, ја прогласи неделата за ден на одмор и верски обреди.

1423.- Роден е францускиот крал Луј XI (Луј), кој за време на неговото владеење (1461-83) го поттикнувал развојот на занаетчиството и трговијата давајќи им привилегии на градовите. Ги модернизираше старите и изгради нови факултети. 1583.- Рускиот император Иван Грозни го убил својот син во напад на бес. Тој автократ спровел значајни реформи во Русија и поради неговиот суров однос кон Бољарите бил наречен Грозен. Како трагична фигура, тој беше инспирација за сликарите, музичарите, писателите и филмските режисери.

1608 – Францускиот истражувач Самиел де Шамплен (Самуел, Шамплен) го основал канадскиот град Квебек.

1642.- Умрела француската кралица Марија де Медичи, ќерка на војводата од Тоскана, Франческо де Медичи. По убиството на кралот Анри IV (Анри), таа владеела како регент (1610-17) со нејзиниот син Луј XIII (Луј). За неа е изградена луксембуршката палата во Париз, чии сали биле украсени со 21 слика на Рубенс кои сега се наоѓаат во Лувр.

1775 – Генералот Џорџ Вашингтон (Џорџ Вашингтон), подоцна избран за прв претседател на САД (1789), официјално ја презеде командата со армијата колонисти во Американската војна за независност.

1849.- Француските трупи влегле во Рим, надминувајќи го отпорот на силите на Џузепе Гарибалди (Џузепе) и повторно го устоличиле поглаварот на Римокатоличката црква, папата Пие IX.

1881.- Под притисок на Велика Британија, Отоманската империја потпишала конвенција со Грција, отстапувајќи ја Тесалија и делови од Епир.

1883.- Роден е австрискиот писател Франц Кафка (Франц). Неговите дела, меѓу кои најпознатите романи „Процесот“ и „Замокот“ и расказот „Метаморфоза“, имаа одлучувачко влијание врз европската литература на 20 век.

1904.- Умре Теодор Херцл, основачот и водачот на ционистичкото движење. Го организирал првиот ционистички конгрес во Базел (1897) и бил првиот претседател на Светската ционистичка организација. Во делото „Еврејската држава“ (1896) тој презентира план за основање на еврејска држава во Палестина.

1940.- Британците онеспособиле голем дел од француската флота стационирана во Оран во Северна Африка за да не биде заробена од Германија. Французите не се согласиле доброволно да ја предадат флотата по капитулацијата на Франција, па најголемиот дел од неа бил уништен, а повеќе од 1.000 француски морнари загинале.

1944.- За време на Втората светска војна, советските трупи го ослободија главниот град на Белорусија, Минск, и заробија 100.000 германски војници.

1954.- Во Велика Британија, рационирањето на храната воведено за време на Втората светска војна беше укината.

1962.- Алжир стекна независност по 132 години француска колонијална власт.

1969.- Брајан Џонс, еден од основачите на англиската рок група „Ролингстонс“, се удави во својот базен под дејство на прекумерна количина на дрога.

1972.- Индија и Пакистан потпишаа мировен договор со кој се стави крај на конфликтот предизвикан од граѓанската војна во 1971 година во Источен Пакистан (Бангладеш).

1987.- Во Франција воениот злосторник од Втората светска војна Клаус Барби (Барби), локалниот шеф на Гестапо, наречен „касап од Лион“, беше осуден на доживотен затвор.

1988.- Во последната недела од иранско-ирачката војна, проектил од американскиот воен брод „Венсен“ собори ирански патнички авион „Ербас А300“ над Персискиот залив. Сите 290 луѓе во авионот загинаа.

1995.- Југословенските кошаркари станаа европски шампиони на првенството во Атина. Победата беше бурно прославена, особено поради веќе тригодишната меѓународна изолација на СР Југославија.

1996.- Претседателот на Русија Борис Елцин победи во вториот изборен круг против комунистичкиот кандидат Генадиј Зјуганов и го започна својот втор претседателски мандат.

2001.- Рускиот авион Тупољев 154 се урна во близина на Иркутск. Сите 145 патници и членови на екипажот загинаа.

2001.- Во своето прво појавување пред Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг, поранешниот претседател на СРЈ Слободан Милошевиќ изјави дека не го признава тој суд и одбил да се изјасни за виновен по обвинението за прогон, депортација и убивање на косовските Албанци. во 1999 година.

2004.- Умре Андријан Николаев, рускиот космонаут кој го постави рекордот за најдолг престој во вселената во 1962 година. Тој ја обиколи Земјата 64 пати за вкупно 96 часа.

2004 – Манастирот Високи Дечани е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО како петти споменик од Србија и Црна Гора. На листата на УНЕСКО има 754 споменици од целиот свет.

2008 – Хашкиот трибунал го ослободи Насер Ориќ, воен командант на муслиманските сили во Сребреница, од вина за непреченост на злосторствата врз Србите во 1992 и 1993 година. Во првостепената пресуда изречена во летото 2006 година, Ориќ беше прогласен за виновен и осуден на две години затвор.

2010 – Роза Отунбаева беше инаугурирана за претседател на Киргистан, поранешна советска република која беше зафатена од политичко и етничко насилство по крвавото соборување на поранешниот претседател Курманбек Бакиев во април истата година. Зо беше првата жена на чело на држава во Централна Азија.

2011.- На изборите во Тајланд победи партијата на Јинглук Шинаватра, сестра на поранешниот тајландски премиер Таксин Шинаватра, која е во егзил откако беше соборена во 2006 година.Јинглук е првата жена премиер во јужноазиското кралство.

2011.- Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ победи на Грен слем турнирот во Вимблдон и го обезбеди првото место на светската ранг-листа (АТП). Ден претходно беше назначен за амбасадор на УНИЦЕФ во Србија.

2013 – Египетската армија го собори претседателот Мохамед Морси, го суспендираше Уставот и најави предвремени претседателски избори.

2020 – Француската влада на чело со премиерот Едуар Филип поднесе оставка, а за мандат за состав на новата влада беше назначен Жан Катекс, функционер задолжен за мерките против пандемијата на коронавирус.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

29 јуни – На денешен ден

Објавено пред

на

1613.- Театарот „Глоуб“ во Лондон изгоре во пожар за време на првата изведба на Шекспировиот „Хенри VIII“.

1798.- Роден е италијанскиот писател Џакомо (Џакомо), најголемиот лирски поет на италијанскиот романтизам и еден од најзначајните во европската поезија од 19 век („Силвија“, „Љубов и смрт“, „Зибалдон“, дневник „Мисли. “).

1855.- Во Лондон излезе првиот број на Дејли Телеграф.

1864.- Семјуел Кроутер стана бискуп на Нигерија, првиот црн епископ на Англиската црква.

1869.- Прогласен е Устав на гувернерот, со кој Кнежевството Србија се воведува во уставна ера. За прв пат во историјата на Србија, Собранието стана законодавно тело, иако со ограничени права.

1873.- Во Стричиќи во босанската Краина е роден писателот Петар Кочиќ, автор на сатирите „Јазавац пред судом“ и „Суданија“.

1880.- Франција го анектира пацифичкиот остров Отахеит, кој е француски протекторат од 1842 година.

1882.- Во Белград е пуштен во употреба првиот модерен водовод, според проектот на германскиот инженер Оскар Смрекар. Од пет длабоки бунари, градот добивал околу 65 литри вода во секунда.

1886.- Роден е Роберт Шуман, француски државник и премиер (1947-48). На негов предлог („Планот на Шуман“) во 1952 година е основана Европската заедница за јаглен и челик, од која подоцна произлезе и Европската унија.

1900.- Роден е францускиот писател Антоан Мари Роже, Сент Егзипери, автор на бестселерот „Малиот принц“, еден од најубавите детски романи во светската литература. Исчезна во јули 1944 година над Медитеранот како пилот на сојузнички авион во Втората светска војна.

1914.- Роден е чешкиот композитор Рафаел Кубелик, диригент на Чешката филхармонија. Тој емигрирал во 1948 година и ја продолжил својата кариера во САД како диригент на Симфонискиот оркестар на Чикаго (1950), потоа во Лондон како директор на Ковент Гарден.

1939.- Првиот комерцијален лет од Соединетите Американски Држави до Европа е направен кога Dixie Clipper слета на аеродромот во Лисабон.

1941.- Во Швајцарија умре полскиот државник, пијанист и композитор Игнаси Јан Падеревски, учесник во акциите за независност на Полска за време на Првата светска војна, премиер и шеф на дипломатијата (1919-21).

1949.- Јужна Африка го прогласи апартхејдот за државна доктрина.

1974.- Изабел Перон го замени својот болен сопруг Хуан Перон на местото претседател на Аргентина.

1980.- Вигдис Финбогадотир е избран за претседател на Исланд. Тоа беше првпат жена да биде избрана за шеф на држава во Европа на непосредни избори.

1992.- Силите на босанските Срби го напуштиле сараевскиот аеродром Бутмир по двомесечна опсада и се предале на мировните трупи на ОН (УНПРОФОР). Со тоа се овозможи достава на хуманитарна помош до населението на Сараево.

1995.- Повеќе од 500 луѓе загинаа во Сеул, Јужна Кореја, кога се урна стоковна куќа на пет ката.

1995.- Умре американската филмска актерка Лана Тарнер, холивудска ѕвезда од 1950-тите („Монсунски дождови“, „Љубовта стана Енди Харди“, „Имитација на животот“).

1998.- Поранешниот градоначалник на Вуковар, Славко Докмановиќ, осомничен за воени злосторства во Хрватска во 1992 година, изврши самоубиство во затворот во Шевенинген, во близина на Хаг.

1999.- Со митинг во Чачак, на кој се собраа околу 10.000 луѓе, опозицискиот блок Алијанса за промени ги започна протестите против режимот на претседателот на СР Југославија, Слободан Милошевиќ. Во следните месеци секојдневно се одржуваа протести на голем број места во Србија, вклучително и во Белград.

1999.- Турција го осуди на смрт лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан.

2000.- Умре Виторио Гасман, еден од најголемите италијански филмски и театарски актери. Работел на филмот со најпознатите режисери како Дино Рици, Еторе Скола и Марио Моничели („Срам“, „Горчлив ориз“, „Мирисот на жената“, „Животот е роман“).

2001.- Во Брисел се одржа првата донаторска конференција за СРЈ, на која на Југославија и беше ветена помош од милијарда и 280 милиони долари.

2001.- Во Виена, министрите за надворешни работи на СРЈ и четирите поранешни југословенски републики потпишаа договор за сукцесија, со што заврши долготрајниот спор околу наследството на поранешна СФРЈ.

2001.- Премиерот на СРЈ Зоран Жижиќ поднесе оставка еден ден откако Слободан Милошевиќ беше екстрадиран во Хаг.

2001.- Генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан (63) е реизбран за нов петгодишен мандат во светската организација.

2002.- Лека I, син на кралот Зог, кој владееше со Албанија од 1928 до 1939 година, се врати во земјата по 63 години егзил.

2003.- Беатрис Мерино, истакната адвокатка без политичко искуство, положи заклетва како прва жена премиер во историјата на Перу.

2003 – Познатата холивудска актерка Кетрин Хепберн, која глумеше во над 50 филмови и освои четири Оскари за нејзините улоги во филмовите: „Утринска слава“, „Погоди кој доаѓа на вечера“, „Зима на лав“ и „На златното езеро“ .

2004.- Хашкиот трибунал го осуди поранешниот водач на хрватските Срби Милан Бабиќ на 13 години затвор за злосторства против човештвото врз хрватските цивили во поранешна Република Српска Краина (РСК) во периодот 1991-1992 година. години. На 5 март 2006 година, Бабиќ изврши самоубиство во притворската ќелија во Шевенинген.

2004.- Умре Стипе Шувар, професор на Филозофскиот факултет во Загреб, политичар и државник, претседател на ЦК на Сојузот на комунистите на Југославија и член на Претседателството на СФРЈ.

2006 – Врховниот суд на САД пресуди дека претседателот Џорџ В. Буш ги пречекорил своите овластувања со наредба за судења за воени злосторства за затворениците во заливот Гвантанамо, Куба, каде што осомничените за тероризам и врски биле тајно префрлени од 2002 година, заробени од американската војска.

2007 – Apple го претстави iOS, затворен оперативен систем дизајниран исклучиво за нивните производи. Првично беше наменет за првата генерација на iPhone и го имаше името iPhone OS, подоцна неговата намена беше проширена на уште некои Apple уреди и името беше сменето во iOS.

2009 – Американскиот финансиски шпекулант Бернард Медоф, мозокот на проневера од 65 милијарди долари, е осуден на 150 години затвор. Тој беше уапсен во декември 2008 година за децениска измама, во која ги користеше парите на новите инвеститори за да ги исплати старите.

2011 година – Франција соопшти дека испратила оружје до либиските цивили под опсада од силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи. Оружјето беше испратено до планините Нафуса во западна Либија на почетокот на јуни, кога цивилите беа опколени од силите на Гадафи, а либиската влада одби да отвори коридор за испраќање хуманитарна помош.

2012.- Европската унија ги започна пристапните преговори со Црна Гора во Брисел.

2017 – Собранието на Србија избра нова влада составена од 21 член и на чело со премиерката Ана Брнабиќ.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

28 јуни – На денешен ден

Објавено пред

на

1098 – Крстоносците ги поразија Турците во битката кај Антиохија во Првата крстоносна војна.

1389.- На косовското поле се водела решавачка битка меѓу српската и турската војска, која им ја отворила вратата на Турците за натамошно продирање во Европа. Според оскудни историски податоци, Косовската битка им овозможила на Турците натамошен продор на Балканот. Србија потоа станала турска вазална држава, а нејзиното освојување завршило во 1459 година кога Турците го зазеле утврдениот град Смедерево.

1491.- Роден е англискиот крал Хенри Осми, кој за време на неговото владеење (1509) ја проширил својата власт во Велс, Шкотска и Ирска. Тој се судри со папата, кој не сакаше да го поништи бракот со една од шесте жени, и се прогласи за поглавар на новооснованата Англиканска црква (1534).

1577.- Роден е фламанскиот сликар Питер Пол Рубенс. Неговите големи композиции се сметаат за најголемото достигнување на фламанското барокно сликарство и автентичен израз на барокниот дух („Последниот суд“, „Венера“, „Париски суд“, „Грабнувањето на ќерките на Леукип“).

1629 – Мирот во Але е крај на бунтот на Хугенотите (протестант) во Франција, но не го прекина нивното прогонство, кое кулминираше со „Вартоломејската ноќ“ во 1572 година, кога повеќе од 20.000 нивни поддржувачи беа убиени по наредба на Катерина де. Медичи. Тие се здобија со целосна рамноправност со католиците дури по Француската револуција.

1712.- Во Женева е роден францускиот филозоф Жан Жак Русо, меѓу луѓето „Писмо до Даламберт“, „Исповеди“).

1867.- Роден е италијанскиот писател Луиџи Пирандело, добитник на Нобеловата награда за литература во 1934 година, еден од најзначајните драматурзи на 20 век („Шест луѓе бараат писател“, „Џакомино“, „Хенри IV“).

1873.- Роден е францускиот хирург и биолог Алексис Карел, чија работа одигра значајна улога во развојот на методите за трансплантација на ткиво. Добитник е на Нобеловата награда за медицина во 1912 година.

1902.- Соединетите држави купија концесија од 40 милиони долари од Франција за изградба на Панамскиот канал.

1914.- Членот на организацијата „Млада Босна“, Гаврило Принцип, во Сараево го уби австроунгарскиот надвојвода, престолонаследникот Франц и неговата сопруга Софија. Тоа беше искра за почетокот на Првата светска војна.

1919.- Помеѓу Германија и нејзините сојузници е потпишан Версајскиот договор, со кој формално заврши Првата светска војна.

1921.- Усвоен е Уставот на Кралството на Србите, Хрватите и Словенците (Видовдан Устав), со кој новосоздадената држава е прогласена за уставна, парламентарна и наследна монархија со династијата Караѓорѓевиќ.

1948.- На состанокот во Букурешт, Комунистичката партија на Југославија е исклучена од Информативното биро на Комунистичката партија. Тоа значеше и формален прекин на односите со земјите од комунистичкиот блок. Блокадата на Југославија што следеше и кампањата против југословенското раководство траеше до 1955 година.

1950.- Американците на Светското првенство во Бразил ги победија Англичаните со 1-0.

1950.- Патот Белград-Загреб во должина од 400 километри наречен „Автопат Братство-Единство“ бил пуштен за сообраќај, со учество на доброволни младински работни бригади од цела Југославија.

1956.- Во полскиот град Познан е задушен бунтот на работниците со голем број жртви. Тоа беше еден од првите изрази на кризата во источноевропските земји по смртта на Сталин.

1960.- Основан е Универзитетот во Нови Сад.

1976.- Сејшелите во Индискиот Океан по 160 години стекнале независност од Велика Британија.

1977.- Умре српскиот сликар Иван Табаковиќ, професор на Академијата за применети уметности во Белград, член на Српската академија на науките и уметностите, еден од најзначајните претставници на српското модерно сликарство („Метаморфози“, „Автопортрет“).

1981.- Во експлозија на бомба во седиштето на Исламската републиканска партија загинаа 74 луѓе, меѓу кои и лидерот на партијата и претседател на Врховниот суд на Иран, ајатолахот Мохамед Хошеин Бехешти.

1989.- Во Газиместан, Косово, беше одбележана 600-годишнината од битката за Косово. Централен настан на собирот, на кој присуствуваа околу милион луѓе, беше говорот на тогашниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ, со што започна метеорскиот подем на тој српски политичар.

1997.- Кубанската и аргентинската форензика пронашле шест скелети во близина на боливискиот град Валгранд. Подоцна беше утврдено дека меѓу нив се и посмртните останки на легендарниот герилски водач Ернесто Че Гевара.

2001.- Поранешниот претседател на СР Југославија Слободан Милошевиќ беше екстрадиран на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) во Хаг, како прв шеф на држава предаден на меѓународен трибунал. На 27 мај 1999 година, Милошевиќ беше обвинет за злосторства против човештвото, кршење на законите и правилата за војна и геноцид за време на војните во Хрватска во периодот 1991-1992 година. и БиХ 1992-95. а во Косово во 1999 г.

2003.- Мексико го екстрадираше во Шпанија поранешниот аргентински поморски офицер Рикардо Мигел Кавало, обвинет за геноцид и тероризам за време на „валканата војна“ водена за време на воената хунта во 1976-1983 година. години против противниците, во кои беа убиени или исчезнати околу 30.000 луѓе.

2004.- САД ја предадоа власта на Ирачаните, два дена пред крајниот рок и седум месеци пред изборите, по што лидерите на привремените ирачки власти положија заклетва.

2006.- Црна Гора стана 192. земја членка на Обединетите нации.

2009 – Албанија одржа општи избори, на кои победи владејачката Демократска партија на Сали Бериша. Опозицијата никогаш не ги призна резултатите, обвинувајќи го Бериша за кражба на изборите.

2010 – Премиерката на Исланд Јохана Сигурдардотир се омажи за писателот Јона Леосдотир откако беше усвоен законот во земјата за легализација на геј браковите.

2011.- Французинката Кристин Лагард е избрана за генерален директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) по оставката на Доминик Строс-Кан, како прва жена на чело на важната меѓународна институција.

2012.- Српскиот претседател Томислав Николиќ му го довери мандатот за формирање влада на лидерот на коалицијата Ивица Дачиќ, собир околу Социјалистичката партија на Србија.

2013 – Шефовите на држави или влади на Европската унија (ЕУ) одлучија да започнат преговори за Договорот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Косово. Договорот е потпишан од ЕУ, а не од земјите-членки, бидејќи пет земји од ЕУ не ја признаа независноста на Косово.

2013 – Европскиот совет одлучи да ги отвори пристапните преговори со Србија.

2014 – Соул пејачот и текстописец Боби Вомак, автор на хитови на многу музичари од 20 век, почина на 71-годишна возраст. Неговите песни вклучуваат „It’s All Over Now“, во изведба на Ролинг Стоунс, како и „Lookin ‘for Love“.

2016 – Во самоубиствен терористички напад на меѓународниот терминал на аеродромот Ататурк во Истанбул загинаа 41 лице, а 239 беа повредени.

2021.- Почина Вера Николиќ, спортистка, светски рекордер и освојувач на два златни медали за Југославија на ЕП на 800 метри.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет1 час

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула...

Кичево5 часа

Вчера во Кичево била пријавена физичка пресметка помеѓу малолетници, додека едно лице настрадало од куче скитник

Вчера на 02.07.2022 година во 22:50 часот, во ОВР  Кичево пријавена е физичка пресметка на улицата „Веле Змејкоски“ во Кичево,...

Временска прогноза6 часа

Многу топло цела седмица, додека во попладневните часови ќе има активна дестабилизација

За време на овој викенд, како и во текот на следната седмица продолжува периодот на многу топло и сончево време....

Кичево7 часа

Ноќеска на магистралниот пат во Кичево се случила страшна сообраќајна несреќа со жртва

На 03.07.2022 во 01.30 часот во Плициската станица Кичево било пријавено дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, патничко возило „бмв“ со...

Автомобили8 часа

BMW се префрла на Android Automotive од следната година

Повеќето возачи со телефони со Android се потпираат на Android Auto во нивните автомобили, се разбира ако е Android Auto...

Магазин8 часа

WhatsApp ќе ви овозможи да ги скриете статусите „Last seen“ и „Online“.

Еден од популарните веб-страници за инсајдери на WhatsApp, WABetaInfo открива дека една од најпопуларните апликации за пораки наскоро ќе воведе...

На денешен ден19 часа

3 јули – На денешен ден

321 – Римскиот император Константин II, христијанин, ја прогласи неделата за ден на одмор и верски обреди. 1423.- Роден е...

Хороскоп21 час

Хороскоп за недела (3 јули)

ОВЕН Ќе бидете склони да се за inубите оваа недела. Важно е да ја оставите гордоста настрана и да и...

Спорт23 часа

Најдобриот српски тенисер Ѓоковиќ утре на Вимблдон ќе се сретне со Тим ван Ритовен

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и Холанѓанецот Тим ​​ван Ритовен утре ќе се сретнат во осминафиналето на Вимблдон, а нивниот...

Хроника1 ден

Трагедија ја потресе Македонија, се трага по телото, 14-годишник попладнево се удави во Беровско Езеро

Во тек е потрага по телото на 14 годишник кој се удавил во водите на Беровско Езеро. Екипи на ОВР...

НАЈЧИТАНИ