Следете не

Технологија

„2K Games“ потврди дека е хакиран, на играчите им доставиле апел за внимание

Објавено пред

на

Американскиот издавач на видео игри 2K потврди дека неговата платформа за поддршка била хакирана и користена за испраќање пораки со линк преку кој се дистрибуира опасен малициозен софтвер.

„Ве молиме, не отворајте никакви е-пошта или линкови што ги добивате од сметките за поддршка на 2K Games“, им порача компанијата на корисниците на Твитер.

2K ги советуваше оние кои можеби кликнале на некоја од злонамерните линкови испратени од напаѓачите да преземат итни чекори за да ги ублажат можните последици. Еден од нив е да ги ресетирате сите лозинки зачувани во веб-прелистувачите, потоа да вклучите двофакторна автентикација каде и да е достапна, да инсталирате и стартувате антивирусна програма и да ги проверите поставките на вашата сметка.

2K додаде дека порталот за поддршка ќе биде недостапен додека трае истрагата и додека не се разреши последиците од инцидентот. Компанијата соопшти дека ќе ги извести корисниците кога комуникацијата со поддршката е безбедна.

Злонамерниот софтвер за кој станува збор е RedLine, познат по кражба на широк опсег на податоци од заразен уред, вклучително и историја на пребарување, колачиња на веб-прелистувачот, зачувани лозинки, детали за платежни картички, акредитиви за VPN, пораки од месинџер, паричници со криптовалути и друго.

Иако нема многу информации за инцидентот, тајмингот е сомнителен бидејќи нападот на системот за поддршка на 2K Games се совпаѓа со хакирањето на Rockstar Games, компанија која, како и 2K, е во сопственост на Take-Two Interactive, една од најголемите издавачи на видео игри во САД и Европа.

Хакер (или група) кој тврди дека ја хакирал Rockstar, исто така, ја презеде одговорноста за неодамнешниот напад врз Uber, за кој самиот Uber тврди дека бил оркестриран од хакер поврзан со озлогласената хакерска група за изнуда Lapsus$.

2K стои зад популарните титули вклучувајќи ги NBA 2K, Borderlands, WWE 2K, PGA Tour 2K, Bioshock, Civilization и Xcom.

Магазин

Samsung патентирал препознавање лице со две камери под екранот

Објавено пред

на

Иако новиот патент датира од март 2021 година, Samsung веќе има големо искуство со вакви камери, а серијата Fold веќе ја има втората генерација на селфи камери сместени под екранот.

Идејата зад новиот патентиран систем е прилично едноставна: камерите земаат неколку слики од два различни агли за да создадат 3D модел на лицето и да го користат за процесот на автентикација. Дали Samsung инсистира на две камери за своите телефони на преклоп, сè уште не се знае, но како што изгледа сега постои шанса втората камера да се наоѓа на местото на сензорот за отпечатоци, што е интересно решение, особено пристапот на Samsung за решавање на проблем на втората камера, пишува Galaxyclub.nl.

Самиот патент не навлегува премногу во детали, па можеме само да претпоставуваме дали оваа компанија планира да ги комбинира камерата и модулот за откривање или некоја сосема нова технологија, бидејќи на сликите изгледа дека горната камера изгледа како онаа од моделите Fold3 и Fold4, додека долниот, лентата на сликата има различни својства.

Патентот го споменува и мерењето на зеницата како дополнителен систем за заштита и веруваме дека ова е еден од слоевите што го оневозможува измамувањето на камерата со испечатена слика или маска.

Новиот концепт се уште е концепт, но е патентиран, па не е исклучено Samsung активно да работи на него, но ќе дознаеме веројатно во блиска иднина.

Прочитај повеќе...

Магазин

Сега можете да поништите праќање порака и на iPhone

Објавено пред

на

iMessage за iPhone доби можност за враќање на испраќањето, како и за уредување пораки – еве како можете и вие да ги користите.

Без разлика дали сте испратиле порака на погрешна личност или сте станале жртва на автоматска корекција, сигурни сме дека сте сакале барем еднаш да избришете или уредите порака во iMessage. Со доаѓањето на iOS 16, можете да го направите тоа, но мора да се грижите за неколку ситници.

Ако сакате да го откажете испраќањето, мора да внимавате да имате само две минути да го сторите тоа по испраќањето. За да избришете порака, само притиснете долго на неа, изберете „Undo Send“ и готово. Ќе видите анимација каде пораката експлодира во куп пиксели, пишува Wired.

Додека другата личност повеќе нема да го гледа текстот, двете страни ќе знаат дека сте ја избришале пораката. Оние кои испратиле порака ќе видат „You unsent a message“. Оние кои ја примиле пораката во меѓувреме ќе видат предупредување што вели „(вашето име во контактите) unsent a message“.

Конечно, имајте предвид дека оваа опција работи само ако двете страни го имаат најновиот оперативен систем. Ако телефонот на примачот има iOS 15 или порано, тоа значи дека бришењето пораки нема да работи. Ако е така, системот ќе ве предупреди дека пораката не е избришана поради разликата во верзиите на системот.

Како да уредите порака?

Ако сакате да уредите порака во iMessage, долго притиснете на неа и изберете „Edit“. После тоа, ќе видите мало поле каде што можете да ја преработите целата порака или да поправите печатна грешка.

Откако ќе завршите, кликнете на сината ознака за проверка на десната страна и изменетата порака ќе се појави во разговорот. Секогаш кога ќе направите нешто такво, ќе видите етикета „Изменето“ или „Edited“, а ако допрете на неа со прстот, ќе ги видите сите ревизии на пораката – по хронолошки редослед.

Како и со unsend, оваа функција работи само ако и двајцата корисници се на iOS 16. Ако некој е на iOS 15, на пример, ќе добие порака „Променето во (содржина на нова порака)“. За крај, внимавајте и уредувањето на пораките да има свој „рок на истекување“, кој во овој случај е 15 минути.

Прочитај повеќе...

Магазин

Британската полиција го уапси наводниот хакер на „GTA VI“: Има само 17 години

Објавено пред

на

Според извештаите, тоа е поврзано и со сајбер нападот врз Uber

Полицијата во Велика Британија уапсила 17-годишен хакер. Според последните информации, тој ја хакнал Rockstar Games и јавно сподели видео клипови од играта GTA 6. Тој, исто така, наводно е поврзан со хакерскиот напад на Uber.

Според новинарот Метју Кис, апсењето е резултат на истрагата во која се вклучени лондонската полиција, Националната единица за сајбер криминал и ФБИ. Кис истакна дека полицијата наскоро ќе открие повеќе детали за апсењето.

Протекоа над 90 различни видео клипови на GTA 6. Протекувањето на GTA 6 е сигурно едно од најголемите во историјата на видео игрите. Хакер сподели еден куп видеа од пробната верзија на играта, која е еден од најочекуваните наслови.

Rockstar има тенденција да го држи својот развојен процес цврсто под обвивка. Компанијата изјави дека истекувањето е легитимно. Компанијата изјави дека инцидентот нема да влијае на понатамошниот развој на играта и дека играчите ќе бидат „соодветно воведени“ за следното издание на играта кога ќе биде вистинското време.

Исто така, Uber имаше проблем со сајбер безбедноста овој месец. Компанијата оваа недела соопшти дека хакерот не пристапил до корисничките сметки. Сепак, компанијата се уште се обидува да го утврди влијанието на упадот. Uber, исто така, забележа извештаи кои сугерираат дека истата личност или група сега е поврзана со хакирањето на Rockstar.

17-годишникот е уапсен во Оксфордшир, каде што наводно живее еден од водачите на групата Лапсус$. Во март, истражувачите и хакерите идентификуваа 16-годишник од Оксфорд кој бил поврзан со хакерска група.
Во истиот месец, британската полиција уапси седум тинејџери за наводни врски со Лапсус$. Сепак, не е потврдено дали меѓу нив бил и тинејџерот од Оксфорд. Групата Lapsus$ претходно позната целеше компании како Microsoft, Okta и T-Mobile.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет2 часа

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да...

Свет2 часа

ФОТО Еруптираше подводен вулкан, НАСА фотографираше нов остров во Тихиот Океан

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними...

Lifestyle2 часа

Научниците открија колку мравки живеат на Земјата

Се предвидува дека човечката популација во светот ќе надмине 8 милијарди во наредните месеци. Во споредба со мравките, тоа е...

Магазин2 часа

Samsung патентирал препознавање лице со две камери под екранот

Иако новиот патент датира од март 2021 година, Samsung веќе има големо искуство со вакви камери, а серијата Fold веќе...

Магазин2 часа

Сега можете да поништите праќање порака и на iPhone

iMessage за iPhone доби можност за враќање на испраќањето, како и за уредување пораки – еве како можете и вие...

Магазин2 часа

Британската полиција го уапси наводниот хакер на „GTA VI“: Има само 17 години

Според извештаите, тоа е поврзано и со сајбер нападот врз Uber Полицијата во Велика Британија уапсила 17-годишен хакер. Според последните...

Магазин2 часа

Што се случува кога блокирате некого на WhatsApp?

WhatsApp е популарна алтернатива на мејнстрим апликациите за пораки како iMessage и Facebook Messenger, а многумина ја користат услугата како...

Хороскоп14 часа

Хороскоп за понеделник (26 септември)

ОВЕН Денес бидете внимателни да не се најдете себеси во некои контраверзни ситуации. Доколку проблемите ви изгледаат како да ќе...

Спорт16 часа

Ѓоковиќ играше повреден, за медиумите изјави дека се надева на поголема подготвеност во Торино

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ призна дека веќе неколку дена има проблеми со повреда на зглобот на десната рака, пренесуваат...

Спорт17 часа

Барди: „Имаме нови играчи кои во своите клубови даваат голови, нашето време доаѓа, утре одиме на победа пред нашата публика!“

Македонија одигра добро во Тбилиси, но загуби. Капитенот Енис Барди вели дека сепак резултатот е најважен и верува дека сега...

НАЈЧИТАНИ