Следете не

Здравје и убавина

Гинеколог за српската радио телевизија даде одговори на прашањата за Ковид-19 имунизација на бремените жени и доилки

Avatar

Објавено пред

на

Прашањето за имунизација на бремени жени и доилки стана се поактуелно откако започнаа програмите за масовно вакцинирање на населението ширум светот. Имено, гинекологот од болницата ГАК Народни фронт, д-р Ана Митровиќ Јовановиќ, даде одговори на РТС на најчестите прашања што ги имаат бремените жени или жените кои планираат бременост.

Дали бебето треба да се даде на мајка која е позитивна на Ковид-19 по раѓањето?

Имаме посебни одделенија каде што се породуваат позитивно труднички жени и во овие одделни одделенија за деца им го даваме бебето на педијатри по раѓањето на мајка-позитивна мајка, која ќе биде во кутијата додека не оди дома, нема да има контакт со мајката позитивна, изјави гинекологот од болницата за народниот фронт на РТС ГАК, д-р Ана Митровиќ Јовановиќ.

Може ли бремена жена со позитивна коска да го зарази своето бебе за време на породувањето?

Од сè што знаеме до денес – не е можно, односно во многу мал број на глобално ниво, постојат спорадични случаи на раѓање на бебе кое е козидно позитивно. Ние немавме такви искуства во Србија, сите бремени жени со пози на коски, кои дури се породија во акутната фаза на инфекцијата, родија здрави негативни козични деца. Се верува дека овој вертикален пренос од мајка на новороденче за време на бременоста и породувањето сам по себе не постои.

Дали самиот Ковид-19 е индикатор за царски рез?

Ние правиме царски рез кога има акушерска индикација или кога мајката е крајно загрозена, во толку лоша состојба што породувањето дополнително ќе ја загрози.

Дали заразената мајка може да го дои своето бебе?

Според најновото истражување, се верува дека мајка која ја почитува постапката и носи маска може да го дои бебето ако се чувствува добро. Таа треба да ги мие рацете според сите препораки претходно, секогаш држејќи маска кога има бебе директно на градите и кога е оддалечена два метра. За оние мајки кои не се чувствуваат добро како резултат на инфекција на колкот, кои се онесвестиле и имаат значителни симптоми, се препорачува да се испумпува само два до три часа и нема забрана да се дава тоа млеко на новороденчето.

Она што е познато е дека високата треска, не само кај ковид, туку и во сите други услови кои предизвикуваат висока температура, е нешто кога не препорачуваме млеко да се дава на новороденче.

Дали се советува вакцинацијата и кога?

Кога станува збор за популацијата на млади луѓе кои само планираат да раѓаат, советот е – веднаш вакцинирајте се и повторно вакцинирајте се. Вакцината не предизвикува стерилитет. Ако некој е вакциниран и по седум до десет дена дознае дека е бремена, треба да се вакцинира во рок од три недели од претходната вакцинација, доколку е секако здрава и нема други причини зошто вакцинацијата би се одложила, иако тоа е рана бременост.

Американскиот центар, чии препораки ги цениме и користиме во секојдневната клиничка пракса, јасно ни кажа – бремените жени и жените кои се во период на доење и лактација не треба да се обесхрабруваат ако сакаат да се вакцинираат. Немаме докази. Над 20 000 вакцинирани бремени жени во Америка немаа несакани ефекти, ниту пак се појавија никакви компликации.

Како вакцина во бременост, не се препорачува масовно, треба да разговарате со секоја бремена жена, да и објасните кои се потенцијалните ризици, да процените дали таа бремена жена е во средина каде што има вирулентност и епидемиолошка состојба, така што вакцинацијата би била се препорачува. Значи, земете го предвид сето тоа и конечната одлука дефинитивно ќе ја донесе бремената жена. Ние веруваме дека според овие препораки, нема причина жените доилки да не се вакцинираат. Исто така, каков вид вакцина ќе биде, е целосно ирелевантно. Набавете ја вакцината што ја имате, што ви е достапна, нема разлика, сите вакцини се ефикасни.

Извор: b92.net

Здравје и убавина

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Avatar

Објавено пред

на

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од оваа Бери е исто така добар извор на диетални влакна.
Оваа Бери е исто така добар извор на многу антиоксидантни витамини, како што се витамин Ц, витамин А, витамин Е, бета-каротин и фолати. Можете да одгледувате аронија во вашата домашна градина и да уживате во вашите сопствени, свежи бобинки од аронија. Бобинки ќе бидат зрели кон крајот на летото или раната есен. Потоа можете да изберете бобинки и да ги јадете свежи од грмушка, сурови или преработени на многу различни начини, пишува Здрависимо.

Редовното консумирање на бобинки обезбедува потенцијални здравствени придобивки против рак, стареење и невролошки болести, воспаленија, дијабетес и бактериски инфекции.

Сибирска аронија

Сибирската аронија се нарекува и црна аронија или сибирска боровинка – бидејќи наликува на боровинки и може да толерира многу ниски температури.

Потекло

Сибирската аронија е мала, листопадна грмушка, висока околу 5-8 м, и потекнува од северноамериканските области за кои се знае дека се многу студени. Таа пристигна во Сибир од Северна Америка.

Сибирските бобинки од аронија се богат извор на антиоксиданти, пред се антоцијани. Поради оваа причина, особено сибирската аронија е ценета како неверојатен природен лек за многу болести и состојби.

Аронија и нејзините лековити својства

Аронијата како лек има голем број на предности, пред се поради антиоксидансното, антиинфламаторно и антибактериско дејство.

Може да се користи за подобрување на општата здравствена состојба и за спречување на ризик од многу болести.

Аронијата промовира губење на тежината

Аронијата е малку калорична и масна и содржи диетални влакна и многу хранливи материи. Аронијата ве одржува сити подолго и го подобрува целокупното здравје, што има корисен ефект врз слабеењето.

Го подобрува варењето на храната

Аронијата е богата со диетални влакна, што значи дека го олеснува непречено варење, подобрувајќи го движењето на храната низ цревата. Влакната можат да помогнат против запек, дијареја, грчеви, надуеност и стомачни тегоби.

Во зависност од составот на телото, дневно може да се јадат околу триесет бобинки од аронија.

Превенција од рак

Студиите ја поврзаа аронијата и нејзината содржина на антоцијанин директно со намалување на ризикот од рак на дебелото црево.

Аронијата и спанаќот се особено добри за крвната слика.

Третман на когнитивни нарушувања со помош на аронија

Антиоксидансите во аронија го намалуваат оксидативниот стрес во мозокот, што го намалува ризикот од Алцхајмерова болест, деменција и други когнитивни нарушувања поврзани со стареењето.

Подобрување на видот

Каротените кои се наоѓаат во овие бобинки можат да го намалат оксидативниот стрес во очите, со што се спречува развојот на катаракта.

Антиоксидансите во аронија можат да спречат симптоми на стареење, а поради нивните затегнувачки својства, тие всушност можат да ја затегнат кожата и да направат да изгледате помладо.

Аронија за регулирање на крвниот притисок

Содржината на калиум во аронија е доволно висока за да има забележителен ефект врз здравјето на срцето. Влакната и различните антиоксиданти во аронија играат клучна улога во здравјето на срцето, бидејќи го намалуваат нивото на холестерол и делуваат против слободните радикали.

Аронијата е поврзана и со регулирање на инсулин, што помага да се нормализираат нивоата на шеќер во крвта.

Аронијата најчесто е достапна во форма на сок, екстракт и како прав од аронија, а може да се најде во подобро снабдени продавници за здрава храна.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Народен лек против главоболка, потребни се „Мед, Бел лук, зрна пиперка“

Avatar

Објавено пред

на

Третманите со лук датираат од антички Египет и античка Грција, додека медот е познат по своите антисептички својства. Со комбинирање на овие две намирници, со додавање на зрна бибер, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни ефекти врз вашето тело како лекови против болки.

Стар народен рецепт

Состојки:

– 10 чешниња лук
– 500 грама мед
– неколку зрна пиперка

Постапка:

Излупете чешне лук, пресечете го на половина и ставете го во тегла, додадете бибер и мед. Затворете ја теглата и оставете ја да стои пет дена. Земете една кафена лажичка секој пат кога ќе почувствувате дека главата почнува да ве боли.

Овој домашен лек може да го земете и без оглед на болката – на пр. за зајакнување на имунитетот. Во тој случај, земете една лажичка наутро и една навечер на празен стомак. Исто така, ги неутрализира бактериите во телото, го стимулира и олеснува варењето на храната, ги регулира нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Колку е ананасот добар за губитокот на вишок килограми?

Avatar

Објавено пред

на

Ананасот е многу вкусно овошје, тој е идеален додаток на смути и овесна каша. Покрај тоа, таа спаѓа во групата на многу хранлива храна и е полна со есенцијални витамини и минерали.

„Ананасот е тропско овошје кое содржи витамин Ц, витамини од групата Б, влакна и манган. Ова овошје содржи и бромелаин, ензим за варење кој помага при варење на протеините “, вели диететичарот Илис Шапиро.

Бромелаинот делува како протеаза, ензим кој ги разградува молекулите на протеините во нивните градежни блокови, како што се аминокиселините и малите пептиди. Откако ќе се распаднат протеините, тие полесно се апсорбираат во тенкото црево.

Исто така, има антиинфламаторно дејство, кое може да помогне во ублажување на болката. Особено е корисно за оние кои имаат артритис, објаснува Шапиро.

Покрај тоа, „манганот е одличен за здравјето и густината на коските“, додава таа, што може да го намали ризикот од остеопороза подоцна во животот, пишува Men’s Health.

Една чаша ананас содржи околу 78,9 милиграми витамин Ц, како и 2,3 грама влакна, заедно со 2,6 милиграми манган.

На крајот, ананасот содржи малку калории, многу растителни влакна и голем процент вода, така што ќе може многу брзо да ве засити, што може да ви помогне да избегнете прејадување.

Влакната ќе ја стимулираат работата на варењето, а со тоа и согоруваат калории, па ананасот е добар сојузник ако сакате да изгубите тежина.

ФОТО: Аny-Lane / Pexels

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден – 13 април

1519 година – Родена е француската кралица со италијанско потекло Кетрин де Медицис, ќерка на Лоренцо Медичи, господар на Фиренца....

Без категоријаПред 9 часа

Хороскоп за денес (13 април) вторник

ОВЕН Не дозволувајте моментите да поминат така, обидете се да ги искористите давајќи се од себе за да создадете значајна...

Здравје и убавинаПред 10 часа

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од...

СпортПред 12 часа

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот...

МакедонијаПред 13 часа

Денес 193 нови случаи, починале 34 лица од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 34 лица. Починале 15 лица од Скопје...

МагазинПред 14 часа

Убава вест, пејачот Влатко Миладиноски стана татко по втор пат, Илинче доби сестричка

Македонскиот фолк пејач, кичевчанецот Влатко Миладиноски го доби своето второ дете, а Илинче за своја најголема радост си доби сестричка....

МакедонијаПред 18 часа

Бензините со намалена цена, дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за...

Временска прогнозаПред 21 час

Уште денес сончево и топло, од утре пороен дожд и грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Кон крајот на денов облачноста постепено ќе се...

АвтомобилиПред 1 ден

(ФОТО) Заборавениот „Бетмобил“ е пронајден во Дубаи

Видовите егзотични автомобили што може да ги најдете напуштени во Дубаи, едноставно не можат да се замислат дури и во...

На денешен денПред 1 ден

Светот на денешен ден – 12 април

1204 година – Крстоносците, кои тргнаа кон Светата земја во Четвртата крстоносна војна за ослободување на Христовиот гроб, го освоија...

НАЈЧИТАНИ