Следете не

Магазин

5.5G се промовира како мрежа која ќе ја подобри поврзаноста на претпријатијата

Објавено пред

на

5.5G се очекува да овозможи подобри способности кои ќе им овозможат на телекомуникациските оператори да обезбедат раст во просторот на претпријатијата.

Напредната верзија на 5G мрежите ќе поддржува нови случаи на употреба, вклучително и вештачка интелигенција

Тоа е важно бидејќи истражувањата сугерираат дека 5G допрва треба да добие топло добредојде во бизнисите, иако тоа е стандарден избор за поврзување мобилни телефони и уреди ширум светот. Според најновите податоци од GSMA Intelligence, 5G се очекува да учествува со 51% од мобилните врски во 2029 година, пред да достигне 56% следната година. 5G, која започна со комерцијализација во 2019 година, е најбрзо растечката мобилна технологија, надминувајќи една милијарда конекции во 2022 година и достигна 1,6 милијарди конекции минатата година. Се очекува до 2030 година да достигне 5,5 милијарди. 4G беа потребни девет години за да достигне 1,5 милијарди корисници. Сепак, усвојувањето на 5G технологијата наиде на некои пречки, а технологијата не успеа да направи значително влијание меѓу претпријатијата. Играчите на индустријата веруваат дека ситуацијата ќе се промени со мрежите 5.5G или 5G-Advanced, кои се очекува да бидат комерцијално лансирани оваа година.

И покрај поголемите брзини што ги обезбедува, 5G не успеа да покаже јасни предности во однос на 4G, напиша Ву Хекван, директор на Советодавниот комитет за кинеско општество за интернет и Комитетот за стандардизација на Кина, во објавата на Huawei Technologies. Иако се покажа како корисен за апликации како што се машинската визија и далечинскиот управувач, 5G не направи многу напредок во индустрискиот простор каде што апликациите бараат, меѓу другото, поголема врска, помала латентност, поголема безбедност, подетерминистички способности и помала потрошувачка на енергија. Сега, во обид за подобро искористување на неговиот потенцијал, 5.5G – или 5G-Advanced Networks – се разгледува како чекор пред да се префрли на 6G, рече Ву. Технологијата нуди брзини 10 пати поголеми од 5G, обезбедувајќи максимална брзина на надоврзување од 1Gbps и брзина на надолна врска од 10Gbps. Тој истакна дека 5.5G исто така ги подобрува трите карактеристики на 5G, имено подобрен мобилен широкопојасен интернет, ултра сигурна комуникација со мала латентност и масовна комуникација од машина до машина.

„Достапноста на 5G-Advanced мрежи со 3GPP Release 18 ќе биде уште една клучна 5G пресвртница во испораката на Интернет на нештата (IoT), обезбедувајќи катализатор за нови инвестиции 5G во текот на 2024 година и во 2025 година“, соопшти GSMA. Податоците од асоцијацијата откриваат дека повеќе од половина од операторите очекуваат да започнат со имплементација на 5G-Advanced решенија во текот на годината по комерцијалната достапност. Усвојувањето ќе биде поттикнато од случаите на приоритетна употреба, како што се услугите за мултикаст 5G и поддршката за евтини IoT уреди. China Unicom Beijing и Huawei Technologies имплементираа пилот 5.5G мрежа во Пекинг во јануари 2024 година, покривајќи три области, вклучувајќи го Финансискиот плоштад во Пекинг и Работничкиот стадион. Според Huawei, првичните тестови покажаа дека мрежата достигнува максимална брзина на надополнување од 10 Gbps и непрекинато искуство кое надминува 5 Gbps.

GSMA ја истакна потребата од континуирани инвестиции во инфраструктурата, бидејќи проекциите за раст на мобилниот сообраќај се предвидува да се зголемат четирикратно од сега до 2030 година. Месечните глобални мобилни податоци по конекција исто така ќе се зголемат од 12,8 GB во 2023 година на 47,9 GB во 2030 година. Растечкото усвојување на генеративната вештачка интелигенција (ВИ) и сродните апликации, како што се чат-ботови, веројатно ќе го поттикнат растот на податоците, велат од GSMA. „5G е на вистинскиот пат кон деловен успех“, рече Ли Пенг, корпоративен виш потпретседател на Huawei и претседател за продажба и услуги за ИКТ, на Светскиот конгрес за мобилни телефони 2024 година во Барселона. „5.5G влегува во комерцијална употреба во 2024 година и, како што 5.5G, вештачката интелигенција и облакот се спојуваат, операторите можат да го отклучат потенцијалот на новите апликации и способности“. Ли ги повика телекомуникациските компании да ги искористат овие можности со фокусирање на зајакнување на нивните мрежи и усвојување на пристап за „мултидимензионална монетизација“. Повеќе од 20% од глобалните 5G оператори имаат усвоено модели на цени за ограничување на брзината, вклучително и тајландскиот оператор AIS, кој неодамна воведе додаток на 5G Boost Mode, дозволувајќи им на своите претплатници да избираат различни нивоа на брзина кои најдобро одговараат на нивните шеми на користење.

Моделот за ограничување на цената помогна просечниот приход на операторот по корисник да порасне за 23%, според Huawei. Huawei планира дополнително да ја искористи пазарната можност и на саемот во Барселона претстави неколку производи од 5.5G. Тие вклучуваат Net5.5G Converged WAN и Net5.5G HiSec SASE, кои нудат WAN од крај до крај IPsec и SRv6 (Рутирање сегменти IPv6) и интегриран пристап за безбедност помеѓу облакот, мрежата, работ и крајните точки, рече тој. .

Извор: Зднет

Хороскоп

Хороскоп за сабота (20 април)

Објавено пред

на

ОВЕН
Се чувствувате одлично и ќе треба да го споделите вашиот оптимизам со другите, но исто така и финансиите. Само кога станува збор за второто, воздржете се и наместо тоа, понудете помош или услуга. На работа, никој нема да може да ве искористи или да работи против вас, ако покажете дека сте во тек и ги совладувате информациите. Поврзете се со нови и помлади колеги.

БИК
Погледнете малку подалеку од она што го гледате на прв поглед. Само она што е малку потешко да се забележи, може да создаде посериозна неволја за вас. Тајните се очигледни и ако одлучите да скриете нешто или да споделите само дел од информациите со другите, нема да решите ништо и ќе предизвикате бунт. Едно лице од кругот на пријатели вечерва нема да ви ги каже работите онака како што се.

БЛИЗНАЦИ
Ќе бидете премногу емотивни и тоа може да ви го уништи денот. Ништо нема да биде совршено, но ако се потрудите и малку промените некои работи, сигурно ќе ги видите работите поинаку и на крајот ќе ги постигнете посакуваните резултати. Во приватниот живот, не претерувајте во ништо и бидете особено внимателни со постарите членови на семејството.

РАК
Бидете внимателни затоа што она што го гледате денес и она што на крајот ќе го добиете нема да биде воопшто иста работа. Ако интуицијата ви говори поинаку или имате чудно чувство, не избрзувајте со одлуките и наместо тоа, најпрво размислете што е најдоброто за вас. Не ги следете другите. Ќе ви се допадне промената на животната средина, но и мали промени во однесувањето.

ЛАВ
Имате повеќе од доволно опции во сите области на животот. Бидете паметни и не трошете време на ситници или тривијални одлуки. Дозволете им на другите слобода да одлучуваат за оние работи што не се од голема важност за вас. Денот е идеален за разговор за унапредување на бизнисот и поголема плата. Издржете ги ветувањата и ќе бидете горди на себе.

ДЕВИЦА
Не преземајте посериозни ризици врз себе, особено ако тие се однесуваат на нови деловни партнери или некој близок. Сè што правите без претходно да размислите, веројатно ќе ве доведе во непријатна положба. Денот не е добар за преговори, затоа не форсирајте ништо за да не доживеете нешто лошо и разочарувачко.

ВАГА
Без оглед на денешните предизвици, заземете сериозен пристап и не потценувајте никого. Ако навистина се појават проблеми на работното место, на крајот ќе бидат во ваша корист, затоа немојте да се вознемирувате и збунувате ако не ве засегаат директно. Денот е идеален за решавање на проблеми поврзани со брак или тајна љубовна врска.

ШКОРПИЈА
Денот е идеален за решавање на емотивни прашања, како и за разгледување на стари приватни дилеми или финализирање на договори на кои никогаш не може да им се стави крај. Не дозволувајте критиките да ве забават или да ве натераат да се откажете од она што ви е важно. Отворено зборувајте за проблемите за да ја одржите ситуацијата чиста и јасна.

СТРЕЛЕЦ
Оние Стрелци кои што работат од дома ќе откријат нешто профитабилно денес. Не дозволувајте коментарите на колегите или членовите на семејството да ви го уништат денот и да ве натераат да преиспитувате што правите. Иако имате тенденција да потрошите премногу пари на пријатели и семејство, подобро е да се фокусирате на делата и да направите нешто што ќе ги воодушеви сите.

ЈАРЕЦ
Сè ќе дојде на свое место, под услов да останете доследни на целите што ги имате од порано и да не дозволите одвлекувањето на вниманието да ви одземе премногу време. Комуникацијата и дружењето денес сигурно ќе ви донесат нови идеи и познанства, но тоа не значи дека треба да обрнете внимание на сè. Бирајте ги своите битки мудро и распоредете го вашето време.

ВОДОЛИЈА
Не трошете премногу пари во надеж дека ќе импресионирате некого или дека ќе го зачувате мирот во врската со саканата личност или децата. Направете јасни планови прво грижејќи се за она што е потребно, и дури потоа обрнувајќи внимание на она што другите го сакаат. Некој ќе претера со реакциите, но тоа не значи дека треба да се откажете.

РИБИ
Денес брзо ќе размислувате и ќе работите. Доколку колегите не можат да го следат вашетотемпо, би било паметно да поставите појасни планови и да одредите кој за што е надлежен, во спротивно ќе плукате по некој што не го заслужувал тоа или ќе доживеете премногу насилни реакции. Патувањето ќе биде од ваш најдобар интерес, не го одложувајте.

Прочитај повеќе...

Гејминг

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Објавено пред

на

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно се подготвува да го направи токму тоа.

Од објавувањето во 2004 година, World of Warcraft е достапен само за компјутерската платформа.

Холи Лонгдејл, извршен продуцент за WoW, откри дека објавувањето на WoW на конзолите е честа и честа дискусија на состаноците на Blizzard.

Сепак, сегашниот приоритет на тимот е создавање на трилогијата Worldsoul Saga за WoW, која ќе започне со проширувањето на The War Within подоцна оваа година.

Во интервју за Eurogamer, Лонгдејл повторно се осврна на темата WoW за конзоли, посочувајќи дека се е можно, одбивајќи да навлегува во повеќе детали.

Ова не е потврда дека WoW доаѓа на Xbox или PlayStation, но секако е показател дека Blizzard барем ја истражува можноста.

/V-Online

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Објавено пред

на

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција да ослабуваат или ослабуваат како што старееме. Истражувањата покажуваат дека без доволно витамин Д, се зголемува ризикот од губење на мускулите и падови поврзани со возраста.

Значи, дали земањето додаток на витамин Д може да помогне да се забави тој пад, па дури и да се смени?

Тоа е комплицирано, исто како и самото стареење. Новото истражување на италијанските научници ги разгледа доказите за да го сумира она што го знаеме. Почнувајќи од тоа како изгледа стареењето на биолошко ниво. Знаците на стареење се долга листа на клеточни промени, вклучувајќи пократки теломери, нестабилни гени, молекуларни отпечатоци на нашата ДНК и хронично воспаление.

Но, како што објаснуваат Кармелинда Руџеро, специјалист по геријатрија на Универзитетот во Перуџа во Италија и колегите во нејзината работа, овие знаци се „исклучително сложени и меѓусебно поврзани“ процеси кои не се откриваат толку лесно како општ пад на физичката сила и мобилноста. – првата клиничка карактеристика што обично ја препознаваат лекарите во стареењето.

Со децении, лекарите препорачуваат додатоци на витамин Д за луѓето со остеопороза и да помогнат во спречување на фрактури на коските, бидејќи недостатокот на витамин Д е поврзан со тие состојби.

Ова има смисла бидејќи витаминот Д помага во апсорпцијата на калциум. Иако витаминот Д се наоѓа во одредени видови храна, може да биде тешко да се внесува доволно само од вашата исхрана или ако не се изложувате доволно на сонце. Но, неодамнешните медицински експерименти открија дека додатоците на витамин Д не мора да помагаат во спречување на губење на коските и фрактури поврзани со возраста кај инаку здрави луѓе.

Слично на тоа, Руџиро и неговите колеги ги прегледаа опсервационите студии и медицинските експерименти кои ги истражуваа потенцијалните ефекти на витаминот Д врз биолошките знаци на стареење и заклучија дека доказите се ретки: „Досега, доказите кај луѓето се ретки и главно се потпираат на животински модели“.

Некои студии сугерираат дека витаминот Д може да го забави епигенетското стареење бидејќи луѓето со ниски нивоа на витамин Д се биолошки постари од оние со адекватни нивоа. Дополнувањето на витамин Д, исто така, може да помогне да се намали оштетувањето на ДНК, но се чини дека нема ефект врз должината на теломерите.

Исто така, има многу малку докази за тоа која доза или на која возраст додатоците на витамин Д може да имаат ефект, бидејќи има многу малку студии на луѓе, а наодите се спротивставени.

Некои испитувања сугерираат дека земањето одредена доза на витамин Д би било безбедно за општата популација, но тоа можеби не е точно за секого. Истражувањата покажуваат дека земањето високи дози на витамин Д може да биде штетно. Додатоци на витамин Д, исто така, можат да комуницираат со лекови на рецепт, како што се статините за намалување на холестеролот.

И иако можеби изгледа логично да се компензира ниското ниво на витамин Д, експертите велат дека консумирањето повеќе од витаминот во форма на суплемент не е нужно подобро за здравјето. Ова би можело да ги наведе луѓето да ги занемарат другите работи што можат да ги направат за да го подобрат своето здравје и да живеат подолго, како што се балансирана исхрана или престој на отворено.

„И покрај интересот за суплементација на витамин Д како стратегија за поддршка на човечката долговечност и некои докази за нејзиниот потенцијал во модулирање на знаците на стареење, сè уште сме далеку од точката на трансфер од клупа до кревет“, заклучуваат Руџиро и неговите колеги.

/RSaraevo

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција...

Временска прогноза4 часа

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне во источните делови од Македонија ќе има повремен дожд и услови за грмежи

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во источните делови ќе има повремен локален дожд...

Хороскоп6 часа

Хороскоп за сабота (20 април)

ОВЕН Се чувствувате одлично и ќе треба да го споделите вашиот оптимизам со другите, но исто така и финансиите. Само...

Балкан7 часа

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во нејзиниот стан, жалната вест силно одекна во Србија, колегите и блиските се простуваат од неа

Водителката Бојана Јанковиќ (поранешен Николиќ), која се прослави како водителка на култното шоу на Пинк „Град“, е пронајдена мртва во...

Кичево8 часа

(ВИДЕО) Конечно во етер „Spring Waltz“ на Лука Лазарески од Кичево, големиот виртуоз на пијано за кој допрва времето доаѓа..

После солистичкиот концерт на 22.12.2023 со мотото „Stars without a Sky“, тимот на Лука Лазарески продолжува со макотрпна работа, сега...

Спорт16 часа

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка...

Гејминг17 часа

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно...

Култура17 часа

Кичевчанецот Зоран Стефаноски го претстави својот нов соло проект наречен Fly Above

Неговиот седми музички проект „Fly Above“ штотуку е објавен на Youtube, зад себе има уште шест музички проекти наречени “The...

Lifestyle18 часа

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција...

Магазин18 часа

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот? Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја...

НАЈЧИТАНИ