Следете не

Занимливости

7 работи кои ги измислиле старите Римјани, а денес не можеме без нив

Објавено пред

на

Многу работи ги земаме здраво за готово, па не се ни прашуваме: „Како се случи ова, кој го смисли ова?

Голем дел од ваквите работи се создадени во антички Рим, ви претставуваме дел од нив, само оние за кои и денес можеме да бидеме благодарни…

Книги

Иако се пишувало пред Рим, книгите што ги знаеме денес, оние со тврд повез, се создадени токму таму. Тие биле познати по името кодекс, а името се однесувало на тврдите корици кои ја штителе содржината што се наоѓала внатре. Иако таквите книги биле создадени уште во 1 век, тие релативно бавно влегле во поширока употреба и станале стандард дури во 4 век.

Апартмани

Многу станови на познати Европејци и денес се посетени како туристички атракции, па луѓето сакаат да посетуваат места каде живееле познати луѓе, за што добри примери се Коко Шанел и Зигмунд Фројд. Но, дали знаевте дека концептот на станови потекнува од антички Рим, како резултат на растот на населението и големата урбанизација. Со текот на времето, локалните архитекти почнале да градат повисоки и повисоки згради каде што различни семејства живееле во различни станбени единици.

Весник

Па, се разбира, тоа не беше весник како што го знаеме денес, не изгледаше како таков, а сликите очигледно не беа вклучени. Сепак, Римјаните постојано биле информирани за настаните во империјата, а дневните весници биле врежани во камени плочи кои биле поставени на различни места. Секако, треба да се има предвид дека со оглед на нивото на писменост, мнозинството граѓани сè уште немаа поим што е напишано. Сепак, останува забележано дека првите весници биле објавени за време на владеењето на Цезар.

Пошта

Со оглед на големината на Империјата, која опфаќаше три континенти, неопходно беше некако да се размисли и да се најде начин да се пренесат пораките до најоддалечените региони преку најефективна комуникација. Испораката на државни и приватни писма и пораки беше одговорност на курирска служба Cursus Publicus, основана од императорот Август и која функционира како прва поштенска служба во светот.

Забни импланти

Се разбира, денес би им се смееле, но 100 години п.н.е. Римскиот писател Целзус создаде водич за орална медицина, во кој наведе како да се третира губењето на забите, како и забоболката. Наодите на археолозите од 1998 година покажуваат и како тогашните жители се занимавале со „стоматологија“ во Рим. Имено, во Франција се пронајдени посмртните останки на луѓе од 1 или 2 век кои имале железен имплант, обликуван исто како изгубен заб.

Климатизација

Па, тоа не беше клима како што го знаеме денес, но Римјаните веќе имаа генијален начин да се разладат. Имено, познатите аквадукти служеле не само за испорака на вода за пиење, туку и за разладување на домовите на богатите Римјани. Имено, водата поминувала низ цевки во ѕидовите и подовите на римските куќи и на тој начин би ги разладувала домовите.

Шунка

Иако раните докази сугерираат дека шунката ја измислиле Кинезите, Римјаните ја откриле и ја вовеле во европскиот живот. Причините за тоа беа пред се потребата да се најде храна која може да стои со денови во различни услови, а месото се посолува и суши. Малку по малку, така дојдоа до шунка, производ кој денес сите со задоволство го консумираме во различни форми.

/b92

Занимливости

Напишете „The Last Of Us“ во пребарување на Google за изненадување

Објавено пред

на

Некој во Google е голем обожавател на The Last of Us – „Пребарување на Google“ сега има кул мало изненадување што ја слави реномираната сериска адаптација на франшизата на видео игрите на HBO.

Печурките се насекаде

За да го проверите, отворете Google, напишете „The Last Of Us“ и почекајте само половина секунда црвената печурка да се појави на дното на страницата со резултати од пребарувањето. Кликнете на неа и видете што ќе се случи.

Колку повеќе кликнувате на печурката, толку повеќе вашиот екран се полни со разни печурки, но за среќа, со едноставно кликнување на црвеното копче „X“ на дното, можете да исчистите се што се појавило на вашиот монитор.

Ова не е прв пат, а се надеваме не последен пат, да наидеме на вакви изненадувања преку пребарување на Google.

Извор: Mashable

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Зелена комета“ најблиску до Земјата за прв пат по 50,000 години, последен пат била видлива во камена доба

Објавено пред

на

Архива ©porta.mk

Зелената комета ќе биде најблиску до Земјата денес и утре, односно 1 и 2 февруари и ќе прелета низ ноќното небо за прв пат по 50.000 години, а последен пат била видлива на ноќното небо во камена доба.

Кометата, откриена на 2 март 2022 година од страна на астрономите со помош на камерата за широко поле на минливи објекти Цвики во опсерваторијата Паломар во округот Сан Диего, Калифорнија, НАСА ја протолкуваше дека се приближила до Сонцето на 12 јануари.

Наречен „C/2022 E3 (ZTF), тој има орбита околу Сонцето што минува низ надворешниот дострел на Сончевиот систем, поради што патува толку долг пат и зошто му треба толку долго за повторно да помине покрај Земјата. според Планетарното друштво.

Ледениот небесен објект ќе биде најблиску до Земјата меѓу 1 и 2 февруари, на растојание од околу 42 до 44 милиони километри, наведува „EarthSky“.

Ова ледено небесно тело, наречено и „полна уста“, според информациите на НАСА, се доближило најблиску до Сонцето на 12 јануари, пред најблиску до Земјата на 2 февруари.

Во тој момент, според извештајот на Planetary Society, таа ќе биде оддалечена само околу 42 милиони километри од нашата планета.

/euronews.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Објавено пред

на

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не мора да кажете „не“ на тостови и сендвичи за да видите како вашите бројки на вагата се движат во вистинската насока.

Во реалноста, ако се држите до цели житарици, лебот може да биде здрав дел од урамнотежена исхрана бидејќи има вредни хранливи состојки и може да содржи влакна што можат да бидат добри за вас, пишува WeightWatchers.

Што е толку супер кај целите зрна? Целите зрна имаат повеќе здравствени придобивки: луѓето кои дневно консумираат најмалку три порции житарици од цели зрна имаат помал ризик од дијабетес и срцеви заболувања. Што да барате?

Повеќето продавници за леб во супермаркетите се преполни со различни опции, па затоа е многу важно внимателно да го прочитате пакувањето. Најдобро место за почеток е листата на состојки, каде што основните состојки се наведени според количината од најмногу до најмалку. Всушност, најдобро е да земете леб со цели зрна. Понекогаш е тешко да се одреди, но во идеален случај барајте 16 грама цели зрна кај лебот.

Што да избегнувате? Кога ја читате етикета, избегнувајте леб направен од “бело брашно”, “збогатено бело брашно” или “пченично брашно”. Сите три термини укажуваат на тоа дека зрното е рафинирано, односно дека му се одземени хранливите материи.

Без да го прочитате пакувањето, тешко е сигурно да знаете точно што добивате со пекарскиот леб. Но, постојат неколку правила: Барајте леб од цела пченица. Прашајте дали можете да го фатите лебот пред да го купите и ако почувствувате дека лебот е како воздух, не го купувајте. Општо земено, колку е покрупен лебот, толку е поголема содржината на целото зрно.

/denar

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп9 часа

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет11 часа

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

Македонија18 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Гејминг22 часа

„Global Game Jam Македонија“ – викенд по 11-ти пат во Скопје и Битола

Викендов од вчера до 5-ти февруари во Скопје и Битола по 11ти пат се одржува „Global Game Jam Македонија“. Како...

Временска прогноза23 часа

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија1 ден

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт2 дена

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија2 дена

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје2 дена

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

НАЈЧИТАНИ