Кичево Случувања

АМСМ + Метео: Започна најавениот снег во Кичево!

Најавениот снег под циклонот НЕВЕН како што информираат метеоролозите започна и во нашиот град Кичево.

Снегот ќе паѓа преку целата вечер во умерен интензитет.

АМСМ известува:

СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани по наместа влажни коловози на пониските и претежно влажни коловози на повисоките места. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, Дебар, Струга, Ресен и на планинскиот превој Ѓавато. 

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. 

ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. На овој линк ќе најдете повеќе информации што се подразбира под зимска опрема.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утрински часови постои можност и од појава на голомразица.