Следете не

Социјални мрежи

Андроид вирус кој краде лични податоци од „Google Play Store“ преземен повеќе од 12 милиони пати оваа година

Објавено пред

на

Злонамерните апликации крадат лични податоци од уредите со Android и нудат „брз и лесен пристап“ до финансиските ресурси. Десетици малициозни апликации за позајмување пари, генерално наречени SpyLoan, се преземени повеќе од 12 милиони пати оваа година од Google Play Store, но бројката е многу поголема бидејќи се достапни и од надворешни продавници и сомнителни веб-страници.

Заканата од SpyLoan Android краде лични податоци од уредот, вклучувајќи список со сите сметки, информации за уредот, дневници за повици, инсталирани апликации, настани во календарот, детали за локална Wi-Fi мрежа и метаподатоци за слики. Истражувачите велат дека ризикот се протега и на списоците со контакти, податоците за локација и текстуалните пораки.

Тие се претставуваат како легитимни финансиски услуги за личен заем кои ветуваат „брз и лесен пристап до средствата“. Сепак, тие ги мамат корисниците да прифатат плаќања со високи каматни стапки, а потоа актерот за закани ги уценува жртвите да платат одредена сума.

Од почетокот на годината, компанијата за сајбер безбедност ESET, членка на App Defense Alliance посветена на откривање и искоренување на малициозен софтвер од Google Play, откри 18 апликации SpyLoan.

Google одговори на извештаите на ESET и отстрани 17 малициозни апликации од својата продавница, додека една од нив сега е достапна со различен сет на дозволи и функционалност и повеќе не се открива како закана за SpyLoan.

Како да се заштитите

За да се одбраните од заканата SpyLoan, верувајте само на реномирани финансиски институции, внимателно прегледајте ги потребните дозволи по инсталирањето нова апликација и читајте ги прегледите на корисниците на Google Play, кои често содржат индиции за измамничката природа на апликацијата.

Извор: b92.net

Социјални мрежи

Инстаграм има нова опција за вашите одбрани пријатели во листата

Објавено пред

на

Инстаграм им понуди на своите корисници уште еден начин за комуникација со помала група пријатели и следбеници. Опцијата „Close Friends“ за Instagram Live го прави токму она што го сугерира нејзиното име – им дава на корисниците можност да ја ограничат публиката на нивните животи само на список со блиски пријатели.

На овој пренос ќе може да се придружат најмногу три лица.

Новата опција би можела да им помогне на корисниците за различни цели, планирање заеднички патувања, соработка на домашните задачи или, едноставно, за дружење. Исто така, инфлуенсерите можат да го користат за пренос во живо наменет за приватна публика.

Почнувајќи од ноември, корисниците може да ја ограничат публиката за објави и Reels само на блиски пријатели, пренесуваат од b92.net

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Врховниот суд и даде рок на социјалната мрежа „Х“ (твитер) да се изјасни зошто не ги почитува пресудите

Објавено пред

на

Врховниот суд на Бразил ѝ даде рок на платформата Х (Твитер) до петок да објасни зошто не ги почитува претходните пресуди со кои се наложува да блокира некои сметки. Одлуката е дел од истрагата што ја започна претходно овој месец судијата Александар де Мораес против сопственикот на Твитер, Илон Маск, откако милијардерот рече дека повторно ќе ги активира сметките што судијата ги наредил да бидат блокирани.

Извештајот на бразилската федерална полиција што го виде Ројтерс покажа дека сметките за кои локалните судови наредиле блокирање сè уште биле активни на платформата од почетокот на април, што е во спротивност со претходната изјава на компанијата.

Од претставникот на социјалната мрежа се бара да се изјасни за неусогласеноста наведена во извештајот поднесен од полицијата“, напиша Мораеш во одлуката.

Мораеш ги истражува „дигиталните милиции“ обвинети за ширење лажни вести и пораки на омраза за време на владата на поранешниот претседател Жаир Болсонаро, а исто така ја води истрагата за наводниот обид за државен удар на Болсонаро.

Претходно, адвокатите кои ја застапуваа платформата на Маск изјавија дека платформата блокирала 226 сметки од 2022 година, по налог на суд или највисокиот изборен суд во Бразил, додавајќи дека сметките и понатаму се блокирани и не смееле да емитуваат видеа во живо.

Адвокатите исто така рекоа дека Твитер ќе ја почитува секоја одлука на двата суда.

Извор: kurir.rs

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Објавено пред

на

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика дали платиле за премиум услугата или не. Промената на X платформата доаѓа откако услугата почна да ги потврдува влијателните корисници кои не се пријавиле за премиум функции.

Апликацијата почна да ги известува корисниците дека опцијата за сокривање на нивниот тикер за X Premium наскоро ќе биде отстранета.

Оваа промена доаѓа набргу откако X неочекувано почна да додава сина потврда на сметките и инфлуенсерите кои имаат најмалку 2.500 следбеници кои плаќаат за премиум претплата.

Иако Илон Маск сугерираше дека оваа промена треба да биде погодна, некои корисници не се задоволни поради појавата на синиот крлеж на нивните сметки.

Извор: kurir.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили7 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle7 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин7 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle7 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин8 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин8 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин8 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин8 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин8 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија9 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ