Следете не

Спорт

Ангеловски: „Ова се моите јунаци, одиме силно на Европско“ – Швајнштајгер: „Моја почит за Македонија, недосуден чист пенал за нив, сепак заслужена победа!“

Avatar

Објавено пред

на

„Овие момци уште еднаш ја направија горда цела Македонија. Го победивме четирикратниот светски шампион, кој веќе 20 години не е поразен во квалификациите за СП! Кој ќе ја крши традицијата ако не овие наши спортски херои. Радувај се, Македонија и слави ги овие херои “, беше еуфоричен селекторот Ангеловски по триумфот среде Германија.

За капитенот Пандев нема што посебно да се коментира, тој е одличен фудбалер и лидер. Во ноември 2020 година, со гол против Грузија, ја однесе Македонија на Европското првенство, а четири месеци подоцна, со погодок на крајот на првото полувреме, им вдиши надеж и верба на соиграчите дека можат да ја соборат големата Германија. Верата е ставена во дело, затоа вечерва Македонците слават една од поголемите победи во поновата историја.

Горан Пандев за медиумите додаде дека чуда во фудбалот се можни, а ние постигнавме едно на теренот. Ги поздравувам и луѓето кои не критикуваа, не попречуваа, кои не веруваа – ова е нивна победа. Нема да има промени во овој тим, тие се мои херои и со нив ќе одам на Европското првенство. Сега сите ќе бидат сфатени многу посериозно “.

По три круга, Македонија има шест бода и барем ја истакна својата кандидатура за висок пласман, барем на второто место што гарантира бараж. Ситуацијата е комплицирана од максималните девет бода на Ерменија, но вечерва нашето соседство ќе зборува исклучиво за историската победа.

Ангеловски не ја пропушти можноста да посочи кон што ќе се стремат неговите момчиња следниот период, а тоа е добро познатото европско!

– „Целта е да се помине групата на Еврото. Овие момци можат да го направат тоа. Но, сега треба уште малку да се спуштиме на земјата. Се вклучивме во борбата за Светското првенство и тоа е најважно во моментов “, заклучи македонскиот селектор.

Што се однесува до меѓународната сцена, прв кој се огласи е големиот Бастијан Швајнштајгер кој напиша:

Мојата почит оди кон селекцијата на Македонија. Несреќен пенал против нив, недосуден пенал за нив и овие момци успеаа да го поразат на гости четирикратниот светски првак

ФИФА: „Енис Барди блескаше, 37-годишниот Гордан Пандев и 21-годишниот Елиф Елмас ги постигнаа головите, а Македонија го направи шокот во досегашниот тек на европските квалификации за СП и несомнено најдобриот резултат во својата историја во Германија. Каква ноќ да се биде Македонец!“, твитна ФИФА, бркнувајќи им директно в око на негаторите на македонскиот национален идентитет.

 

Спорт

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Avatar

Објавено пред

на

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот од 2004 година денес се соочува со црна судбина, без спонзори, без никаква поткрепа.

Дел од луѓето кои му останаа верни на клубот преку официјалната фејсбук страна апелираат за било каква помош, во спротивно, клувот ќе згасне за секогаш.

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Се чини најголемото промашување на Кристијано Роналдо во неговата кариера е тоа денес против Џенова

Avatar

Објавено пред

на

Како што се очекуваше, Јувентус ја победи Џенова, на крајот резултатот беше 3: 1, но натпреварот ќе остане запаметен по неверојатното промашување на Кристијано Роналдо!

Португалецот не даде ниту еден од трите гола на Јуве, но во 22-та минута лесно можеше да се запише во листата на стрелците. Наместо тоа, го бележиме можеби најголемиот неуспех во неговата кариера!

Акцијата започна во центарот, Федерико Киеза ја украде топката од противникот и се упати кон голот, а потоа шутираше од околу 11 метри. Голманот бранеше, а Роналдо, кој ја следеше целата акција, налета на тоа одземање.

Роналдо беше во трка, но промаши празна мрежа од два метри и ја погоди стативата!

За среќа на Јувентус, Алваро Мората беше таму и го постигна голот од третиот обид во таа акција.

ФОТО: TANJUG/MARCO ALPOZZI/LAPRESSE VIA AP

Прочитај повеќе...

Спорт

Сејдини: Не очекувам фалби, бидејќи јас ниту асистирам, ниту постигнувам голови, целта е успехот – ништо друго!

Avatar

Објавено пред

на

Обично практикувам да комуницирам со Вас секогаш кога најавуваме нови проекти, успеси и информации што значат промоција на македонскиот фудбал, особено во периодот кога ја живееме нашата долгоочекувана фудбалска бајка што е и единствено очекувано да се прави.

Во една прилика јавно кажав: „Ако државата функционира како фудбалската репрезентација на Македонија, тоа ќе биде добро за сите”

Тоа го мислам и денес, но принуден сум овој пат да се обратам до сите Вас по повод пишувањата на одредени медиуми за мојот однос со селекторот на репрезентацијата.

Се обидувам, но никако не можам да ја разберам потребата за новинарски сензации и наслови кои никому не му одат во прилог, а кои се целосно невистинити и најостро ги демантирам.

Јас, Муамед Сејдини, потполно сум убеден дека во моментот ја имаме најдобрата генерација македонски фудбалери, генерација која го постигна најдобриот резултат во историјата на нашиот фудбал и верувајте, ќе продолжат уште повеќе да не радуваат сите нас.

Ваквото мислење го имав и во текот на квалификациите за Европското првенство во јуни – септември 2019, кога голем број спортски работници и јавноста бараа смена на селекторот во периодот кога игравме со Израел, Полска, Австрија, а немавме добри резултати.

Но, јас верувам во континуитет и верувам дека брзите одлуки не се добри решенија. Цврсто стојам на ставот дека за секој успех треба и време и многу работа. Се потврди дека тоа е исправно. На радост на сите нас, резултатите дојдоа после две години.

Тогаш бев цел на критики од јавноста, критиките ги трпам и сега, но сето тоа вреди кога имате искрена цел пред себе и единствено за што размислувате е успехот.

Оваа Македонија е моќна и наша цел е континуиран настап на големите натпреварувања. На добар пат сме тоа да го постигнеме.

Апсолутно не очекувам никој мене лично да ме пофали за истото, бидејќи јас ниту асистирам, ниту постигнувам голови, ниту правам тактика за натпреварите. Тоа го прават нашите златни момци и стручниот штаб.

Колку малку е потребно за сите во Македонија да доживеат моменти на среќа и радост, покажаа 90-те минути на натпреварот со Германија, а посебно после последниот свиреж на судијата.

Моја најголема одговорност е оваа атмосфера во репрезентацијата, оваа фудбалска бајка да продолжи, да се надградува и никој од страна да не успее да ја расипе.

Во спортот нормално е да има разговори и различни мислења. Тие се решаваат интерно и со договор бидејќи целта на сите нас е Македонија да оди само напред и никако поинаку.

Секогаш практикувам и се обидувам да ги слушам советите на професионалците во својата област, така беше и во случајот со навивачката химна. Го одбравме тоа што беше сугерирано како најдобро решение, а никогаш не би дозволил да се мешам во туѓа работа, а посебно да негирам нечии заслуги.Тоа е една од најлошите особини што човек може да ги има.

Сега е наше време сите да се обединиме зад фудбалската репрезентација на Македонија.

Сега е наше време сите да помогнеме за успех на претстојното Европско првенство.

А, јас во секое време сум на располагање за сите медиуми да одговарам на сите прашања.

Ве уверувам, нема да дозволам никој по било која цена која што е надвор од фудбалот да ја наруши прекрасната атмосфера што владее во репрезентацијата.Тоа е моја должност и обврска. Да го зачуваме тоа што сите нас не прави среќни, горди и радосни.

Сега е навистина наше време!

Напред Македонија!

Пишува г-дин Муамед Сејдини – Претседател на Фудбалската Федерација на Македонија

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден – 13 април

1519 година – Родена е француската кралица со италијанско потекло Кетрин де Медицис, ќерка на Лоренцо Медичи, господар на Фиренца....

Без категоријаПред 11 часа

Хороскоп за денес (13 април) вторник

ОВЕН Не дозволувајте моментите да поминат така, обидете се да ги искористите давајќи се од себе за да создадете значајна...

Здравје и убавинаПред 12 часа

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од...

СпортПред 13 часа

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот...

МакедонијаПред 15 часа

Денес 193 нови случаи, починале 34 лица од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 34 лица. Починале 15 лица од Скопје...

МагазинПред 16 часа

Убава вест, пејачот Влатко Миладиноски стана татко по втор пат, Илинче доби сестричка

Македонскиот фолк пејач, кичевчанецот Влатко Миладиноски го доби своето второ дете, а Илинче за своја најголема радост си доби сестричка....

МакедонијаПред 19 часа

Бензините со намалена цена, дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за...

Временска прогнозаПред 22 часа

Уште денес сончево и топло, од утре пороен дожд и грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Кон крајот на денов облачноста постепено ќе се...

АвтомобилиПред 1 ден

(ФОТО) Заборавениот „Бетмобил“ е пронајден во Дубаи

Видовите егзотични автомобили што може да ги најдете напуштени во Дубаи, едноставно не можат да се замислат дури и во...

На денешен денПред 1 ден

Светот на денешен ден – 12 април

1204 година – Крстоносците, кои тргнаа кон Светата земја во Четвртата крстоносна војна за ослободување на Христовиот гроб, го освоија...

НАЈЧИТАНИ