Следете не

Кичево

Кичевската природна аптека, Апи-центарот „Грозданоски“ од утре повторно започнува со работа

Објавено пред

на

Од утре 11.05.2022 год. (среда) повторно почнува со работа Апи-центарот Грозданоски. Мештаните-кичевчани, а и посетителите-намерници од другите места, со воодушевување ќе Ви зборуваат за ова прекрасно место (кое за прв пат беше отворено минатата година). Има илјадници причини да Ви набројуваме зошто да го посетите ова место, но Вие одберете само една: Фактот дека овие мали вредни работници-пчели имаат толку голема моќ и сила,така што во една минута прават 11400 трепкања со крилцата, тоа е всушност она што го слушате, додека директно од пчелната кошница вдишувате: Аеросоли, матичен млеч, перга, полен, мед, прополис, кои ќе ви помогнат, поволно делуваат, а и лечат:

-намален имунитет
-бронхитис
-астма(алергиска и неалергиска)
-пост-ковид закрепнување
-проблеми со синуси
-проблеми со дишни патишта
-алергии
-стрес
-ларингитис
-кардиоваскуларни заболувања
-нормализирање на крвен притисок
-депресија

Сите овие придобивки од пчелите и пчелните производи ќе ги видите и почувствувате во с.Осој-кичевско, на само неколку km од градскиот метеж во апи-центар изграден од природен материјал-дрво, а опкружен во чиста и природна оаза од костен, багрем, липа, бор.. Неколку пчелари и посетители кои биле лани велеа дека ова претставува природна аптека,некои вистински природен лек, а г-дин Зоран Грозданоски, долгогодишен пчелар и вљубеник во природата, кој сака да ни ги покаже сите благодети на пчелите и пчелните производи вели дека ова не е само лек за телото, туку и за душата, а неговата девиза останува непромената:

„Повелете, посетете нe! Здравите луѓе да стекнат посилен имунитет и никогаш да не се разболуваат, а тие што имаат проблеми со здравјето, да си заминат одовде здрави, живи, насмеани!!!

Кликнете ТУКА и посетете ја официјална фејсбук група на апи-центарот „Грозданоски

Почитувани, посетете го ова благодетно место и уживајте со пчелните друштва на пчеларот Зоран Грозданоски во прекрасната природа, а здравјето кое ќе биде добиено со вдишувањето директно од пчелната кошничка ќе биде ваша и нивна најголема награда.

За повеќе информации и закажување термини, контакт телефон: 077/915-750

Кичево

Во Кичево стартува „Мобилна амбуланта“ со гинеколози кои ќе вршат бесплатни гинеколошки прегледи кај жените, ова се сите информации..

Објавено пред

на

nezavisen.mk

Во Кичево започнува со работа мобилна амбуланта во која се нудат бесплатни гинеколошки прегледи за жените кои живеат на територијата на општината, со цел превенција од рак на грлото на матката.

Сите жени на територија на Општина Кичево, кои сакаат да извршат бесплатен гинеколошки преглед, вклучувајќи и „ПАП“ тест, да се обратат или да се пријават на тел бр. 045/225-324 директно во Општинската организација на „Црвен Крст“ – Кичево за закажување на термин.

Мобилната амбуланта започнува со работа во месец Мај, а пријавените дополнително ќе бидат известени за датум и време на одржување на прегледите.

Со работата на мобилната амбуланта треба да се зголеми бројот на жени од ранливите групи и од руралните оддалечени места кои ќе направат бесплатени гинеколошки прегледи, подигнувајќи ја свеста за важноста од родовите скрининзи. Прегледите се најдобра заштита од рак на грлото на матката!

Контролите ги вршат гинеколози од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во повеќе болница во државата.

Работата на мобилните амбуланти е овозможена со поддршка на „Министерството за здравство, Македонската асоцијација на гинеколози и опстетичари-МАГО, Македонското лекарско друштво, Црвениот Крст и УНФПА – Фондот за население на Обединетите нации“, се вели во интегралното соопштение на „Црвен Крст“ – Кичево

Прочитај повеќе...

Кичево

По повод 30 години „АТВА Маркети“ широк асортиман на производи со намалени цени

Објавено пред

на

По повод 30 години постоење на АТВА МАРКЕТИ, најдобриот кичевски бренд ги изнедува своите верни потрошувачи со асортиман на производи по намалени цени.

Роденденската понуда трае од 25.05 до 27.05

Прочитај повеќе...

Кичево

Опожарениот автобус на „Пресека“ бил без патници, шоферот сам го пријавил пожарот

Објавено пред

на

Опожарениот автобус за кој предмалку објавивме за среќа бил без патници, додека настанатиот пожар го пријавил шоферот, за Порта.мк извести дежурната екипа на ЦУК – Кичево.

ТППЕ веќе го стави пожарот во мирување, Полициски екипи се исто така на терен, така што сообраќајот кај с.Извор сега се одвива нормално.

Несреќата се случила нешто по 21 часот , кога од непознати причини автобусот на компанијата Галеб се запалил.

Повеќе информации од СВР Охрид очекуваме во текот на утрешниот ден.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за недела (28 мај)

ОВЕН Многу сте незадоволни и загрижени со ситуацијата на финансиско поле. Со своето однесување уште повеќе го поттикнувате партнерот да...

Временска прогноза7 часа

Временска прогноза за следните 10 дена, за стабилно време ќе почекаме..

Нашата територија се наоѓа под влијание на ГОЛЕМА ВЛАЖНА и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. И во следните 10-тина денови од пладневните...

Спорт7 часа

ФК „Вардар Неготино“ утре на градски во Кичево спрема навивачка инвазија

Утре од 17:00 часот се играат бараж натпреварите во третата Македонска фудбалска лига за влез во Втората лига, додека распоредот...

Спорт11 часа

Фудбалската федерација на Македонија го одржа редовното генерално собрание пред претставници на ФИФА и УЕФА

Фудбалската федерација на Македонија го одржа Редовното Генерално Собрание. На Редовното Генерално Собрание во Скопје, присутните делегати го усвоија извештајот на...

Lifestyle15 часа

Ние сме во опасност: Зголемувањето на температурите може да доведе до катастрофа

Една нова студија открива дека до крајот на векот, поради глобалното затоплување, земјата би можела да има најголема популација погодена...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (27 мај)

ОВЕН Денот е поволен за решавање на недоразбирањата кои сте ги имале со колегите или претпоставените. Ако сте во потрага...

Кичево1 ден

Во Кичево стартува „Мобилна амбуланта“ со гинеколози кои ќе вршат бесплатни гинеколошки прегледи кај жените, ова се сите информации..

Во Кичево започнува со работа мобилна амбуланта во која се нудат бесплатни гинеколошки прегледи за жените кои живеат на територијата...

Скопје1 ден

Во недела во Скопје поради ревијална трка на велосипеди и ролерки ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.05.2023 (недела) со почеток во 11.00 часот поради одржување на ревијална...

Спорт1 ден

Македонија до 18 поразена од Србија во Стара Пазова

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра предвидениот контролен натпревар против соодветната селекција на Србија. На натпреварот кој...

Lifestyle2 дена

Neuralink на Маск доби дозвола да тестира мозочни импланти на луѓе

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, објави дека добил одобрение од американските регулатори за тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе,...

НАЈЧИТАНИ