Следете не

Технологија

Апликацијата „Google Fit“ ви овозможува да ги мерите откуцаите на срце и дишење

Објавено пред

на

Најновото ажурирање од Google Fit им овозможува на корисниците на iPhone да ги мерат пулсот и дишењето со едноставно користење на камерата.

Исто така, им овозможува да ги мерат виталните вредности дури и кога се надвор од мрежна покриеност, со други зборови, кога се офлајн. Google воведе нова функција во својата апликација Google Fit за iOS која им овозможува на корисниците на iPhone да го мерат пулсот со ставање на прстот на објективот на камерата свртен наназад и со лесен притисок. Корисниците исто така можат да го вклучат блицот за да ја зголемат прецизноста во услови на слаба осветленост. Алтернативно, тие исто така можат да ги стават рацете и iPhone пред изворот на светлина.

Компанијата наводно користи промени во бојата на прстите на корисникот за да го мери протокот на крв. Алгоритмот за отчукувањата на срцето, исто така, зема предвид голем број други фактори, меѓу кои и тонот на кожата, возраста и осветлувањето. Целиот процес трае околу 30 секунди, по што на дното на екранот во апликацијата се појавува графикон со прегледи и мерења на крвниот притисок. Откако апликацијата ќе покаже резултати, корисниците можат да одлучат дали сакаат да ги снимат измерените витални вредности во апликацијата или не.

Најдобриот дел од оваа функција е тоа што не бара апликацијата да комуницира со серверите на Google за обработка на податоци. Едноставно кажано, работи дури и ако нема интернет конекција или ако iPhone е офлајн.

Што се однесува до респираторните мерења, публикацијата вели дека апликацијата за iOS Google Fit користи камери на iPhone FaceID за мерење на вдишувања во минута. Сè што треба да направат корисниците е да ги постават своите iPhone-и на стабилна површина, така што нивните глави и торзо се јасно видливи преку предната камера на телефонот. Исто како и мерењето на отчукувањата на срцето, процесот трае околу 30 секунди, за кое време апликацијата Google Fit ја пресметува стапката на дишење на корисникот со мерење на движењето на градите со помош на технологијата за следење на видот.

Вреди да се напомене дека Google ја воведе оваа функција за прв пат на телефоните со Android. Сега, речиси една година подоцна, компанијата воведува поддршка за овие функции во својата апликација за iOS. Дополнително, Google експлицитно ги предупредува своите корисници дека мерењата направени од апликацијата „не се наменети за медицински цели и не треба да се користат за дијагностицирање, лекување или спречување на каква било болест или здравствена состојба“.

Извор: Бгр / b92

Магазин

Игрите на Netflix се целосно промашени, помалку од 1% од претплатниците ги играат

Објавено пред

на

Индустријата за видео игри е повредна од музичката и филмската индустрија заедно, и веќе е општо познато, па не е чудно што стриминг гигантот Netflix со сите сили се обидува да стане дел од многу профитабилен сегмент на забавата. Сепак, како што е соопштено од XDADevelopers, претплатниците на оваа платформа сè уште се заинтересирани за малку различни содржини.

Желба за индустријата за видео игри

Во ноември минатата година, Netflix сакаше да стане дел од индустријата за видео игри, па на публиката и претстави пет наслови во кои претплатниците можеа да уживаат – Stranger Things: 1984, Stranger Things 3: The Game, Shooting Hoops, Card Blast и Teeter (Up ). Во следните месеци почнаа да се појавуваат се повеќе видео игри, а Netflix задоволно ги триеше рацете во бавната игра за привлекување на се повеќе гејмери ​​на својата стриминг платформа.

Целата идеја зад овој потег е Netflix да претстави премиум наслови наменети за мобилни уреди, но без никакви реклами или опции за купување во играта. Во моментов на платформата има 24 наслови, а покрај споменатите се:

Arcanium: Rise of Akhan
Asphalt Xtreme
Before Your Eyes
Bowling Ballers
Dominoes Café
Dungeon Dwarves
Dragon Up
Exploding Kittens
Hextech Mayhem: A League of Legends Story
Into the Breach
Into the Dead 2: Unleashed
Knittens
Krispee Street
Mahjong Solitaire
Moonlighter
Poinpy
Relic Hunters: Rebels
Shatter Remastered
This is a True Story
Townsmen – A Kingdom Rebuilt
Wonderputt Forever

Но, дали корисниците ги сакаат тие масивни видео игри и дали се претплатат на Netflix поради таа причина?

Одговорот го претпоставувате сами, а тој носи големо и јасно „не“. Во моментов, помалку од една проценка од сите оние кои ја користат оваа платформа играат видео игри на неа, па дури и така, Netflix планира дополнително да ја прошири својата библиотека со наслови и да понуди уште 26 нови видео игри до крајот на годината вкупно од 50 во понуда.

Netflix се обидува да ги надомести своите тековни загуби на претплатници со нови („casual“) ентузијасти за игри. Со вакви видео игри, тешко дека оние кои сакаат да играат на својот мобилен телефон ќе платат Netflix чисто заради видео игрите, ако како платформа за стриминг која исто така го нуди тоа, можеби Netflix би можел да се издвои од понудата во иднината.

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да го стартувате Internet Explorer во Windows 11

Објавено пред

на

Microsoft не предвиде употреба на Internet Explorer во Windows 11, спречувајќи некој да го користи овој прелистувач. Сепак, еден корисник на Twitter покажа како е можно да се стартува Internet Explorer на Windows 11.

Дали Internet Explorer исчезна засекогаш?

Internet Explorer никогаш не бил наменет да работи во Windows 11 околина. Microsoft го оневозможи Internet Explorer во Windows 11, што го прави првата верзија на Windows без Internet Explorer во повеќе од 20 години. Сега, ако се обидете да го стартувате Internet Explorer во Windows 11, Windows едноставно автоматски се пренасочува кон Microsoft Edge.

Сепак, еден корисник на Twitter откри начин како да го стартува Internet Explorer на Windows 11. Иако Internet Explorer беше застарен во јуни, тој сè уште е достапен благодарение на заборавените делови од оперативниот систем кои сè уште постојат некаде.

Поради некоја причина сè уште е можно да се стартува Internet Explorer на овој начин, заобиколувајќи ги командите што се пренасочуваат директно на Edge. Прелистувачот работи неочекувано добро. Сепак, можни се одредени некомпатибилности и безбедносни проблеми кои постојат кога користите Internet Explorer во неподдржана состојба.

Извор: The Verge

Прочитај повеќе...

Магазин

Amazon го купува iRobot, производител на роботската правосмукалка Roomba

Објавено пред

на

Amazon склучи договор за преземање на компанијата iRobot, производител на најпознатата роботска правосмукалка – Roomba. Вредноста на аквизициите е 1,7 милијарди долари, а според договорот како извршен директор на компанијата ќе остане Колин Англ. Засега не е објавено кога точно ќе се случи тоа, бидејќи зделката прво треба да ја потврдат акционерите на iRobot, а кога тоа ќе се случи, свое мислење за аквизицијата ќе треба да дадат и регулаторите.

Во објавувањето на договорот, Amazon не кажа какви се неговите планови со iRobot. Наведено е само дека iRobot повторно го измислил начинот на кој луѓето ги чистат своите домови и очекуваат повеќе такви иновативни производи.

iRobot е основан во 1990 година од истражувачи од MIT, и првично се фокусираше на развојот на воени роботи. Голем пресврт дојде во 2002 година, кога беше претставена првата правосмукалка Roomba, која до 2004 година беше продадена во милион примероци. Оттогаш, компанијата постојано ја проширува својата линија на роботски правосмукалки, а бизнисот цвета. Затоа повеќе не им требаше воениот дел од компанијата, па го продадоа во 2016 година.

Но, во последно време компанијата наиде на финансиски проблеми и во последниот квартал имаа загуби во приходите, а паричните резерви беа намалени. Конкуренцијата станува се посилна и побројна, а на промената на однесувањето на луѓето влијаела и руската инвазија на Украина, кои поради несигурност решиле да се откажат или да го одложат купувањето на работи кои не им се апсолутно неопходни. Затоа iRobot очекува дека под покровителство на Amazon ќе ја врати профитабилноста.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија6 часа

СВР Охрид со активности на г.п. Ќафасан – „На пат секогаш тргнувај одморен“

Под мотото „На пат секогаш тргнувај одморен“, Одделението за превенција при СВР Охрид и РСБСП ја спроведуваат превентивната кампања „Безбедно лето...

Временска прогноза7 часа

Поизразено невреме проследено со интензивен пороен дожд – ова се најновите метео информации

За време на овој викенд бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и тоа поради очекуваната нестабилност на повеќе места низ Македонија. Истата ќе...

Македонија7 часа

Центар за управување со кризи: Нема активни пожари во моментов

Центарот за управување со кризи (ЦУК) во информацијата за состојба со пожарите во изминатото деноноќие наведува дека е изгаснат пожарот...

Македонија7 часа

Ноќниот радар „коси“, вчера во зајакната акциска санкционирани 261 возач кои ја пречекориле дозволената брзина на возење

Во текот на изминатата вечер (12.08.2022) во периодот од 18.00 до 00.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен...

Свет8 часа

Нова тура „Starlink“, по успешното лансирање на „Falcon 9“ од Space X

Американската компанија „Space X“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на...

На денешен ден14 часа

13 август – На денешен ден

1521.- Шпанскиот освојувач Хернан Кортес го зазеде и го уништи, по тримесечна опсада, градот Тенохтитлан на Ацтеките (Мексико Сити). 1624.-...

Lifestyle20 часа

(ВИДЕО) Теа Таировиќ се оправда и распали со нашата „Македонско девојче“ – нема поубаво од Македонче!

Теа Таировиќ распали со знамето и нашата безременска „Македонско девојче“ p.s. По социјалните мрежи коментираат Теа простено тие за песната...

Хороскоп21 час

Викенд Хороскоп -(сабота 13 август)-

ОВЕН  Личноста со која сте блиски сигурно ќе ви даде добар совет. Слушајте внимателно дури и ако ви се чини...

Македонија23 часа

Заврши испитувањето на брисот земен од кичевчанецот по сомнежот дека имал „Мајмунски сипаници“

По завршувањето на испитувањето на брисот земен од пациентот од Кичево по индикација утврдена од специјалист инфектолог резултатот е негативен....

Кичево1 ден

(ВИДЕО) Суспектниот кичевчанец на мајмунски сипаници денес бил тестиран, неговите резултати ќе се објават во текот на вечерта

Кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници кој неодамна се вратил од Австрија, конечно е тестиран и е во изолација, потврдија од...

НАЈЧИТАНИ