Следете не

Мобилни уреди

Apple потврдува дека „AI“ – вештачка интелигенција ќе пристигне и за iPhone уредите

Објавено пред

на

За време на разговорот за заработка со инвеститорите, извршниот директор на Apple, Тим Кук, потврди дека функциите за вештачка интелигенција доаѓаат на платформите на компанијата. Кук најави дека ќе сподели повеќе детали за напорите за развој на вештачка интелигенција „подоцна оваа година“, што значи дека тие најверојатно ќе бидат достапни на претстојната линија на телефони iPhone 16.

Apple обично најавува пошироки промени на платформата на својот настан WWDC, заедно со објавувањето на прегледи на програмери за iOS, macOS и други платформи. Потоа, компанијата најавува и одредени нови функции за своите нови iPhone-и, кои ги лансира подоцна во текот на годината. Според тоа, Apple веројатно планира да ги елаборира овие карактеристики заедно со воведувањето на оперативниот систем iOS 18.

За време на разговорот, Кук понатаму изјавил дека „што се однесува до вештачката интелигенција, тие имаат многу работа внатрешно“, пишува Android Authority.

– „Има некои работи за кои сме неверојатно возбудени и за кои ќе зборуваме подоцна оваа година“, рече тој. Кук, сепак, не прецизираше на кои уреди или платформи ќе дојде вештачката интелигенција, но може да се погоди од некои информации кои протекоа во последните недели, а кои откриваат дека iPhone ќе биде во центарот на напорите на Apple за вештачка интелигенција.

Програмскиот код во верзијата iOS 17.4 сугерира дека дигиталниот асистент Siri ќе може да користи вештачка интелигенција за: сумирање на текстови, предлози за паметни одговори во пораките, но и во апликации како Apple Music, Pages и Keynote. Apple исто така тестира различни модели со вештачка интелигенција, од кои некои работат на уреди, а некои се потпираат на Интернет.

Што се однесува до објавувањето на софтверот iOS 18 за iPhone, инсајдерите и јавноста очекуваат тој да биде претставен на WWDC 2024 на почетокот на јуни, каде што Apple би можел да детализира некои од основните планови за инкорпорирање на вештачката интелигенција во iOS и другите платформи. Уште повеќе функции наменети за потрошувачите на Apple најверојатно ќе бидат откриени од компанијата на лансирањето на линијата телефони iPhone 16, што треба да биде во септември 2024 година.

Извор: benchmark.rs

Магазин

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Објавено пред

на

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони Pixel 9.

Ова треба да биде најголемата постава на Pixel досега, со Pixel 9, Pixel 9 Pro, Pixel 9 Pro XL и Pixel 9 Pro Fold.

Пред неколку дена протекоа европските цени на овие уреди, поточно француските, а многумина не се ентузијасти. Да почнеме со цените.

Најевтиниот 900 евра, најскапиот над 2000 евра

Според GSMArena, Pixel 9 ќе биде достапен во боите Obsidian, Porcelain, Cosmo и Mojito, а цените ќе бидат:

 • 128 GB: 899 евра
 • 256 GB: 999 евра

Pixel 9 Pro ќе биде приближно со иста големина како Pixel 9, но ќе има повеќе камери. Ќе доаѓа и во четири бои: обсидиан, порцелан, леска и розова. Неговите цени наводно ќе бидат:

 • 128 GB: 1099 евра
 • 256 GB: 1199 евра
 • 512 GB: 1329 евра

Pixel 9 Pro XL ќе ги има истите компоненти како Pixel 9 Pro, но ќе биде поголем, а исто така ќе доаѓа во боите наведени погоре. Неговите наводни цени се:

 • 128 GB: 1199 евра
 • 256 GB: 1299 евра
 • 512 GB: 1429 евра
 • 1 ТБ: 1689 евра

Конечно, Pixel 9 Pro Fold ќе биде наследник на оригиналниот Pixel Fold од минатата година. Овој модел ќе биде достапен само во обсидиан и порцелански бои. Нејзините цени треба да бидат:

 • 256 GB: 1899 евра
 • 512 GB: 2029 евра

Важно е да се напомене дека различните стапки на ДДВ можат да создадат варијации на цените низ ЕУ. Доколку оваа информација е точна, овие цени може да послужат како рамка за очекуваните цени на европскиот пазар.

„Апсолутно лудо“

Социјалните мрежи како Reddit и X се полни со коментари за наводните цени на серијата Pixel 9. Многумина коментираа дека по таа цена не планираат да купат нов телефон на Google Pixel.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Не правете го ова додека го полните телефонот

Објавено пред

на

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои можат да го оштетат уредот и да го скратат неговиот работен и животен век.

Современите телефони речиси исклучиво користат литиум-јонски батерии што се полнат. Иако овие батерии се покажаа како ефикасни во големина и прилагодливи, тие сепак имаат одредени ограничувања.

Особено, не е добра идеја целосно да ги испразните или да ги оставите приклучени откако ќе се наполнат. Ако направите некоја од овие работи, сигурно полека ќе го намалите вкупниот капацитет на полнење на батеријата со текот на времето.

Затоа исклучете го телефонот откако батеријата ќе достигне 100 проценти. Многу телефони сега вклучуваат системи за запирање на полнење по полнењето, но сепак најдобро е ако го исклучите напојувањето.

Полнење на телефонот на топло место

Ова е повеќе безбедносен проблем, иако има последици и за техничките карактеристики на телефонот. Имено, голем број актуелни модели значително се загреваат при полнењето.

Затоа, не се препорачува да го чувате уредот додека се полни под, на пример, перница во текот на ноќта или каде било во кревет. Постелнината може да ја загрее со текот на времето, што може да резултира со прегревање, а во некои ситуации и пожар.

Наместо тоа, наполнете го на чиста површина, како ноќница.

Купување евтини кабли и приклучоци за замена

Каблите и приклучоците за паметни телефони релативно лесно се губат. Подеднакво е лесно да се заменат со нови. Сепак, треба да се биде внимателен и да не се штеди премногу.

Најевтините додатоци од овој тип може да доведат до побавно полнење, загревање, па дури и да претставуваат ризик од пожар. Затоа, подобро е да се држите до оригиналниот производител или реномирани брендови.

Купување апликации за заштеда на батерија

Како по правило, апликациите од овој тип не вредат ризик или напор. Тоа нема да ви помогне да го ограничите траењето на батеријата повеќе од веќе вградените апликации во вашиот уред, но може да ја отвори вратата за хакерите и другите злонамерни актери.

Полнење и стриминг во исто време

Прегревањето е еден од главните ризици при полнење на телефонот. Затоа, избегнувајте да правите нешто интензивно на него додека се полни (на пример, гледање видеа со HD стриминг или играње видео игра со тешки барања).

Оставете го додека не се наполни, пишува Independent.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Неколку факти кои мора да ги знаете за вашиот мобилен телефон

Објавено пред

на

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои можат да го оштетат уредот и да го скратат неговиот работен и животен век.

Современите телефони речиси исклучиво користат литиум-јонски батерии што се полнат. Иако овие батерии се покажаа како ефикасни во големина и прилагодливи, тие сепак имаат одредени ограничувања.

Особено, не е добра идеја целосно да ги испразните или да ги оставите приклучени откако ќе се наполнат. Ако направите некоја од овие работи, сигурно полека ќе го намалите вкупниот капацитет на полнење на батеријата со текот на времето.

Затоа исклучете го телефонот откако батеријата ќе достигне 100 проценти. Многу телефони сега вклучуваат системи за запирање на полнење по полнењето, но сепак најдобро е ако го исклучите напојувањето.

Полнење на телефонот на топло место
Ова е повеќе безбедносен проблем, иако има последици по техничките карактеристики на телефонот. Имено, голем број актуелни модели значително се загреваат при полнењето.

Затоа, не се препорачува да го чувате уредот додека се полни под, на пример, перница во текот на ноќта или каде било во кревет. Постелнината може да ја загрее со текот на времето, што може да резултира со прегревање, а во некои ситуации и пожар.

Наместо тоа, наполнете го на чиста површина, како ноќница.

Купување евтини заменски кабли и приклучоци
Каблите и приклучоците за паметни телефони релативно лесно се губат. Подеднакво е лесно да се заменат со нови. Сепак, треба да се биде внимателен и да не се штеди премногу.

Најевтините додатоци од овој тип може да доведат до побавно полнење, загревање, па дури и да претставуваат ризик од пожар. Затоа, подобро е да се држите до оригиналниот производител или реномирани брендови.

Купување апликации за заштеда на батерија
Како по правило, апликациите од овој тип не вредат ризик или напор. Тие нема да ви помогнат да го ограничите траењето на батеријата повеќе од апликациите што се веќе вградени во вашиот уред, но можат да ја отворат вратата за хакерите и другите злонамерни актери.

Полнење и стриминг во исто време
Прегревањето е еден од главните ризици при полнење на телефонот. Затоа, избегнувајте да правите нешто интензивно на него додека се полни (на пример, гледање видеа со HD стриминг или играње видео игра со тешки барања).

Оставете го додека не се наполни, пишува Independent, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 минути

Хороскоп за вторник (16 јули)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Автомобили11 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle11 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин11 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle11 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин11 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин12 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин12 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин12 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин12 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

НАЈЧИТАНИ