Следете не

Гејминг

ASUS ROG Ally: Новата младост на рачните конзоли за игри

Објавено пред

на

Меѓу најубедливите и најдобрите изданија на рачни конзоли за игри што го преплавуваат пазарот е ASUS ROG Allly, со бројни адути и предности во однос на конкурентите.

Се чини дека е пред нас нова златна ера на рачни конзоли за игри. По извонредниот успех што го постигна Nintendo Switch – кој поради специфичната софтверска библиотека, публиката и перформансите на пазарот е приказна сама по себе – голем број компании се обидоа да создадат нешто слично. Веќе некое време се редат еден по друг, но најголемата „бомба“ одекна кога Valve објави дека ќе започне со продажба на сопствена пренослива гејмерска конзола, Steam Deck.

Се чинеше дека е одлична комбинација. Компанијата која стои зад најголемата продавница за игри на Интернет ќе понуди уред кој ќе може да игра илјадници наслови. Со еден мал улов – Valve навистина немаше некое посебно искуство со хардверот. Имаше можност и други, попознати имиња од областа да скокнат во приказната. Едно од тие имиња, кое особено се поврзува со иновации и освојување нови пазари, е добро познатиот ASUS. Нејзините перформанси пристигнаа во форма на конзолата ROG Ally.

Мобилен компјутер

Конзолата ASUS ROG Ally се заснова на комбинација на чипсет AMD од новата генерација наменет за евтини компјутери и оперативниот систем Windows 11. Тоа е она што го прави уникатен, и тоа го формира јадрото на неговите способности и способности, заедно со некои други детали за кои ќе разговараме. За разлика од многу слични уреди кои имаат едно или друго ограничување, ROG Ally во суштина е компјутер во мал формат, а да не зборуваме за компјутер во голем контролер што вие го контролирате.

Што значи ова во пракса? Пред сè, огромна количина на слобода. Додека другите конзоли се ограничени на една или друга работа, хардверски ограничени, софтверски ве врзуваат за една продавница за игри или група игри, ROG Ally ви дозволува да користите – буквално сè. Освен тоа, може да биде многу раскошен мултимедијален придружник во секоја смисла на зборот.

Со добри звучници или поврзани со Bluetooth слушалки и други периферни уреди, можете да го користите како мултимедијална машина, да гледате филмови или да правите многу работи што ги правите на кој било компјутер со Windows. Го спакувате во ранец, слушате музика, гледате филмови, па дури и играте игри – тоа е луксузен мултимедијален уред кој е целосно мобилен и може да се управува благодарение на големиот број контроли што ги носи со себе. Дури и кога ќе видите дека пристигнува со штанд што е фантастична работа за гледање филмови во хотелска соба… Но, да одиме по ред.

Хардверски, конзолата се базира на чипот AMD Ryzen Z1 Extreme. Има и подостапна варијанта со Z1 без наставката Extreme, но искрено ја препорачуваме побрзата варијанта бидејќи е забележливо побрза, како во процесорот, така и во графичкиот дел. Z1 Extreme се базира на архитектурата Zen4, се произведува во процес од 4 nm и има осум јадра со вкупно 24 MB кеш. По него следи интегрирана графика AMD Radeon базирана на архитектурата RDNA 3, со 12 компјутерски единици (во споредба со само четири во попристапниот модел). Работниот часовник на процесорот и графиката може да одат до 5,1 GHz или 2,7 GHz, во зависност од потребите и оптоварувањето.

Напојување или батерии

TDP е деклариран во опсег од 9 до 30 W и на тоа треба да се обрне големо внимание. Не се секогаш достапни сите режими на работа, но зависат од тоа дали конзолата е вклучена или не. Така, границите се движат од 9 W во Silent режим до 15 W во режимот Performance, до 25 W во режимот Turbo, додека 30 W се резервирани за ситуацијата кога конзолата е поврзана на електрична енергија. Овие типови на употреба имаат значително влијание врз потрошувачката на батеријата. Термичките граници имаат големо влијание врз перформансите, не само во смисла на дефиниција туку и во контекст на греењето. ASUS создаде нов термички систем Zero Gravity за оваа конзола со два вентилатори, со отвори опремени со филтри за прав.

Сето ова е придружено со 16 GB LPDDR5 меморија, што е прилично дарежлива количина што ќе овозможи многу течна игра во практично сите наслови. Брзиот SSD PCIe 4.0 NVMe M.2 од 512 GB во формат 2230 гарантира дека имате каде да ги складирате, а мемориската картичка е поддржана и за брзо и лесно пренесување на библиотеки на игри и мултимедијални содржини.

Впечатокот што го остава ROG Ally е исклучително позитивен. На прв поглед изгледа како најквалитетната рачна конзола, а кога ќе се земе предвид дека е и најлесната, со тежина од само 608 грама, работите стануваат уште појасни. Секој грам е важен во оваа категорија, особено ако децата сакаат да ја користат конзолата. Убав додаток доаѓа и во форма на штанд, што е фантастична работа ако, на пример, сакате да гледате филмови со вашиот мал придружник. Покрај конекторите за аудио и микрофон, има и USB Type-C комбо порта со поддршка за USB 3.2 Gen2, како и DisplayPort 1.4 видео приклучок, кој исто така ви носи многу опции.

Ако сте ги следеле нашите пишувања за лаптопите ASUS, знаете дека голем број ултра тенки модели го користат интерфејсот ROG XG Mobile за поврзување на надворешни графички картички. Така и овде можете да користите надворешна графика до графичкиот процесор за лаптоп RTX 4090, што е малку нереално, но во исто време и прилично скапо. Но, таа опција исто така илустрира колку функции испорача ASUS со новата мобилна конзола за игри, обезбедувајќи целосна интеграција во неговиот екосистем.

Непречено уживање

Конечно доаѓаме до впечатоците од самото дело. ROG Ally се потпира на 7-инчен екран, што е огромна предност во однос на конкуренцијата, но бара и одредено знаење од корисникот. Да, тоа изобилство на опции понекогаш принудува одредена доза на размислување и оптимизација. Имено, екранот има Full HD резолуција (1920 × 1080 пиксели) со брзина на освежување од 120 Hz. Самиот екран е фантастичен, со осветленост од 500 nits и сооднос на контраст од 1200:1, што овозможува добра видливост при силна дневна светлина и многу флуидно дејство. Во овој поглед, ROG Ally е најдобар во оваа класа уреди.

Но, тоа ќе ги принуди корисниците повнимателно да избираат и да ги прилагодуваат игрите. Имено, не се репродуцира се со таква резолуција и на толкав број на фрејмови. Некои игри ќе се одвиваат фантастично, но некои ќе треба да се намалат. За среќа, дури и 720p изгледа сосема прифатливо на ваков екран. Потоа се вклучени горенаведените размислувања за TDP, така што е сосема можно ограничувањето на играта на 60 Hz (да речеме, ако бројот на fps не надминува 40-50) е поисплатливо за да се заштеди на батеријата. Во превод, секој корисник треба да си поигрува со овие поставки во зависност од видот на игрите што ги игра и неговите сопствени критериуми за да го најде личниот оптимум што му дава најмногу во одредена ситуација.

Благодарение на оперативниот систем Windows 11 Home, корисникот не е ограничен само на продавницата за апликации и веднаш може да почне да репродуцира се што собрал досега во колекцијата. Тривијално е да се поврзете со Steam, Epic Games, Xbox GamePass, Ubisoft Uplay или GOG, што изгледа особено интересно поради постарите игри. Генерално, нашиот впечаток е дека Metroidvanias (игрите за скролување со акција) се дефинитивно нешто каде што е дома ROG Ally, но исто така можете да играте, условно кажано, понови и помодерни игри без никаков проблем. Baldur’s Gate 3 работи фантастично, Dead Cells и Axiom Verge се тука во природно опкружување, Doom Eternal веќе бара некои прилагодувања и во однос на хардверските поставки и навиката да се игра 3D стрелец без глушец со помош на контролер, т.е. печурки. Сите овие параметри може да се контролираат со помош на софтверот Armory Crate, кој има специјално копче за инстант отповикување во секое време, од каде што можете да управувате со поставките, споменатите ограничувања, работните параметри и профилите.

ROG Ally како компјутер

Батеријата од 40 Wh се чини голема на хартија, но многу зависи од вашите поставки. Може да играте од еден час до осум или девет часа, во зависност од тоа колку барате. Или можете да го користите ROG Ally како мини-компјутер десет часа во исто време. Изборот е твој. За да не оставите коментар зошто да се одлучите за ваква конзола наместо телефон: одговорот е сам по себе очигледен. Овде има игри, па играте, и има игри на телефоните, па играте таму. На кого му треба дополнително објаснување веројатно не размислува за добивање на толку одличен уред кој овозможува врвно искуство со игри во движење, со библиотеки кои броат илјадници и илјадници наслови.

На самиот крај, што да кажеме освен дека очекуваме понатамошен развој и подобрување на овој концепт во годините што доаѓаат. Списокот на игри нема да се намалува, напротив ќе ги има се повеќе, а со тоа и можностите за нивно играње, а очекуваме дека целиот спектар на жанрови ќе добие нов поттик со навлегувањето на мобилните гејмерски конзоли. на пазарот. ASUS е дефинитивно во одлична позиција и ги има сите предуслови да направи пробив во овој сегмент во годините што следат и да ги придобие симпатиите на мнозинството гејминг публика со своите иновативни концепти.

/asusplus.rs

Гејминг

Ubisoft ги најавува римастерите на постарите Assassin’s Creed игри

Објавено пред

на

Постарите наслови од серијата Assassin’s Creed ќе добијат модерни промени, веројатно со подобра графика и други подобрувања за поновите конзоли и помоќните компјутери. Yves Guillemot, извршен директор на Ubisoft, во интервју на веб-страницата на компанијата откри дека се подготвуваат римастери на игрите на Assassin’s Creed на прашањето што е следно за франшизата. Ремастерите ќе и овозможат на компанијата повторно да ги разгледа и модернизираат постарите светови што ги создала, објаснувајќи дека „има светови во некои од постарите игри на Assassin’s Creed кои сè уште се исклучително богати“.

Планови за идните игри на Assassin’s Creed

Guillemot исто така рече дека целта на Ubisoft е игрите на Assassin’s Creed да излегуваат поредовно, „но не да ги имаат истите искуства секоја година“. Претстојната игра Assassin’s Creed Hexe, сместена за време на судењата за вештерки во Светата Римска Империја, ќе биде „многу поинаква игра од Assassin’s Creed Shadows“, рече тој. Сенки е сместен во Јапонија на крајот од ерата Сенгоку и прикажува вистински настани и историски личности од тој период, вклучувајќи го и феудалецот Ода Нобунага. Ќе биде достапен ширум светот на 15 ноември.

Иако Guillemot не кажа кои наслови ги преработува Ubisoft, Kotaku претходно објави дека работи на нова верзија на Black Flag. Акционата авантуристичка игра, која се фокусира на пиратите од 18 век, беше објавена во 2013 година и беше еден од најомилените наслови во франшизата. Ubisoft исто така се очекува да лансира нова платформа наречена „Animus hub“ која играчите ќе можат да ја користат за лансирање и играње игри од франшизата истиот ден кога Shadows е достапен. Центарот Animus, порано познат како Infinity, потенцијално би можел да биде и продавница, и ако тоа е вистина, тогаш има смисла дека Ubisoft работи на повеќе AC изданија кои можат да се продаваат преку центарот.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Гејминг

Среќен роденден „Counter Strike“ – вчера се навршија токму 25 години од мега популарната игра, некогашен сон на секое дете!

Објавено пред

на

Counter-Strike тогаш беше во бета фаза од 19 јуни 1999 година до 9 ноември 2000 година кога беше објавена верзијата Counter-Strike 1.0. Развојот како што е познато првично започна на основната „Counter-Strike“, тоа беше мод за „Half-Life“ развиен првенствено од Мин Ле со помош на Џес Клиф. Тие го формираа јадрото на оригиналниот „Counter-Strike“ Team, иако беа донесени и други луѓе за да обезбедат текстури и мапи за играта. Valve Software се вклучи во текот на развојот на Beta 5.0.[1]

Во оваа фаза, многу концепти сè уште се усовршуваа и периодично се додаваа нови оружја и мапи. Во споредба со играта за малопродажба, овие бета верзии беа неверојатно различни во однос на опкружувањето, графиката, па дури и играта. Многу различни мапи кои беа вклучени на крајот беа отфрлени.

Како и да е, оваа игра беше сон на секое дете, токму вчера истата наполну 25 години!

Среќен роденден „Кантер Страјк“

Прочитај повеќе...

Гејминг

Microsoft Flight Simulator 2024 излегува на 19 ноември

Објавено пред

на

Microsoft Flight Simulator 2024 доаѓа на Xbox и PC на 12 ноември. Следниот дел од легендарната франшиза ќе вклучува возење со балон на топол воздух, гаснење пожари и многу повеќе.

За време на изложбата за игри на Xbox, развивачот на Microsoft Flight Simulator 2024 Asobo покажа комерцијални летови, авионски амбулантни возила, па дури и воздушни реклами. Asobo работи на додавање разновидни нови авиони во играта, па дури ќе можете да летате како дел од тимот за пребарување и спасување или да помагате во земјоделската авијација и гаснењето пожари. Asobo исто така има работено на додатоци како што се воздушни трки, скокање со падобран, па дури и ВИП услуги.

Microsoft Flight Simulator 2024 дебитира на Xbox Series S/X и PC на 19 ноември.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија6 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle7 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle7 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle7 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин7 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин7 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин7 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин7 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин7 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ