Следете не

Кичево

АТВА Маркети: Нова палета на производи по акциска цена

Објавено пред

на

Кичево

Вчера бил пријавен пожар во помошна котлара на РЕК „Осломеј“, нема повредени..

Објавено пред

на

На 23.03.2023 во 12:25 часот во полициското одделение во кичевското село Осломеј пријавено е дека во помошна котлара од електраната РЕК „Осломеј“ настанал пожар.

Повредени лица нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За нашиот портал извести портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

Работник од Младо Нагоричане вчера настрадал при извршување градежни активности во Кичево, трет пријавен случај месецов…

Објавено пред

на

Вчера на ден 22.03.2023 во 11:10 часот во ОВР Кичево пријавено е дека во Општата болница во Кичево со повреди бил донесен Б.М. (34) од село Младо Нагоричане, општина Старо Нагоричане.

Според пријавеното, тој се здобил со повредите при извршување градежни работи во фирма во Кичево.

Увид бил извршен и за настанот бил запознаен трудов инспектор, за порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

– Инаку да потсетиме месецов ова е трета пријава за повреден работник додека ги извршувал своите градежни работи, претходно случај беше на 8-ми март каде настрада 46-годишен кичевчанец и на 18-ти март жител на Демир Хисар исто така беше здобиен со тешки телесни повреди извршувајќи градежна работа.

Прочитај повеќе...

Кичево

Во Кичево реализирана локална работилница на тема „Градење на дијалог и соработка на бизнис заедницата и општината“

Објавено пред

на

Рурална Коалиција

Во Кичево на 20.03.2023 понеделник успешно се реализираше локална работилница на „Рурална Коалиција“ на тема како може да се подобри соработката и дијалогот помеѓу бизнис заедницата, општината, граѓанските организации и медиумите, а во насока на унапредување на транспаретноста и отчетноста на општината и останатите локални чинители. На настанот исто така беа присутни претставници од општините Кичево, Пласница и Македонски Брод, како и на на локалната акциска група „Треска“ и на Регионална Стопанска Комора.

Како главни предизвици во соработката и дијалогот, според претседателот на Регионалната Стопанска Комора, г-динот Игор Соколески беше пред се немањето на доволно волја, но и мотивација да се работи заедно, да се вложува во заедницата иако проблемите и предизвиците во општината лесно може да се препознаат и да се надминат.

Свој говор пред присутните истакна и извршната директорка на „Рурална Коалиција“ г-ѓа Лилјана Јоноски каде нагласи дека согласни се дека е потребно да се има почести средби на кои ќе се дискутира за предизвиците на општината, а ги иницираше и средбите кои треба да се реализираат во блиска иднина.

Од општината истакнаа дека се тука да ја слушнат секоја идеја и можност за унапредување на соработката, но и отвореноста на општината кон локалните чинители и дека треба многу повеќе да се работи на градење на взаемната соработка и доверба која што во моментов и не е на некое завидно ниво.

На работилницата беа присутни и дел од советниците во општината, локалните медиуми, како и граѓанските организации кои што предлагаа свои мерки како да се превенира корупцијата, при што беше напоменато дека и едукацијата, како и јакнењето на свеста кај населението за следење на работата на општината е од клучно значење

Инаку работилница беше реализирана во рамките на проектот „Заштита од корупција“ кој што „Рурална Коалиција“ го спроведува како локален партнер на Центар за граѓански комуникации, додека истиот е финансиран од Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје.

Официјална галерија од настанот:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза6 минути

Најава за заладување на времето и провејување снег, еве од кога..

За време на овој викенд сеуште во Македонија ќе се задржи вистинското ПРОЛЕТНО време со максимални температури кој ќе се искачуваат во...

Македонија4 часа

(ВИДЕО) Апсење како на филм на наплатна Тетово, запленета дрога во вредност од 100.000 евра

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и...

Кичево7 часа

Вчера бил пријавен пожар во помошна котлара на РЕК „Осломеј“, нема повредени..

На 23.03.2023 во 12:25 часот во полициското одделение во кичевското село Осломеј пријавено е дека во помошна котлара од електраната...

Автомобили8 часа

Купувањето половен електричен автомобил може да биде ризично: Ова се најголемите проблеми

Купувањето половен автомобил треба да биде возбудливо, но недостатокот на транспарентност на пазарот на половни автомобили е фрустрирачки. Ова не...

Магазин8 часа

Еве колку би можел да чини iPhone 15

Гласините за новите телефони на Apple се шират веќе со месеци, а сега има некои информации за цената и дизајнот...

Магазин8 часа

Кои занимања би можела прво да ги замени вештачката интелигенција?

Се прашувате дали вештачката интелигенција наскоро ќе ја преземе вашата работа? Група професори од угледни американски универзитети се обиделе да...

Магазин8 часа

TikTok сега има feed посветен на науката и технологијата

TikTok работи наменски STEM (наука, технологија, инженерство и математика) што ги содржи само овие едукативни видеа. Може да научите да...

На денешен ден18 часа

Светот на денешен ден – 24 март

1401.- Во поход низ Азија и Медитеранот, татарскиот генерал Тамерлан го освоил Дамаск. 1603.- Умрела англиската кралица Елизабета Прва (Елизабета)....

Хороскоп20 часа

Хороскоп за петок (24 март)

ОВЕН Ве очекува поволен ден за работа. Можете да се надевате на разговор кој ќе биде значаен за вас. Имате...

Спорт20 часа

Триумф на македонската репрезентација против Малта од 2:1 на „Тодор Проески“

Фудбалската репрeзентација на Македонија ја победи Малта со 2-1 на арената „Тодор Проески“ и успешно го отвори новиот квалификациски циклус...

НАЈЧИТАНИ