Следете не

Кичево

(ВИДЕО+ФОТО) Дечињата во Кичево вчера ги стоплија срцата на сите верници и гласно го најавија Христовото раѓање, за многу години Бадник!

Објавено пред

на

Денес во голем број по седми пат, по пауза од две години поради Коронавирусот, продолжи најубавата празнична традиција, каде дечињата учествуваа во Бадниковата поворка, пеејќи ја „Вечниот Бог“ на чело напред со Витлеемската пештера каде преку украс е претставено Рождеството Христово.

Поворката се движеше тргнувајќи од кичевскиот храм Св.Петар и Павле, улицата „Рудничка“, „Булевар Ослободување“ за на крај да завршат на градскиот плоштад каде е поставен големиот украс на Витлеемска пештера.

Распеаните коледарчиња ги стоплија срцата на сите верници, каде на крај беа дочекани и дарувани со најголема љубов, почит и пригодни пакетчиња.

Уште еднаш во име на целата организација, преку еден од главните виновници кој секоја година зема главна улога г-дин Бошко Сарафилоски упатуваме благодарност до сите родители кои се потрудија нивните најмили да бидат редовни на истакнатите проби, нивните баби, дедовци, сите гости, МВР – ПС Кичево за безбедно движење по улиците, Радио АКОРД како медиумски покровители и наши партнери, Кичевската парохија, маркети АТВА и сите останати добри луѓе и фирми.

Ги поздравуваме и нашите кичевчани кои даваат голем придонес за Бадниковото гранче, Јане Тренески, Ивица Мисајлески и сите добри луѓе кои неуморно секоја година максимално со нивното присуство придонесуваат за поголема масовност на луѓе, со цел што по ефикасно и по добро да се завршат празничните дејности, односно да има бадникови гранчиња за секого.

Во пресрет на Рождеството Христово, вечерва со почеток од 17:00 часот во нашиот кичевски храм ќе се отслужи Вечерна Богослужба со која ќе чиноначалствува Неговото Високо Преосвештенство Митрополит Дебарско Кичевски г-дин Тимотеј.
На вечерната Богослужба ќе бидат осветени Бадниковите гранчиња по што ќе бидат поделени на верниот народ присутен во нашата градска црква св. Петар и Павле.

Во продолжение ви го пренесуваме денешниот настан преку нашиот објектив, додека за официјалниот видео запис ќе ве изненадиме до крај на денот, истиот го изработуваме заедно во соработка со Media Centar.

За многу години! ❤️

Кичево

Најбараните производи сега на акција во АТВА Маркети

Објавено пред

на

Кичевскиот најснабден маркет АТВА повторно со акција на најбараните производи по екстра цени!

Акциската цена на производите ќе трае една седмица, односно до 2 февруари.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево: Вчера во стан на ул. „11 Септември“ настанал пожар, повредени лица нема..

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

На 23.01.2023 година во ОВР Кичево било пријавено дека на 22.01.2023 година во 18.30 часот во стан на улица „11 Септември“ во Кичево, сопственост на С.С. (48), настанал пожар.

Повредени лица за среќа нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавени прекини на електрична енергија во следните кичевски локалитети

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 24.01 – вторник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски локалитети:

  • ТС Техника, бул. Илинден кратки прекини на почеток и крај на планираниот прекин: Жито Караорман, Лопушник, Комуналец, Македонски шуми (Од 09:00 до 13:00 часот)
  • Дел од ул. 4-ти јули (Ламели), Жито маркет, пекара Сара и др. (Од 13:00 до 15:00 часот)

Напомена: Времетраењето „од-до“ може да зависи од ефикасноста на работата.

За нашиот медиум известува ЕВН Македонија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Занимливости48 минути

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не...

Спорт9 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден9 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости11 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза17 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје17 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина22 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

НАЈЧИТАНИ