Следете не

Занимливости

„Биткоинот“ со астрономски пораст, најголем после експанзијата од 2021-та година

Објавено пред

на

Биткоинот моментално се тргува по 49.917 долари откако ја проби границата од 50.000 долари. Ова е прв пат од ноември 2021 година, Биткоин да успее да скокне на 50.000 долари, додека во последните 24 часа, докажувајќи дека сите предвидувања на експертите се точни, цената на Биткоинот се зголеми за 1.816 долари. Според експертите на пазарот, овој наплив се должи на силните перформанси на американската берза, значителните приливи во ETF-ови на самото место на Bitcoin и претстојниот настан за преполовување.

Ethereum му се придружи на Bitcoin со зголемени добивки во вторникот. Втората најценета криптовалута моментално се тргува по цена од 2.642 долари, откако забележа пораст на цената од 5,51 отсто во последните 24 часа.

„Биткоинот сега се соочува со својот следен отпор од 50.250 долари, што доведува до 51.200 долари. Преовладувачкото позитивно расположение на инвеститорите се манифестира во активно нагорно присуство на пазарот. Во исто време, Ethereum ја задржува својата позиција над 2.600 долари, а биковите го таргетираат прагот од 2.717 долари“, изјави Едул Пател, извршен директор на Mudrex, за Gadgets360.

Повеќето алткоини растат со профит во вторник. Тие вклучуваат Ripple, Cardano, Avalanche, Dogecoin и Polkadot. Други профитабилни криптовалути ги вклучуваат Binance Coin, Solana, Chainlink и Polygon. Вкупната капитализација на пазарот на криптовалути се зголеми за 3,78 отсто во последните 24 часа.

Ова ја донесе вредноста на крипто секторот на 1,87 милијарди долари, според CoinMarketCap.

Занимливости

Некогаш најсовремениот сателит, вечерва се спушта на земјата

Објавено пред

на

Илустрација

Револуционерниот европски сателит за далечинско набљудување ERS-2, лансиран во 1995 година, треба да падне на Земјата оваа вечер. Европската вселенска агенција (ESA) тврди дека поголемиот дел од овој сателит ќе изгори на патот кон Земјата.

Сепак, можно е некои делови да ја издржат топлината што ќе се создаде при спуштањето со голема брзина, иако шансите овие фрагменти да паднат на населени места и да предизвикаат штета се мали.

Делови од сателитот би можеле да паднат речиси каде било во светот, најверојатно ќе паднат во морето, јавува Би-би-си. ЕСА лансираше два речиси идентични сателити за далечинско набљудување на Земјата во 1990-тите. Тие беа најсофистицираните планетарни набљудувачи во своето време, со пакет инструменти за следење на промените на копно, во океаните и во воздухот.

ERS-2, првиот што се врати на Земјата, првично беше поставен на 780 километри над планетата, а инженерите ги искористија неговите резерви на гориво во 2011 година за да го спуштат на височина од 570 километри.

Извор: euronews.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Сондата „Војаџер 1“ на НАСА е изгубена во длабока вселена поради дефект на меморијата

Објавено пред

на

Еден од двата најстари објекти на НАСА лансиран во вселената во 1977 година, сондата Војаџер 1 остана без клучна технологија поради дефект на меморијата. Оштетувањето најверојатно настанало во испарливата меморија на потсистемот за податоци за летот што се користи за контрола на авионот. Меѓу другото, се работи за проблем и со телеметријата – системот кој е најважен за летање и правилно порамнување на авионот.

Според информациите на вселенската агенција НАСА и извештаите на порталот ArsTechnica, ова се случило поради грешка во меморијата во „Flight Data System“ (FDS) на Voyager 1, кој користи стара верзија на неиспарлива меморија. Веројатно меморијата е расипана по сите овие години на вселенска работа.

Војаџер 1 и Војаџер 2 беа лансирани во вселената уште во 1977 година, што значи дека беа потребни повеќе од 45 години за „примитивната“ RAM меморија на Војаџер 1 да престане да работи и да испраќа телеметриски податоци назад на Земјата. Во секој случај, ова звучи импресивно за една толку стара технологија, гледана од оваа временска далечина. Сепак, целата приказна за сондата „Војаџер 1“ најверојатно ќе заврши со пензионирање поради ова.

Дури и ако тековната грешка во меморијата што го направи Војаџер 1 неупотреблив може да се поправи, овој тип на вселенска сонда полека ќе се отстранува во иднина. Директната причина за тоа е употребата на нуклеарни батерии кои ги користат сите системи на авионот, а притоа губат енергија од година во година. Штом моќта ќе падне на критична граница, прашањето е како да им се овозможи на сите инструменти на бродот да продолжат да работат непречено.

Програмата „Војаџер“ на НАСА е фундаментален дел од човечката историја и вселенското истражување, но многу е очигледно дека двете сонди „Војаџер“ сами по себе нема да траат вечно. Ова може да изгледа несреќно, бидејќи Војаџер 1 во моментов е најоддалечениот објект направен од Земјата од Земјата и во суштина тој е врв на нашето, поточно човечко истражување на длабоката вселена.

Тимот кој работи на проектот Војаџер во вселенската агенција НАСА сè уште прави се што е можно за да го спаси Војаџер 1, но во овој момент е сосема неизвесно дали може да постигне успех. Без директен пристап до телеметриските податоци што ги уништи грешката во меморијата, точната причина за самата грешка во меморијата не може лесно да се идентификува од Земјата.

Едно решение што се разгледува е да се испратат оперативни делови од сондата Војаџер 1 од времето кога летала покрај Сатурн и Јупитер пред повеќе од 40 години, потенцијално откривајќи кој аспект од меморијата FDS го предизвикува проблемот.

Извор: benchmark.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Nintendo ги исклучува повеќето онлајн услуги за „Wii U“ и „3DS“

Објавено пред

на

Корисниците сепак ќе можат да преземаат ажурирања и претходно купени игри. Нинтендо откри кога ќе заврши поддршката за преостанатите онлајн услуги за конзолите 3DS и Wii U.

Почнувајќи од 8 април, повеќе нема да може да се влегува во натпревари со повеќе играчи од оригиналниот Splatoon или да се проверуваат нивоата на другите играчи во Super Mario Maker. Онлајн ко-оп игра, табли на водачи и дистрибуција на податоци се меѓу карактеристиките што повеќе нема да ги има на ниту една од гореспоменатите конзоли.

Нинтендо претходно истакна дека онлајн услугите на гореспоменатите системи ќе бидат исклучени во текот на април, но до сега не е познат конкретен датум. Игрите и режимите за еден играч ќе продолжат да функционираат на двете платформи.

Компанијата посочува дека ќе има некои исклучоци, па Pokémon Bank и Poké Transporter сепак ќе работат. StreetPass ќе работи и на 3DS, додека SpotPass ќе биде исклучен.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт15 минути

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп5 часа

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

Спорт12 часа

Македонската фудбалска репрезентација до 16 години на зимски камп во Кичево до 25 февруари

Младата репрезентација на Македонија до 16 години (фудбалери родени 2008 година), моментално се наоѓа во Кичево на зимски тренинг камп,...

Автомобили16 часа

Што значат бројките и буквите на гумите?

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин. За...

Магазин16 часа

Нов закон на ЕУ за батерии: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Од 18 февруари почна да се применува Регулативата на Европскиот парламент и Советот на ЕУ за батериите. Целиот животен циклус...

Магазин16 часа

Можете ли да го исушите вашиот мобилен телефон во ориз? Еве што вели Apple

Сигурно сте слушнале дека ако ви се намокри мобилниот, треба да го ставите во ориз. Сепак, и покрај популарноста на...

Магазин16 часа

ChatGPT добива „меморија“

Разговорот со чет-бот со вештачка интелигенција по некое време може да се чувствува како Ден на громот, бидејќи по којзнае...

Магазин16 часа

iMessage добива шифрирање што дури ни квантните компјутери не можат да го пробијат

Apple успеа да создаде систем отпорен на квантни технологии Apple неодамна објави дека ќе воведе нов стандард за шифрирање, познат...

Магазин16 часа

Излезе првата листа на уреди на Samsung кои добиваат Galaxy AI на крајот на март

Galaxy AI беше ексклузивен за новата серија на телефони Galaxy S24, но тоа ќе се промени бидејќи ќе излезе првата...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток (22 февруари)

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

НАЈЧИТАНИ