Следете не

Кичево

(ФОТО) Во кичевско Србјани во дворецот на Храмот „Св.Петар и Павле“ за прв пат блесна светиот Крст

Објавено пред

на

Вчера вечер беше вистински празник за жителите на с. Србјани – кичевско кои не го криеа нивното задоволството од убавината на Крстот кој го осветли селото. Имено по неколку месечна работа на младите луѓе во с. Србјани кои се дел од Црковното настојателство и со огромна поддршка на жителите и неколку компании, вчера вечер заврши целосната изградба на Крстот кој за прв пат блесна во оваа област.

Крстот е висок 12 метри, поставен на бетонски постамент во дворот на Храмот „Св. Ап. Петар и Св. Павле“ со висина од 0,5 метри, со 6 метри распон на краците (3 метри секој крак) и широк 1 метар. Во Крстот е вградена железна конструкција од 1.4 тони. Во основата има 4 винкли со длабичина од 1 метар, вградени 10 кубни метри бетон и 500килигорами железна арматура.  Што се однесува до осветлувањето, светиот Крст е осветлен со 75 метри лед светло кој на вечер му дава посебен изглед од далечина.

Иницијативата за изградба на Крст ја започнаа шест млади лица која веднаш се прифати и се подаде огромна поддршка од страна на жителите на Србјани и Кичево и истите активно се вклучија во изградбата.

За нашиот портал тие изјавија дека за скоро време ќе биде осветен Крстот, по што најавија голема манифестација по тој повод. Исто така истакнаа дека тука не застануваат, ова е само почеток , па затоа ги повикуваат сите граѓани од Кичево без разлика на верска и национална припадност, доколку имаат желба активно да се вклучат во работата за да го разубават Храмот кој го краси Србјани, да ги контактират членовите на Црковното настојателство или било кој Православен жител на Србјани за понатамошни информации.

Секоја чест добри луѓе!

Кичево

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

Објавено пред

на

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи.

Петок (30.09.2022) за одлична забавна атмосфера ќе се погрижи Fecky Faris

Сабота (01.10.2022) second floor со почеток во 21:30h Milan & Ultimusa.

Прочитај повеќе...

Кичево

Камион излетал од коловоз на Стража, возачот бил тешко повреден

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

Денес во 12 часот и 15 минути според лидерскиот медиум од Гостивар (gostivarpress.mk) во СВР Тетово пријавено е дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, во непосредна близина на Новоселски мост, товарно моторно возило „Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Т. (32) од Скопје, излетало од коловоз, паднало во бездна и се запалило.

Возачот на товарното возило е пренесен во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“, каде му се констатирани тешки телесни повреди, а екипи од гостиварската

Територијална противпожарна единица го локализирале пожарот на возилото.

Повеќе авторски фото ТУКА

Извор: Gostivarpress.mk

Прочитај повеќе...

Кичево

Повторно производи на акција во АТВА Маркети – Кичево

Објавено пред

на

Повторно акциски цени на супер производи само за редовните потрошувачи на најдобриот бренд во нашиот град, АТВА Маркети. 👇

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 минути

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

Магазин29 минути

Од оваа недела WhatsApp воведува нова функција која ќе израдува многумина

Марк Цукерберг ја објави оваа нова функција на Facebook. Апликацијата сега овозможува поедноставни повици до аудио разговори, а наскоро ќе...

Магазин31 минута

Meta брише лажни профили од Кина и Русија

Meta ги засилува безбедносните напори против дезинформации Meta отстрани голем број лажни профили од Кина кои ги таргетираа САД со...

Магазин36 минути

Samsung го претстави својот компјутер со лизгачки екран

За време на конференцијата Innovation 2022, Samsung претстави интересен уред кој вклучува хардвер на Intel. Прикажан е „лизгачки“ компјутер кој...

Гејминг38 минути

Rockstar потврди големо протекување на податоци за GTA VI

Протекувањето податоци за играта Grand Theft Auto VI се чини дека е реално. Rockstar Games ја потврди автентичноста на протекувањето...

Магазин41 минута

iOS 16 предизвикува сериозни проблеми со батеријата

Најпрво системот на камерата се тресеше и зуеше на „Pro“ моделите од најновата серија на мобилни телефони на Apple iPhone,...

Кичево41 минута

Камион излетал од коловоз на Стража, возачот бил тешко повреден

Денес во 12 часот и 15 минути според лидерскиот медиум од Гостивар (gostivarpress.mk) во СВР Тетово пријавено е дека на...

Спорт6 часа

Аматерската репрезентација на Македонија во фудбал ќе учествува на реномираниот „Regions Cup“ во Рим, Италија

Аматерската репрезентација на Македонија во периодот од 28 септември до 5 октомври ќе биде учесник на Regions Cup  турнир во организација...

На денешен ден9 часа

28 септември – На денешен ден

48 п.н.е. – Во Египет е убиен Гнеј Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и војсководци, кој во 69...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за среда (28 септември)

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

НАЈЧИТАНИ