Следете не

Магазин

Blizzard подготвува Warcraft мобилна, стратешка игра

Објавено пред

на

Уште во 2018 година, кратко време по објавувањето на Diablo Immortal, дознавме дека Blizzard има уште неколку мобилни игри во подготовка, вклучително и некои базирани на Warcraft.

Blizzard Entertainment ги објави плановите за нова мобилна игра, сместена во универзумот Warcraft. Иако претходно се мислеше дека играта ќе биде во стилот на Pokémon Go, тоа нема да биде случај, бидејќи насловот беше откажана на почетокот на оваа година.

Сега новинарите кои дојдоа до дополнителни информации објавија на Твитер дека играта ќе биде мобилна RTS (стратегија во реално време) во стилот на Clash of Clans.

Се очекуваат повеќе традиционални елементи, како што се изградба на почетна база, поставување одбрана, надградба на централниот плоштад за пристап до подобри борбени и одбранбени единици и слично.

Повеќе детали за мобилната игра на Warcraft ќе бидат познати на 3 мај, кога Blizzard официјално ќе го објави насловот.

Технологија

Грешка на популарниот „WooCommerce“ на WordPress доведе до ризик 500.000 сајтови.

Објавено пред

на

Грешка во популарниот приклучок WooCommerce Payments за WordPress доведе до ризик 500.000 сајтови.

Automattic, компанијата зад WordPress, објави безбедносна надградба за популарниот приклучок WooCommerce Payments за WordPress, кој е инсталиран на повеќе од половина милион веб-страници.

Закрпата се однесува на критична ранливост што им овозможува на напаѓачите да добијат административен пристап до ранливите локации без автентикација.

Грешката беше откриена од Мајкл Мацолини од GoldNetwork и влијае на верзии на WooCommerce Payments од 4.8.0 до 5.6.1.

Пропустот може да дозволи „неовластен напаѓач да се претставува како администратор и целосно да преземе веб-локација без потреба од каква било интеракција со корисникот или социјален инженеринг“, истакнаа од Wordfence, компанија за безбедност на WordPress. Бидејќи експлоатот не бара автентикација, многу е веројатно дека ќе биде широко распространет многу брзо.

WooCommerce вели дека не нашол докази дека овој критичен пропуст бил искористен во напади и не верува дека било која онлајн продавница или податоци за клиентите биле загрозени како резултат на оваа ранливост.

„Испративме поправка и работевме со тимот за приклучоци на WordPress за автоматско ажурирање на сајтовите со помош на WooCommerce Payments 4.8.0 до 5.6.1 до закрпените верзии. Ажурирањето во моментов се прикажува автоматски во што е можно повеќе онлајн продавници“, WooCommerce кажа.

Закрпените верзии вклучуваат 4.8.2, 4.9.1, 5.0.4, 5.1.3, 5.2.2, 5.3.1, 5.4.1, 5.5.2 и 5.6.2.

Извор: Wordfence/b92

Прочитај повеќе...

Магазин

Еве колку би можел да чини iPhone 15

Објавено пред

на

Гласините за новите телефони на Apple се шират веќе со месеци, а сега има некои информации за цената и дизајнот на серијата iPhone 15.

Се очекуваше серијата iPhone 15 да биде поскапа од сегашните модели, а најновите гласини укажуваат на можните цени на претстојните модели.

Според тоа, се сугерира дека стандардниот iPhone 15 ќе има цена од 799 долари за моделот за складирање 128 GB, додека iPhone 15 Plus ќе чини 899 долари за варијантата од 128 GB.

Моделите iPhone 15 Pro и iPhone 15 Max ќе пристигнат во четири варијанти, така што Pro ќе биде достапен по цени од $1199 (128GB), $1299 (256GB), $1499 (512GB) и $1699 (1TB), додека Max би требало да чини $1299 (128GB), $1399 (256GB), $1599 (512GB) и $1799 (1TB).

Кога станува збор за дизајнот, се појавија фотографии од стаклените панели на целата линија на iPhone 15, што покажува дека сите модели ќе имаат Dynamic Island. Дополнително, претходно дознавме дека телефоните ќе бидат украсени со потесни рамки (1,5 мм) околу екранот.

Се појавија и нови рендери за iPhone 15 Pro кои упатуваат на премиум титаниумски рамки, кои ќе ги заменат оние од нерѓосувачки челик и би требало да ги направат телефоните потрајни и полесни.

Исто така, знаеме дека стандардните модели на iPhone 15 ќе бидат украсени со минатогодишниот чипсет A16 Bionic, додека моделите Pro треба да го добијат новиот чипсет A17 Bionic.

Прочитај повеќе...

Магазин

Кои занимања би можела прво да ги замени вештачката интелигенција?

Објавено пред

на

Се прашувате дали вештачката интелигенција наскоро ќе ја преземе вашата работа? Група професори од угледни американски универзитети се обиделе да одговорат на прашањето, кои занимања наскоро би можеле да бидат најмногу загрозени од новата технологија?

Група професори од Универзитетот во Њујорк, Универзитетот Принстон и Универзитетот во Пенсилванија, со својот нов труд, соодветно насловен „Како системите за јазичен разговор како ChatGPT ќе влијаат врз професиите и различните индустрии?“ фрли нова светлина врз промените што ги предизвикува голем напредок на таквата технологија.

Иако научниот труд допрва треба да биде рецензиран, резултатите се фасцинантни, пишува порталот Futurism.

„Веруваме дека новите откритија во вештачката интелигенција најмногу ќе влијаат на работниците во телемаркетингот, како и на професорите кои предаваат јазици, литература и историја во средните училишта“, пишуваат истражувачите.

Меѓу главните индустрии во кои вештачката интелигенција би можела да стане доминантна се правото и финансискиот сектор.

„Клучот беше да се мапираат десет области во кои вештачката интелигенција напредува (препознавање слики, препознавање говор, моделирање јазик, апстрактни стратешки игри итн.) и да се усогласат со 52 вештини кои луѓето ги користат во својата професија“, објави еден од професорите. /истражувачи.на Твитер, повикувајќи се на споменатиот научен труд.

Така да резимираме; наставниците и оние кои се вработени во финансиски услуги, според овие истражувачи, би можеле да бидат првите жртви на ChatGPT. Сепак, треба да се нагласи дека ChatGPT сè уште не е најточен во обезбедувањето фактички информации, што доведува во прашање како потоа ќе предава за историјата. Исто така, ChatGPT не е многу напреден во математиката, што секако е суштинска вештина за финансискиот сектор.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт13 минути

Македонија до 18 одигра нерешено против Азербејџан на првата контролна пресметка во Баку

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра првиот од двата контролни натпревари против соодветната селекција на Азербејџан. Во...

Технологија14 минути

Грешка на популарниот „WooCommerce“ на WordPress доведе до ризик 500.000 сајтови.

Грешка во популарниот приклучок WooCommerce Payments за WordPress доведе до ризик 500.000 сајтови. Automattic, компанијата зад WordPress, објави безбедносна надградба...

Временска прогноза2 часа

Најава за заладување на времето и провејување снег, еве од кога..

За време на овој викенд сеуште во Македонија ќе се задржи вистинското ПРОЛЕТНО време со максимални температури кој ќе се искачуваат во...

Македонија6 часа

(ВИДЕО) Апсење како на филм на наплатна Тетово, запленета дрога во вредност од 100.000 евра

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и...

Кичево9 часа

Вчера бил пријавен пожар во помошна котлара на РЕК „Осломеј“, нема повредени..

На 23.03.2023 во 12:25 часот во полициското одделение во кичевското село Осломеј пријавено е дека во помошна котлара од електраната...

Автомобили10 часа

Купувањето половен електричен автомобил може да биде ризично: Ова се најголемите проблеми

Купувањето половен автомобил треба да биде возбудливо, но недостатокот на транспарентност на пазарот на половни автомобили е фрустрирачки. Ова не...

Магазин10 часа

Еве колку би можел да чини iPhone 15

Гласините за новите телефони на Apple се шират веќе со месеци, а сега има некои информации за цената и дизајнот...

Магазин10 часа

Кои занимања би можела прво да ги замени вештачката интелигенција?

Се прашувате дали вештачката интелигенција наскоро ќе ја преземе вашата работа? Група професори од угледни американски универзитети се обиделе да...

Магазин10 часа

TikTok сега има feed посветен на науката и технологијата

TikTok работи наменски STEM (наука, технологија, инженерство и математика) што ги содржи само овие едукативни видеа. Може да научите да...

На денешен ден19 часа

Светот на денешен ден – 24 март

1401.- Во поход низ Азија и Медитеранот, татарскиот генерал Тамерлан го освоил Дамаск. 1603.- Умрела англиската кралица Елизабета Прва (Елизабета)....

НАЈЧИТАНИ