Следете не

Автомобили

BMW ќе потроши 1,7 милијарди за развој на електрични возила во САД

Објавено пред

на

Администрацијата на Бајден објави дека доделува 2,8 милијарди долари на компании кои развиваат материјали за батерии за електрични возила, а сега BMW вели дека ќе инвестира уште 1,7 милијарди долари во изградба на електрични возила во Америка.

BMW планира да направи батериски ќелии за електрични возила

Милијарда долари ќе бидат наменети за проширување на производствениот погон во Спартанбург, Јужна Каролина за производство на електрични возила, додека останатите 700 милиони долари се наменети за изградба на високонапонски батерии. Фабриката во Спартанбург, како што компанијата го нарекува производствен погон, е дом на популарните возила „Х“. BMW има намера да произведе најмалку шест електрични серии BMW X возила до 2030 година, кога администрацијата на Бајден, исто така, има за цел електричните возила да сочинуваат половина од продажбата на нови автомобили во САД.

BMW, исто така, планира да изгради батериски ќелии од шестата генерација користејќи технологија од Envision AESC, која ќе ја изгради споменатата фабрика за батерии. Компанијата тврди дека новите батерии нудат 20% поголема густина на енергија од сегашната технологија, како и 30% побрзо полнење и поголем опсег. Покрај тоа, тие ќе вклучуваат околу 60% помалку емисии на CO2 со користење на секундарни минерали и обновлива енергија за време на производството.

Извор: Engadget

Автомобили

Половните автомобили ќе бидат поевтини и поевтини

Објавено пред

на

Цените на половните автомобили се на највисоко ниво на сите времиња и најверојатно наскоро ќе паднат, соопшти во четвртокот одделот за финансии на Фолксваген.

„Сега сме на врвот“, рече шефот на продажбата на концернот Ентони Бандман (Ентони Бандман).

Тесните грла во понудата и намалувањето на производството во фабриките за автомобили оваа година ја потиснаа цената на половните автомобили на германскиот пазар на 20-25 отсто над долгорочниот просек.

Директорот за финансиски услуги на Фолксваген, Кристијан Далхајм, се согласи со оценката дека трендот наскоро ќе оди во спротивна насока, како и директорот за финансии Френк Фидлер, кој очекуваниот пресврт го припишува на воздржаноста на клиентите.

„Цените веќе полека паѓаат, бидејќи луѓето очекуваат рецесија и се повнимателни со парите“, рече Фидлер.

„На цените оваа година влијаеја повеќе фактори. Освен недостигот на нови возила, тука се и последиците од војната во Украина, односно завршувањето на периодот на евтини кредити.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Honda започнува со производство на автомобили на водород во САД до 2024 година

Објавено пред

на

Honda во производствениот процес вклучи автомобили со водородни горивни ќелии, а засега само во САД. Производителот на автомобили откри дека ќе започне со американско производство на возила со горивни ќелии во 2024 година. Првиот модел ќе биде plug-in хибрид базиран на актуелната генерација на CR-V.

Водородните автомобили сè уште не се популарни во САД

Теоретски, ќе имате чисто електрично возење за секојдневно патување, но сепак ќе имате нула емисии за подолги возења од град до град. Повеќе детали за CR-V на водород ќе бидат откриени поблиску до неговото лансирање во 2024 година. Постоечкиот CR-V е достапен како конвенционален хибрид со мотор на гас и без функција за приклучување.

Новиот модел е дел од поголемата стратегија на Honda за целосно исфрлање на возилата со мотори со внатрешно согорување до 2040 година, користејќи комбинација од чисто електрични возила и автомобили со горивни ќелии. Покрај водородниот CR-V, Американците може да очекуваат целосно електричен SUV Prologue во 2024 година. Honda планира да постигне нула емисија на јаглерод до 2050 година.

Неизвесно е дали има пазар за теренци со горивни ќелии. Автомобилите со погон на водород не добија голема привлечност во САД во споредба со целосно електричните возила, делумно поради високите цени и недостатокот на бензински пумпи. Honda го отфрли седанот Clarity базиран на горивни ќелии за 2021 година, наводно како одговор на слабата побарувачка.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Автомобили

Кина повлекува над 435.000 „Тесла“ возила поради софтверска грешка која предизвикувала проблем во задните светла и истите не се вклучувале

Објавено пред

на

Американскиот производител на електрични возила Тесла повлече 435.132 електрични автомобили од пазарот во Кина поради софтверска грешка поради која не се вклучувале задните светла.

Кинеската државна управа за регулирање на пазарот соопшти дека грешката предизвикала задните светла да не се палат дури и по палењето на возилото, што може да претставува ризик од судар при ноќно возење.

Во соопштението се вели дека компанијата ќе ги повлече возилата и ќе го ажурира софтверот за да го исправи дефектот на 142.277 автомобили Model 3 произведени помеѓу 27 декември 2020 година и 7 ноември 2022 година и 292.855 автомобили Model Y произведени помеѓу 1 јануари 2021 година и 11 ноември. 2022 година.

Извор: N1 info / Anadolija

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија7 часа

Од полноќ големо намалување на цената на горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 3,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Магазин9 часа

Вака би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран (ВИДЕО)

Се појавија детали за тоа како би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран. @Onleaks и HowToISolve...

Дом и уредување9 часа

Во одводите демнат невидливи материи кои можат да бидат опасни

Одводите, одводите и канализационите цевки генерално не се многу пријатни места, барем од човечка перспектива. Да бевте габа, од друга...

Автомобили9 часа

Половните автомобили ќе бидат поевтини и поевтини

Цените на половните автомобили се на највисоко ниво на сите времиња и најверојатно наскоро ќе паднат, соопшти во четвртокот одделот...

Магазин9 часа

Airbus создаде водороден мотор за авиони

Како дел од својата цел да има авиони со нулта емисија во употреба до 2035 година, Airbus најави развој на...

Скопје9 часа

Се огласија од МВР, пратени дојави за бомби и за ТЦ Бисер, Транспортен центар, Флатирон и ПС Центар.

Денеска (09.12.2022) околу 09.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на седум средни училишта во Скопје...

Кичево12 часа

Неодолива неделна акција на производи во АТВА Маркети

За сите верни потрошувачи, АТВА Маркети Кичево истакнаа неделна акција на производи која трае до 15 декември. Купувај и заштеди!

Временска прогноза12 часа

Сите информации за новиот циклон кој носи обилни врнежи од дожд

Моќниот циконски систем од запад полека му се приближува на регионот и на Македонија и истиот веќе започна да влијае...

Хороскоп21 час

Хороскоп за петок (9 декември)

ОВЕН Еден разговор може да ве стави во незгодна позиција да мора да бирате помеѓу семејството, пријателите и партнерот. Послушајте...

Кичево22 часа

96.5 MHz – Радио „Акорд“ – 17 години вашата верна радио и онлајн музичка фреквенција во кичевскиот етер

На фреквенција од 96.5 MHz во Кичево, 24 часа на ден, се емитува музика по избор на слушателите,најнови хитови од македонската и странската...

НАЈЧИТАНИ