Следете не

Магазин

ChatGPT добива „меморија“

Објавено пред

на

Разговорот со чет-бот со вештачка интелигенција по некое време може да се чувствува како Ден на громот, бидејќи по којзнае кој пат му кажувате како ви се допаѓаат форматираните мејлови и кои од тие „забавни работи што треба да ги правите овој викенд“ веќе сте ги направиле шест пати. OpenAI се обидува да го поправи тоа и да го персонализира сопствениот бот на голем начин. Воведува „меморија“ за ChatGPT, која ќе му овозможи на ботот да запомни информации за вас и вашите разговори со текот на времето.

Меморијата работи на еден од двата начини. Можете да му кажете на ChatGPT да запомни нешто конкретно за вас: секогаш пишувате код на Javascript, вашиот шеф се вика Ана, вашето дете е алергично на слатки компири. Или ChatGPT може едноставно да се обиде да ги собере тие детали со текот на времето, складирајќи информации за вас додека поставувате прашања и добивате одговори. Во секој случај, целта е ChatGPT да се чувствува малку поличен и малку попаметен, без да мора да го потсетувате секој пат.

Секој прилагоден GPT што го користите ќе има и своја меморија. OpenAI користи GPT за книги како пример: со овозможена меморија, може автоматски да запомни кои книги веќе сте ги прочитале и кои жанрови најмногу ви се допаѓаат. Има многу места во продавницата за GPT каде што можете да замислите дека меморијата може да биде корисна. Tutor Me може да понуди многу подобро долгорочно оптоварување на курсеви кога знае што знаете; Кајакот може да оди директно до вашите омилени авиокомпании и хотели; GymStreak може да го следи вашиот напредок со текот на времето

На многу начини, меморијата е карактеристика што очајно му е потребна на ChatGPT. Тоа е и целосно минско поле. Стратегијата на OpenAI овде звучи многу слично на начинот на кој другите интернет услуги учат за вас – тие гледаат како управувате со нивните услуги, учат за тоа што пребарувате или кликнувате или сакате или што и да е, и го развиваат вашиот профил со текот на времето

Тој пристап, се разбира, им прави на многу луѓе непријатно! Многу корисници веќе се претпазливи да ги отворат нивните прашања и пораки до OpenAI и повторно да се вклучат во системот како податоци за обука за да помогнат уште повеќе да се персонализира ботот; идејата дека ChatGPT ги „знае“ корисниците е и кул и морничава.

OpenAI вели дека ги одржува корисниците во контрола на меморијата на ChatGPT и го обучил системот да не памти чувствителни работи како што се вашите здравствени информации. Секогаш можете да прашате ChatGPT што знае за вас и да му кажете на ботот да заборави нешто или да го отстрани во делот за новите поставки за управување со меморијата. OpenAI воведува и привремен разговор како еден вид анонимен режим: начин за брз разговор без да влијае на сеќавањата на ChatGPT за вас. Можете исто така да го исклучите целосно за целата ваша сметка.

Стандардно, меморијата ќе биде вклучена, а OpenAI вели дека меморијата ќе се користи за обука на неговите модели во иднина. Засега, меморијата е само тест, отворена за „мал дел“ корисници, објави компанијата во блог пост кој ја објавува функцијата. Но, лесно е да се замисли колку брзо ова може да стане суштински дел од начинот на кој комуницираме со ChatGPT, во добро или во лошо. Ботовите стануваат попаметни и многу брзо не запознаваат.

Извор: TheVerge

Магазин

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Објавено пред

на

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации за него. Во текот на изминатите години, компанијата направи мали подобрувања на овој модел на телефон. Немаше причина за повеќе од тоа – Samsung беше единствениот сериозен производител во оваа област.

Сега, кога конкуренцијата стана посериозна, Samsung мораше многу посериозно да пристапи кон развојот на моделот Z Fold 6. Според протечените информации, овој модел ќе биде потенок и полесен од неговите претходници. Како што е наведено, неговата тежина ќе биде 239 g, што е за 14 грама помалку од Z Fold 5. Така, Z Fold 6 ќе биде еднаква на тежината на моделот OnePlus Open, кој е многу поудобен за носење.

Кога станува збор за димензиите, Z Fold 6 ќе биде дебел 5,6 mm, додека дебелината на моделот Z Fold 5 е 6,1 mm (кога телефонот е отворен). Во преклопена состојба, дебелината ќе биде 12,1 mm, што е значително помало од 13,4 mm на претходниот модел. Надворешниот екран ќе биде малку поголем, со сооднос од 22:9, што е попогодно за користење во споредба со соодносот 23,1:9 на моделот Z Fold 5.

Се споменуваат и информации дека Z Fold 6 би можел да добие слот за S Pen, како и дека батеријата ќе има поголем капацитет.

Сепак, за да ги потврдиме сите овие информации, ќе треба да почекаме уште некое време – настанот Samsung Unpacked, кој се споменува дека ќе се одржи во текот на јули.

Извор: ExtremeTech

Прочитај повеќе...

Магазин

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Објавено пред

на

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот директор на таа компанија, Робин Ли.

Во своето воведно обраќање на конференцијата „AI Create“ на Baidu во кинескиот град Шенжен, тој одржа говор насловен „Сите се програмери“ и презентираше нови алатки кои им помагаат на корисниците најдобро да ги искористат можностите на вештачката интелигенција, пренесува CNBC.

Ли ги претстави алатките AgentBuilder, AppBuilder и ModelBuilder кои поврзуваат и интегрираат чат-ботови со вештачка интелигенција со веб-пребарувањето на Baidu.

Дополнително, корисниците можат да ги користат овие алатки за да креираат апликации и покрај тоа што не знаат како да кодираат.

На крајот на февруари, компанијата Baidu на својата веб-страница ги објави резултатите за четвртиот квартал од 2023 година, од кои произлегува дека приходите во споменатиот период се зголемиле за шест отсто на годишно ниво на 34,95 милијарди кинески јуани, односно , на околу 4,55 милијарди евра. Извештајот за првиот квартал од 2024 година ќе биде објавен на 16 мај.

На 16 март 2023 година, Baidu го претстави својот генеративен модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot, кој е еден вид одговор на ChatGPT на калифорниската компанија Open AI.

На веб-страницата на кинеската компанија се наведува дека ERNIE Bot може да даде точни, логични и јасни одговори кои се приближуваат до одговорите што би ги дал човечко суштество.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Објавено пред

на

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да ја објават својата содржина.

Познатата социјална мрежа веќе експериментираше со наплата на годишна претплата од еден долар за корисниците на Филипините и Нов Зеланд кои сакаат да објавуваат содржина и да комуницираат со други корисници на X, се со цел да се намали бројот на лажни сметки. , т.н. ботови.

„За жал, малата надокнада за можноста за објавување содржина во случај на нови корисници е единствениот начин за борба против постојаниот напад на ботови. Тековната вештачка интелигенција (и фармите за бот) лесно ги поминуваат проверките „дали сте бот““. изјави Илон Маск.

Според новите правила, новите корисници на социјалната мрежа мора да плаќаат „мал годишен надомест“ за да можат да објавуваат содржини, да лајкуваат и да одговараат на други објави. Регистрирањето профил е сè уште бесплатно, како и следењето на другите профили и прегледувањето на содржината на платформата.

Новата политика доаѓа бидејќи X се соочува со критики за неговата неможност да го спречи поплавата од спам профили кои споделуваат линкови, порнографска содржина и фалсификати, пишува Quartz.

На почетокот на овој месец, X лансираше бот и трол „чистење“ на системот, иако не е познато колку беше успешно.

/021

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин3 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин3 часа

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин4 часа

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп14 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт15 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт18 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили22 часа

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ