Следете не

Магазин

ChatGPT добива надградба на функцијата и сега ќе ги памети вашите претходни разговори

Објавено пред

на

OpenAI го надградува ChatGPT со дополнителна меморија – AI chatbot ќе запомни информации од вашите претходни разговори и ќе може да ги користи во идните разговори.

Една од главните недостатоци на разговорот со AI ChatGPT бот е всушност ресетирањето на сите информации од претходните разговори, тој нема да се сеќава кој сте или што сте го прашале претходно, но тоа ќе се промени во иднина. Гореспоменатиот дизајн е создаден од причини за приватност на корисниците, но ова цело време го спречува технолошкиот напредок на вистински дигитален асистент, оној што ве познава доволно добро за да ви помогне. Затоа OpenAI најавува иновација која ќе го промени начинот на кој комуницирате со ботот ChatGPT, со воведување меморија специјално дизајнирана само за него.

Тоа ќе му овозможи да запомни важни лични детали од претходните разговори и да ги примени во контекстот на тековното истражување. Тоа всушност функционира вака: на пример, можете да му кажете дека еден од членовите на вашето семејство е алергичен на јагоди и тој ќе го запомни тоа. Во следното барање, кажете за рецепт за колачи што содржат овошје, тој треба да ве предупреди за алергијата на член од семејството што ја има и дека рецептот не е пожелно да се подготви кога е во прашање.

Дополнително, системот ќе собира информации со текот на времето и ќе складира податоци додека вршите прашања. Целта е да се направи четботот поинтелигентен и поприлагоден на вашите потреби. OpenAI планира да ја примени оваа функција за меморија на различни GPT модели. OpenAI ни ја дава опцијата Books GPT како пример од „GPT Store“ на сопствени модели со вештачка интелигенција, каде што ботот ќе запомни кои книги сте ги прочитале и кои жанрови ги претпочитате.

Иако ова може да предизвика одреден скептицизам, вистината е дека новата функција сè уште не се разликува многу од начинот на кој веќе функционира Интернетот. Апликациите складираат лични податоци, како и веб-локациите и социјалните мрежи. Овие податоци потоа се користат за креирање единствен кориснички профил, кој понатаму се користи за развој на персонализирани алгоритми, преку кои разни компании ве „бомбардираат“ со насочени реклами.

Во овој случај, сепак, важно е да се напомене дека, како што тврди компанијата, корисниците ќе имаат целосна контрола врз меморијата на ChatGPT, а системот автоматски ќе биде обучен да не запомни чувствителни информации, како што се здравствени, финансиски податоци и слично. . Компанијата вели дека можете едноставно да му кажете на ботот да заборави нешто, и тој наводно ќе го стори тоа. Во апликацијата има и јазиче „Manage Memory“ за подетални поставки.

Овие функции моментално се во бета верзија и се достапни за ограничен број корисници на ChatGPT Free и Plus.

Целата оваа приказна за вештачката интелигенција, нејзината меморија и меморијата на вашите податоци од виртуелен асистент може да звучи многу сомнително и, веројатно, да предизвика одредена доза на резерва кај голем број луѓе. Во секој случај, ако ве изневери во кој било сегмент, едноставно исклучете ја функцијата целосно.

Магазин

Лесен начин за подобрување на безбедноста на лозинката

Објавено пред

на

Додавањето броеви на лозинките не ги прави многу побезбедни. Но, ако еден од тие броеви е седум (7), лозинките ќе бидат многу потешки за пробивање, според ProxyScrape.

Колку и да звучи чудно, седум е ретка бројка во однос на употребата. Луѓето природно имаат тенденција да користат предвидливи обрасци во нивните лозинки. Броевите како 0, 1 и 2 често се користат поради нивните позиции на тастатурата. Бројот 7 е во средината на тастатурата, што го прави „потешко дофат“ со прстите, што го прави редок избор при пишување лозинки.

Бидејќи неделата се користи поретко, лозинката што ја содржи е статистички значително потешка за пробивање. Различни студии сугерираат дека луѓето претпочитаат одредени броеви, а 7 се чини дека е надвор од тие преференции. Иако ова звучи чудно, зад тоа стојат научни истражувања. Научните трудови покажаа дека вклучувањето на бројот седум значително ја зголемува ентропијата (мерка за нарушување во системот) на лозинката, што ја прави поотпорна на напади со „brute force“.

Покрај тоа, бројот 7 има поголем отпор при користење на алгоритми за пробивање на лозинка. Многу алгоритми од овој тип се оптимизирани за брзо тестирање на вообичаените обрасци. Вклучувањето на поретки броеви, како 7, може значително да ги забави овие алгоритми, зголемувајќи го времето потребно за пробивање на лозинката.

Дури и ако ја користите таа недела како замена за буква (како „Odsu7an“ или „Komen7a7or“), или како дел од фраза („Magnificent 7“), тоа го отежнува пробивањето на лозинката. Имајте предвид дека оваа изјава сè уште нема да важи ако ја користите неделата во некоја предвидлива секвенца, како што е „1234567“

Извор: Betanews

Прочитај повеќе...

Магазин

Google најави нов мобилен телефон: Погледнете на кој пазар доаѓа

Објавено пред

на

Google најави одржување на настанот на 14 август, со што ги потврди претходните гласини за презентација на нови производи. Во еден тизер тој го најавува Pixel 9 Pro, а во вториот Pixel 9 Pro Fold.

Најавата доаѓа од подружницата на Google во Индија на X платформата, каде Fold очигледно ќе биде достапен отсега. Во моментов не се знае каква ќе биде политиката на другите пазари.

За потсетување, телефоните на Google Pixel имаат ограничена глобална достапност.

Тие не се официјално присутни во регионот, освен преку приватни веб продавници.

Со оглед на тоа што Fold сега доаѓа на огромниот индиски пазар, постојат шанси тој да се нуди и низ ЕУ. Во секој случај, деталите ќе ги дознаеме за помалку од еден месец, пишува Mob.hr.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете газирани пијалоци? 4 работи се клучни

Објавено пред

на

Тие се освежителни и примамливи, но поради шеќерот и разните адитиви, газираните пијалоци се ставени на црната листа на пијалоци. Доколку сте решиле да престанете да ги пиете, многу брзо ќе почувствувате некои промени во вашето тело.

Сетилото за вкус навистина „работи“ подобро со оглед на тоа што ги исклучувате газираните пијалоци од секојдневниот живот. Скенирањето на мозокот покажа дека вештачките засладувачи во газираните пијалоци можат да ги променат рецепторите за слатки во мозокот, а исто така е докажано дека луѓето кои ги пијат овие пијалоци често избираат нездрава храна. Газираните пијалоци кои „немаат калории“ се честа мамка за луѓето да пијат уште повеќе од нив, што им го отвора апетитот за многу нездрава храна.

А оние кои престанале да ги пијат наместо чипс или чоколадо, претпочитаат да изберат јаболко или сирење како ужина, според Хедер Бејнбриџ од Универзитетот Колумбија.

Слабеење

Деветгодишно истражување покажа дека луѓето кои пијат повеќе газиран пијалок имаат тенденција да добиваат сало на стомакот. Конзумирањето на газирани пијалоци е поврзано со зголемување на метаболичкиот синдром, висок крвен притисок и високи нивоа на маснотии, што доведува до срцеви заболувања и дијабетес.

Посилни коски

Секој нов газиран пијалок што го пиете го зголемува ризикот од фрактура на колкот кај постарите жени. Иако причината се уште е под истрага, познато е дека газираните пијалоци ги ослабуваат коските.

Подобро поднесувате алкохол

Кога мешате сода со алкохол, вашиот стомак побрзо се празни и нивото на алкохол во крвта драстично се зголемува, побрзо се опивате, покажало истражувањето спроведено во Австралија, чии резултати се објавени во списанието „American Journal of Medicine“. . Кога ќе ги испуштите меурчињата, уште повеќе ќе уживате во чаша релаксација.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин4 часа

Лесен начин за подобрување на безбедноста на лозинката

Додавањето броеви на лозинките не ги прави многу побезбедни. Но, ако еден од тие броеви е седум (7), лозинките ќе...

Магазин5 часа

Google најави нов мобилен телефон: Погледнете на кој пазар доаѓа

Google најави одржување на настанот на 14 август, со што ги потврди претходните гласини за презентација на нови производи. Во...

Автомобили5 часа

Голем пад на Tesla во САД

Вo Калифорнија, бројот на нови регистрации на Tesla падна за 24% во текот на вториот квартал, покажуваат податоците на дилерите,...

Lifestyle5 часа

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете газирани пијалоци? 4 работи се клучни

Тие се освежителни и примамливи, но поради шеќерот и разните адитиви, газираните пијалоци се ставени на црната листа на пијалоци....

Временска прогноза10 часа

Попладне и вечерва следните региони во Македонија под ново невреме?

Како резултат на поладен атмосферски фронт во горниот слој од атмосферата, денес (петок) во попладневните и во вечерните часови повторно...

Хороскоп18 часа

Дневен Хороскоп (19 јули) – петок

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Македонија1 ден

За помалце од месец СВР Охрид изрече 70 санкции за мотоциклисти, без возачка, шлем и за оние кои предизвикуваат бучава

Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, од почетокот на јули, реализира 70 акциски контроли кон возачите на мотори...

Македонија1 ден

СВР Охрид со превентивни кампањи за заштита од пожари за туристите кои патуваат преку Галичица

Со цел подигнување на јавната свест за потребата од заштита на шумите од пожари, полициски службеници од Полициската станица за...

Магазин1 ден

Кој има подобра вредност телефоните со Android или Apple?

Листата на топ 20 користени телефони со Android и Apple според износот на пад на вредноста на месечна основа за...

Магазин1 ден

Google Maps тестира корисна функција, дали ја имате и вие?

Live Activities е корисна опција што ја има iOS, но за жал не се користи доволно. Google Maps прво објави...

НАЈЧИТАНИ